Łatwiejsza analiza danych z Internetu Rzeczy dzięki rozwiązaniu Teradata

Nowe funkcje pozwalają w czasie rzeczywistym wykrywać charakterystyczne wzorce i zjawiska w danych IoT oraz wykorzystywać potencjał tej wiedzy na ogromną skalę.


 
Firma Teradata zapowiedziała dwa przełomowe rozwiązania aplikacyjne, które pozwolą użytkownikom odkrywać i operacjonalizować wiedzę zaszytą w danych pochodzących z Internetu Rzeczy (Internet of Things – IoT). Rozwiązania Teradata® Listener™ i Teradata Aster® Analytics on Hadoop umożliwiają wykrywanie w czasie rzeczywistym i analizę charakterystycznych wzorców oraz zależności w ramach przybierających na sile strumieni danych generowanych przez urządzenia budujące Internet Rzeczy.

W obecnej rzeczywistości jest wiele wzajemnie połączonych urządzeń, które generują szeroki, ciągły strumień danych. W ostatnich latach poczyniono postępy w instrumentalizacji urządzeń oraz ich możliwości komunikacyjnych. Jednak prace rozwojowe nie koncentrowały się na rozwiązaniach umożliwiających wykorzystanie i maksymalizację wartości danych w oparciu o algorytmy uczenia maszynowego. Nawet dla najbardziej zorientowanych technologicznie organizacji tworzenie wartości biznesowej z danych pochodzących z Internetu Rzeczy staje się procesem złożonym i mocno zależnym od posiadanych kompetencji. Jeszcze trudniejsze staje się zintegrowanie danych generowanych przez Internet Rzeczy z informacjami dotyczącymi działalności operacyjnej oraz zachowań ludzkich.

W odpowiedzi na tego rodzaju wyzwania firma Teradata wprowadza innowacyjne oprogramowanie, które pozwala wyeliminować złożoność i opóźnienia typowe dla przetwarzania danych z Internetu Rzeczy, a jednocześnie zapewnia szereg nowych możliwości w zakresie wykorzystania pozyskanych informacji. Rozwiązanie Teradata Listener to inteligentne, samoobsługowe narzędzie umożliwiające wykrywanie określonych rodzajów danych w ramach wielu strumieni danych pochodzących z czujników i innych urządzeń tworzących Internet Rzeczy, a następnie propagowanie takich danych w ramach wielu platform tworzących ekosystem rozwiązań analitycznych. Duże zbiory danych IoT przechowywanych w ramach nowego rozwiązania Teradata Integrated Big Data Platform 1800 stają się łatwo osiągalne dzięki natywnej obsłudze formatu JSON (Java Script Object Notation). Natomiast dane przekazywane do platformy Hadoop® mogą być na szeroką skalę analizowane dzięki rozwiązaniu Teradata Aster Analytics on Hadoop. Przykładowo, klient firmy Teradata, jeden z największych producentów sprzętu radiologicznego, w tym urządzeń obrazowania metodą rezonansu magnetycznego (MRI), rentgenowskiego i ultrasonograficznego, dostarcza swoje rozwiązania szpitalom i klinikom z całego świata. Tego rodzaju urządzenia medyczne każdego dnia wspierają diagnostykę tysięcy pacjentów i stały się niezastąpione w służbie zdrowia. Rejestry tekstowe opisujące zachowania pacjentów wraz z danymi pochodzącymi z wbudowanych czujników są strumieniowo i w trybie 24/7 przesyłane do utrzymywanego przez producenta i opartego na platformie Hadoop repozytorium danych tzw. Data Lake. Rozwiązania firmy Teradata są następnie wykorzystywane na potrzeby analizy tekstowej, która pozwala wyciągać wnioski pomocne pracownikom serwisu w podnoszeniu dostępności urządzeń medycznych i optymalizacji okien serwisowych. Równolegle, dane dotyczące procesów produkcji sprzętu gromadzone są na platformie Teradata Appliance, gdzie podlegają zaawansowanym analizom. Dzięki zdobytej w ten sposób wiedzy możliwe jest podnoszenie jakości i wydajności produkcji, a także systematyczne unowocześnianie kolejnych generacji produktów.
Każdego dnia gromadzimy miliony cząstkowych informacji generowanych przez nasze urządzenia. Nasi inżynierowie dostarczają nam też tysiące raportów, które podlegają digitalizacji. Tego rodzaju dane poddajemy różnego rodzaju analizom, aby wykrywać ukryte zależności i wzorce zjawisk, które pozwolą nam zapewnić optymalną wydajność sprzętu. Współpraca z firmą Teradata pomogła nam w opracowaniu kluczowych wyznaczników wskazujących na nadchodzącą awarię sprzętu kolejowego,” powiedział Gerhard Kress, dyrektor działu Analytical Services w Siemens Mobility Division. „Proces gromadzenia i analizy danych pochodzących z czujników oraz urządzeń IoT stanowi integralny element procesu podnoszenia efektywności działalności na rynku transportu kolejowego.
 
Teradata Listener – Rozwiązanie Teradata Listener to inteligentne, samoobsługowe oprogramowanie wspierające pozyskiwanie i dystrybuowanie dynamicznych strumieni danych – zarówno pojedynczych, jak i wielu strumieni jednocześnie. Rozwiązanie Teradata Listener pozwala klientom łatwo przekazywać dane strumieniowe do platform takich jak: Hadoop, Teradata Aster Analytics i Teradata Database. Pozwala szybko i łatwo analizować nowe strumienie danych inżynierom danych, analitykom biznesowym i deweloperom w poszukiwaniu odpowiedzi na pojawiające się pytania biznesowe. Użytkownicy mogą analizować dane pochodzące z wielu zróżnicowanych źródeł – jak czujników, systemów telematycznych, zdarzeń mobilnych, a także strumieni działań w Internecie, mediach społecznościowych i logach rozwiązań IT – bez konieczności angażowania zespołu IT.

Teradata Aster Analytics on Hadoop – Unikalne w skali branży, ulepszone rozwiązanie Aster Analytics on Hadoop stanowi zintegrowane rozwiązanie analityczne firmy Teradata. Rozwiązanie Aster Analytics on Hadoop zostało wyposażone w zestaw ponad 100 istotnie różnych technik analizy oraz siedem wertykalnych aplikacji branżowych działających bezpośrednio na platformie Hadoop®. Dzięki nowym funkcjom organizacje mogą bezproblemowo rozwiązywać problemy biznesowe w oparciu o jedno, zintegrowane rozwiązanie analityczne.

Elastyczność i łatwość wykorzystania nowych możliwości pozwala analitykom biznesowym w codziennej pracy pełnić rolę inżynierów danych i rozwiązywać najtrudniejsze problemy organizacji. Rozwiązanie Teradata Aster Analytics on Hadoop pozwala użytkownikom wykorzystać algorytmy uczenia maszynowego, analizy tekstu, ścieżek, wzorców, grafów i analizy statystycznej w ramach jednego procesu analitycznego. Firma Teradata oferuje możliwość elastycznego wdrożenia rozwiązania Aster Analytics – dostępne opcje obejmują wykorzystanie platform Teradata Big Analytics Appliance i Hadoop, w wersji lokalnej lub opartej na środowisku Teradata Cloud.

Teradata Integrated Big Data Platform 1800

Wprowadzone do oferty 19 października 2015 roku rozwiązanie Teradata Integrated Big Data Platform 1800 jest platformą sprzętową idealną do wspierania i wykorzystania potencjału Internetu Rzeczy. Platforma ta pozwala na wykonywanie złożonych analiz na zbiorach danych dużej skali i jest oferowana w przystępnej cenie wynoszącej w przeliczeniu ok. tysiąc dolarów za terabajt skompresowanych danych. Środowisko bazodanowe Teradata Database, działając na platformie Teradata Integrated Big Data Platform, zapewnia dostęp do pochodzących z aplikacji internetowych czujników oraz urządzeń IoT, danych zapisanych w wielu zróżnicowanych formatach, w tym: XML, KVP (Key Value Pair), BSON (Binary JSON) oraz JSON.

Rozwiązanie Teradata Listener jest obecnie dostępne w wersji testowej i będzie oferowane globalnie w pierwszej połowie 2016 roku. Rozwiązanie Teradata Aster Analytics on Hadoop zostanie wprowadzone na rynek w drugim kwartale 2016 roku. Rozwiązanie Teradata Integrated Big Data Platform 1800 jest dostępne obecnie.

Źródło: Teradata

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top