Elektroniczny obieg dokumentow 2x

BCC - ERP, CRM, Business Intelligence, systemy ERPMinimalizacja ryzyka złego wyboru ERP i firmy wdrożeniowej

Gdy wybieramy system ERP oraz firmę wdrożeniową, efektywnym sposobem zminimalizowania ryzyka złego wyboru jest pozyskanie opinii firm użytkujących systemy, których wybór bierzemy pod uwagę, oraz firm, które współpracowały z naszymi oferentami. Poniżej przedstawiamy rekomendacje, kogo i o co warto pytać, by uzyskane informacje były pomocne w wyborze najlepszej oferty.

wnp.plKorzystamy z funduszy unijnych, planujemy inwestycje potrzebne na Euro 2012, Polacy zaciągają kredyty mieszkaniowe. Branża budowlana po latach stagnacji odbiła się od dna i zbiera owoce wzrostu gospodarczego. Chce inwestować w oprogramowanie biznesowe, jednak na razie kończy się na dobrych chęciach.

BCC - MES, ERP, systemy ERP, zarfządzanie zasobami ludzkimiMetodologia nowoczesnego zarządzania procesami produkcyjnymi wymaga aktualnych i pewnych informacji do podejmowania codziennych decyzji. Aby sprostać takiemu wymaganiu, firmy produkcyjne starają się inte-grować informatyczne systemy biznesowe klasy ERP z systemami wspomagającymi prowadzenie produkcji: SCADA (Supervisory Control and Data Acquisition) i MES (Manufacturing Execution Systems).

MPM - MRP, zarządzanie produkcją, ConsultingKierownik zaopatrzenia, jak co dzień od wielu lat, wybiera się wczesnym rankiem do magazynu ze sporym naręczem materiałówek – dokumentów, określających bieżące zapotrzebowanie materiałowe do produkcji. ‘Po co idziesz z tym do magazynu?’ – zadaje mu pytanie nowozatrudniony szef logistyki. ‘Jak to, po co? Idę sprawdzać stany magazynowe.’ – odpowiada zdziwiony kierownik, pouczającym tonem starego wyjadacza. ‘A w komputerze nie możesz sprawdzić?’ – młody szef nie daje za wygraną. ‘Ee tam! W komputerze jedno a na półkach drugie’ – kończy kierownik, taszcząc do magazynu, tak na oko, ze trzysta zestawień materiałowych. Będzie na cały dzień roboty.

BCC - systemy ERP, CRM, Business Intelligence, Controlling, Hurtownie danychW ostatnim czasie SOA jako strategia budowania elastycznej, efektywnej i skalowalnej infrastruktury IT nabiera rozpędu, a to głównie dzięki pojawieniu się Web Services ? usług sieciowych, które upraszczają wymianę i korzystanie z informacji oraz ułatwiają zarządzanie.

BCC -  Systemy ERP, MRP, CRM, Zarządzanie produkcjąPrzez przygotowanie firmy do wdrożenia rozumie się głównie rozpoznanie potrzeb biznesowych i oczekiwań względem systemu ERP. Natomiast wiedza, jak ważne dla udanego wdrożenia jest przygotowanie danych podstawowych, jest mało powszechna.

WNPElektroenergetyka powoli szykuje się do funkcjonowania na wolnym rynku i planuje inwestycje w IT. Sektor systematycznie wdrażał nowe narzędzia, pomagające w prowadzeniu działalności, jednak w ciągu ostatnich 12 miesięcy inwestycje spowolniły. Przedstawiamy kilka z nielicznych, realizowanych projektów IT w tym sektorze.

MPMPolska przeżywa swój drugi okres wzrostu gospdarczego. Gazety pełne są doniesień o sukcesach polskich przedsiębiorców. Optymizm rośnie. Wspomnienia z niedawnej recesji bledną. Czy wzrost będzie wieczny ? Czy Polak jest mądry po szkodzie ?

Przy okazji różnych wizyt u klientów, czy też w trakcie auditów, trenerzy i konsultanci naszej firmy często spotykają się z podobnym twierdzeniem: ? ? mamy system planowania MRP. Kupiliśmy go trzy lata temu. Sporo pracy włożyliśmy w jego wdrożenie, wciąż jednak nie możemy sobie poradzić a to z nieoczekiwanymi brakami materiałów do produkcji, a to z nadmiernymi zapasami lub z niedotrzymywaniem terminów.

Firmy oczekują od współczesnych systemów informatycznych wsparcia m.in. produkcji, procesów logistycznych czy magazynowania. Jednak bez dobrej analizy przedwdrożeniowej, która pokazałaby m.in. wąskie gardła w firmie i zaangażowania kluczowych użytkowników w projekt implementacja systemu może przekroczyć przewidziany na to czas i pieniądze.

WNPWdrożenie systemu informatycznego nie jest celem samym w sobie. Często zapomina się o tym lub spycha cel biznesowy na drugi plan. Takie podejście wynika z naiwnej wiary, iż system zawiera "dobre praktyki" w zakresie realizacji pewnych funkcji i procesów, a jego wdrożenie samoistnie rozwiąże wiele problemów organizacyjnych i przybliży firmę do osiągnięcia zakładanych celów.

 

Kiedy słyszy się o wdrożeniach systemów informatycznych, zwykle mowa jest o korzyściach, jakie przedsiębiorstwo może dzięki nim uzyskać. Koszt instalacji oprogramowania jest tematem tabu. Wielu dostawców oprogramowania unika rozmów o swoich cennikach niczym diabeł święconej wody. A przecież można bez trudu przeanalizować, co wpływa na koszt instalacji systemu IT.

Rynek IT jest stabilny, próżno się spodziewać nagłego ożywienia w 2007 r. Największymi klientami firm informatycznych pozostaną przedsiębiorstwa budowlane i dostawcy energii - takie wnioski wynikają z analizy ponad 30 najlepszych wdrożeń systemów informatycznych roku 2006.

Polskie spółki z grupy EDF kończą wdrożenie zintegrowanego systemu wspomagającego zarządzanie. O nietypowej instalacji systemu ERP, bo wykorzystującej jedno data center, opowiada Gilles Lambert, wiceprezes EDF Polska.

Projekty SAP są nierozerwalnie związane ze zmianami organizacyjnymi. We wdrożeniu nie chodzi tylko o to, by uruchomić funkcje systemu, lecz by przekonać ludzi do korzystania z nowego narzędzia i do bardziej efektywnego sposobu działania.

Polski rynek okrzepł, jedno tylko zostało do zrobienia: zmiana postrzegania ERP. To przedsięwzięcie biznesowe, a nie informatyczne. Chodzi o to, by firma była bardziej kokurencyjna - mówi Piotr Kozłowski, prezes IFS CEE.

Dla dostawców IT rynek dużych przedsiębiorstw powoli się wyczerpuje. Niewiele już zostało firm, które nie mają podstawowych narzędzi informatycznych, dlatego uwaga sektora IT od roku zwrócona jest w stronę MŚP. Sprawdziliśmy, czy małe i średnie przedsiębiorstwa są zainteresowane inwestycjami w sprzęt i oprogramowanie.

Globalna gospodarka ulega ciągłym przeobrażeniem, czas zmienić lub na nowo sformułować strategie oraz zaprojektować lub przeprojektować procesy biznesowe – nawołuje firma IDS Scheer, specjalizująca się w zarządzaniu procesami biznesowymi (BPM – Business Process Management).

Wiele się słyszy o problemach dotyczących realizacji polityki e-government, czyli elektronicznej administracji. A jednak informatyzacja samorządów przebiega dość sprawnie, jak na niesprzyjające warunki, czyli między innymi brak strategii rozwoju oraz brak standardów wymiany danych.

WNPZapowiadana na kilka lat dobra koniunktura rokuje poprawę wyników dla dostawców oprogramowania adresowanego do firm średniej wielkości. Rozpoczął się szturm na przedsiębiorstwa potrzebujące wsparcia ze strony IT.

Użytkownicy systemów ERP chcą wiedzieć czy za 10 lat będą mogli nadal korzystać z aplikacji, czy ich dostawca zapewni update?y. Na razie rewolucji technologicznej nie widać, ale z roku na rok systemy są coraz bardziej elastyczne i lepiej dostosowane do zmieniającej się gospodarki.

Jeśli właściciel firmy ma do wyboru wydanie miliona złotych na  system ERP lub na nową linię produkcyjną, należy go przekonać, że wydatek w informatykę ma sens. Nie jest to proste - rozmowa z Andrzejem Dopierałą, prezesem Oracle Polska.

Informatyzacja sektora hutniczego była przez lata opóźniana przez państwowego właściciela. Obecne inwestycje w systemy ERP i inne aplikacje zarządcze są wymuszone przez rosnącą konkurencję oraz nowych właścicieli. Za kilka lat branża zacznie integrować swoje oprogramowanie.

WNPHutnictwo, w odróżnieniu od innych sektorów przemysłu, od dawna korzysta z informatyki, która wspiera procesy produkcyjne, a tym samym pozwala osiągać oszczędności i usprawniać obsługę klientów. Dzięki IT firmy zwiększają efektywność i są w stanie konkurować na międzynarodowych rynkach.

Okazuje się, że nie tylko funkcjonalność, ale i przemiany kapitałowe, a co za tym idzie zmiany organizacyjne są najważniejszymi czynnikami stymulującymi migracje systemów ERP w przedsiębiorstwach w Polsce. Takie jest przesłanie najnowszego raportu DiS poświęconego migracjom systemów ERP w Polsce w ciągu ostatnich 10 lat.

loading...