Rozwiązania mobilne czyli logistyka na czasie

CONSAFE - WMS, RFIDDziś rozwiązania mobilne dla logistyki to narzędzia tak niezbędne, jak sam środek transportu. Każda nowoczesna firma, aby sprostać oczekiwaniom klientów musi być wyposażona w pakiet narzędzi, które automatyzują wszystkie obszary zarządzania transportem — od przetwarzania zamówień, przez kontrolę nad flotą pojazdów, aż po uproszczenie księgowości i fakturowania.
Rosnąca na rynku konkurencja, a także zwiększające się wymagania klientów wobec terminowego dostarczania przesyłek spedycyjnych zmuszają właścicieli firm logistycznych do rozwijania infrastruktury IT, w tym niezbędnych dla sprawnego kierowania łańcuchem dostaw, rozwiązań mobilnych. Pod nazwą rozwiązań mobilnych kryje się zestaw inteligentnych narzędzi, które automatyzują szereg działań związanych z zarządzaniem transportem, przez co np. spedytor posiada dostęp w czasie rzeczywistym do statusów zleceń i możliwość centralnego kontrolowania realizacji zamówień. Tym samym zostaje zmniejszone do minimum ryzyko opóźnień lub dostarczenia niewłaściwej partii towaru. Wykorzystywanie zaawansowanych technologii przynosi również wymierne korzyści finansowe. Dużo łatwiej obniżyć koszty zużycia paliwa lub skrócić trasę przejazdu, jeśli spedytor dysponuje przejrzystym systemem wskazującym aktualny stan floty oraz położenie geograficzne każdej przesyłki.

Mobilność na najwyższym poziomie

Przykładem rozwiązania, które optymalizuje wszystkie procesy logistyczne w firmie jest ControlTransport firmy Consafe Logistics. Jest to mobilny system wspomagający zarządzanie transportem, który daje dostęp w czasie rzeczywistym do statusów zleceń i możliwość centralnego kontrolowania realizacji zamówień. "Głównym zadaniem systemu jest usprawnienie realizacji zleceń spedycyjnych i transportowych. Rozwiązanie umożliwia kontrolę przesyłki z punktu A do punktu B, transportowaną przez terminale przeładunkowe C, D, E itd." mówi Marcin Michalski, project manager w Consafe Logistics. "Kontrola odbywa się poprzez śledzenie danej przesyłki (zlecenia) zarówno na poziomie wybranego nośnika, jak i całej przesyłki, co bardzo ułatwia pracę spedytorom." Innowacyjność rozwiązana polega też na tym, że umożliwia bieżące zmiany statusów, kontrolę protokołów niezgodności i różnicowych, a także nadawanie w wyjątkowych przypadkach statusów niezgodności: nośnikom lub całym przesyłkom.

Biurokracja zmniejszona do minimum

Upraszczając i automatyzując liczne procedury związane z dostawą przesyłek, mobilne rozwiązanie obniża ilość pracy papierkowej i administracyjnej. Dodatkowym ułatwieniem związanym z wdrożeniem takiego systemu jest opcja drukowania i fakturowania natychmiast po dostarczeniu towaru do końcowego odbiorcy. O wiele szybciej dochodzi także do przekazania przysyłki – wystarczy podpis elektroniczny odbiorcy na terminalu, który stanowi jednocześnie dowód dostarczenia zamówienia (Proof of Delivery) i potwierdzenie dla przewoźnika, że towar trafił pod właściwy adres. Także klienci powinni poczuć różnicę wynikającą ze stosowania przez firmę logistyczną nowoczesnych rozwiązań informatycznych. "Poprzez zintegrowane i w pełni mobilne oprogramowanie, nasi klienci otrzymują on-line informację o statusie przesyłek, dzięki dokładnie wiedzą kiedy powinni spodziewać się dostawy zamówienia, a to z kolei pozwala im na racjonalne gospodarowanie zasobami" mówi przedstawiciel firmy spedycyjnej.

Błyskawiczna reakcja

Elastyczność działania stanowi istotną cechę funkcjonowania firm logistycznych. Kompleksowe rozwiązanie mobilne ułatwia optymalizację pracy kierowców dzięki bieżącemu zarządzaniu przez spedytorów. System umożliwia aktualizację danych na urządzeniach mobilnych i części zarządczej w czasie rzeczywistym. Dla przykładu – spedytor widząc w systemie obciążenie samochodów czy ilość realizowanych zamówień, może dowolnie zmienić trasę i realizację zlecenia dla lepszej efektywności pracy i satysfakcji klienta.

Bez rewolucji wewnątrz firmy

Inteligentne rozwiązania mobilne to narzędzia, które w prosty sposób mogą być wdrożone w każdej firmie logistycznej bez konieczności prowadzenia ryzykownej rewolucji informatycznej. System może zostać zintegrowany z dowolnymi aplikacjami zewnętrznymi innych firm. W szczególności chodzi o systemy ERP (Enterprise Resource Planning), TMS (Transport Management Systems), CRM (Customer Relationship Management) oraz F-K (finansowo-księgowy). Dzięki temu zarząd oraz pracownicy przedsiębiorstwa mają stały dostęp do aktualnych informacji.

Źródło: www.consafelogistics.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top