Wykorzystanie technologii mobilnych w procesach magazynowania i produkcji

TOT.NETTelefon komórkowy zrewolucjonizował nasze myślenie o komunikowaniu się. Lawinowo rośnie liczba użytkowników urządzeń przenośnych typu notebook czy palmtop. W USA ilość sprzedawanych komputerów przenośnych jest większa od sprzedaży komputerów stacjonarnych. Już nie tylko informatykom nie trzeba tłumaczyć do czego służą takie technologie jak GPRS, Blutooth czy WLAN (Wireless Local Area Network).  Technologie mobilne, łączność bezprzewodowa czy zdalny dostęp do hasła uwalniają nas od przywiązania do danej lokalizacji i kilometrów kabla, bez którego byliśmy do tej pory odcięci od świata. Można śmiało powiedzieć, że stosowanie technologii mobilnych stało się  faktem i w najbliższej przyszłości będzie dominować nad rozwiązaniami stacjonarnymi.


27 czerwca 2005 r. w Sali Notowań Giełdy Papierów Wartościowych odbyło się kolejne seminarium z cyklu "TMT Executive Seminar" pt. "Technologie Mobilne w Biznesie 2005". Dominującą tematyką były technologie mobilne w zakresie usług multimedialnych, rozwiązań usprawniających pracę zdalną i wspierające sprzedaż i marketing. Oczywistym staje się fakt, że przedstawiciel handlowy obsługuje klienta dysponując przenośnym komputerem wyposażonym w odpowiednie oprogramowanie i zdalnie sprawdza stany magazynowe w centrali, wartość rozrachunków, czy składa zamówienie.

Czy technologie mobilne mają jednak zastosowanie w takich obszarach działalności gospodarczej jak produkcja i zarządzanie magazynem

Tak, technologie mobilne można wykorzystywać i są również bardzo przydatne w tych obszarach działalności przedsiębiorstw. W minionym okresie, ze względu na specyficzne warunki pracy na produkcji i w magazynach  (występujące duże zapylenie, kurz, czasem wysoka wilgotność) ilość komputerów była minimalizowana.  Obecnie sytuacja ta ulega diametralnej zmianie. Nowoczesne magazyny i hale produkcyjne to wręcz pomieszczenia sterylne. Problem niedogodnych warunków pracy zaczyna więc zanikać. Można w większym stopniu używać urządzenia komputerowe. Wraz z rozwojem technologii  stają się one coraz bardziej odporne na czynniki zewnętrzne. Lepsza organizacja i coraz szybsze tempo pracy wymagają wsparcia narzędzi pozwalających na bezproblemowe przemieszczanie się i dostęp do informacji z każdego miejsca, a to stanowi niejednokrotnie podstawę do podejmowania właściwych decyzji.

Zastosowanie urządzeń mobilnych pozwala na przemieszczanie się po całym obszarze magazynu i produkcji. Pracownik posiada łączność z głównym systemem informatycznym i dzięki temu ma możliwość podglądu i edycji danych. Poniżej prześledzono kilka wybranych procesów pracy w magazynie i na produkcji, gdzie urządzenia mobilne przyspieszają i automatyzują pracę.


rejestracja przesunięć magazynowych, pobrań i wydań w magazynie:
wyposażając pracownika magazynu, który wykonuje te operacje np. w terminal bezprzewodowy posiadający klawiaturę, wyświetlacz i np. czytnik kodów kreskowych oraz odpowiednie oprogramowanie pracodawca umożliwia mu swobodne przemieszczanie się z takim terminalem po całym magazynie. Użytkownik ma w każdej chwili aktualne informacje o rozmieszczeniu materiałów, towarów i wyrobów na poszczególnych miejscach magazynowych oraz o obszarach wolnych. Zarządzający magazynem ma podgląd pracy swoich podwładnych i na bieżąco może analizować pracę poszczególnych pracowników oraz trasy przez nich przebyte.

eliminowanie pomyłek przy załadunku materiałów:
mając wygenerowaną listę opakowań do załadunku, pracownik wyposażony w terminal przenośny, wybierając na urządzeniu numer wysyłki otrzymuje informacje o lokalizacji w magazynie poszczególnych opakowań przeznaczonych do pobrania. Podobnie przy ładowaniu danego opakowania na samochód skanując kod, pracownik otrzymuje natychmiast informacje o tym czy opakowanie jest prawidłowe. W ten sposób eliminuje się możliwość wysyłania do odbiorcy, często oddalonego o setki kilometrów, niewłaściwego towaru lub przesyłki niekompletnej.

rejestracja historii powstawania produktu:
stosując kody kreskowe lub czytniki RFID istnieje możliwość rejestracji historii powstawania każdego produktu. W ten sposób można dowiedzieć się kiedy i na jakim etapie produkcji został użyty dany materiał (rodzaj dostawy, partii) do produkcji. Technologie mobilne pozwalają także rejestrować kto, jaką operację, kiedy i na jakim stanowisku wykonywał, kiedy dany półprodukt przeszedł z jednego stanowiska pracy na inne oraz kiedy i przez kogo zostało wykonane zgłoszenie produkcyjne. W ten sposób zaleca się rejestrację wielu parametrów kończąc na przykład na informacji dotyczącej wyrobów wysyłanych w ramach konkretnej przesyłki. Danych tych jest bardzo dużo i powinny być one dostarczane do głównego systemu informatycznego na bieżąco, co odbywa się w momencie integracji z systemem głównym. Tam gdzie dostęp jest trudny albo gdzie materiały, półprodukty lub ludzie często zmieniają swoje miejsce, tam urządzenia przenośne np. terminale bezprzewodowe są najlepszym rozwiązaniem.

zgłoszenia o awariach:
informacja o awarii lub np. zatrzymaniu się danej maszyny lub ciągu produkcyjnego jest często kluczowa dla pracowników serwisu oraz kierowników zarządzających danym obszarem produkcji. Zainstalowanie urządzeń z odpowiednim oprogramowaniem, które po wystąpieniu takiego faktu automatycznie powiadomią o nim odpowiednie osoby (np. za pomocą wysyłki sms-a na telefon komórkowy z komunikatem o błędzie) jest bardzo istotne i coraz częściej stosowane.

tworzenie zgłoszeń produkcyjnych na materiały i ich realizacja:
na styku produkcji i magazynu  wymieniane są informacje o niedoborach poszczególnych materiałów na stanowiskach produkcyjnych i fakcie dostarczenia materiałów z magazynu na produkcję. Pracownik wyposażony w urządzenie mobilne na poszczególnych obszarach produkcji rejestruje powstanie niedoboru danego materiału. Również pracownik magazynu dysponując takim urządzeniem, niezależnie od miejsca pobytu, automatycznie otrzymuje listę materiałów do pobrania z informacją co, z jakiego miejsca pobrać i w jakie miejsce dostarczyć. Przyspiesza to proces dostarczania materiałów do produkcji i zmniejsza  możliwość powstawania postojów ze względu na braki materiałowe na produkcji.

Powyższe przykłady to tylko wybrane funkcje z obszaru zarządzania magazynem i produkcją. Ich realizacja z wykorzystaniem urządzeń mobilnych może bardzo usprawnić pracę i przyspieszyć wiele procesów.  Choć urządzenia te są droższe od stacjonarnych komputerów to jednak ich zastosowanie pozwala na znaczną optymalizację kosztów. Witać to wyraźnie analizując poniższe aspekty:
- możliwość używania jednego urządzenia w wielu miejscach;
- wykonywanie kilku funkcji z wykorzystaniem jednego urządzenia, które „podąża” wraz z pracownikiem w różne miejsca pracy;
- brak konieczności budowy sieci komputerowej dla wielu stanowisk;

Przedsiębiorstwa rozważające inwestycję opartą o rozwiązania automatycznej identyfikacji danych powinny w pierwszej kolejności brać pod uwagę powyższe aspekty. Pracownik wyposażony w tego rodzaju urządzenia wykonuje szybciej i bezbłędnie swoje zadania. Odbiciem tego jest podwyższenie jego wydajności i eliminacja błędów co znaczne wpływa na podwyższenie jakości i szybkości procesów pracy.

Źródło: www.totnet.com.pl
Autor: Cezary Stańczyk - Prezes Zarządu TOT.NET

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top