BMP: teoria sprawdzana praktyką

Globalna gospodarka ulega ciągłym przeobrażeniem, czas zmienić lub na nowo sformułować strategie oraz zaprojektować lub przeprojektować procesy biznesowe – nawołuje firma IDS Scheer, specjalizująca się w zarządzaniu procesami biznesowymi (BPM – Business Process Management).


O zarządzaniu procesowym, o rozwoju samej spółki IDS Scheer oraz o trendach w branży IT opowiadał podczas ostatniej wizyty w Warszawie August-Wilhelm Scheer - założyciel niemieckiej firmy, która rozwinęła działalność międzynarodową, stawiając na duży popyt na jej usługi doradcze oraz aplikacje wspierające BPM.

Profesor Scheer założył IDS w 1984 roku w Saarbrücken po 10 latach prowadzenia wydziału informatyki biznesowej na Uniwersytecie Saaraland. W swoich pracach koncentrował się na zarządzaniu procesami biznesowymi w przemy- wał się na zarządzaniu procesami biznesowymi w przemyśle, usługach i administracji publicznej.

Jak dziś przyznaje, założył firmę, aby sprawdzić, jak stworzone pod jego kierunkiem metodologie oraz narzędzia IT sprawdzą się w praktyce. Obecnie IDS Scheer działa w 70. krajach i zatrudnia 2500 pracowników. Firma jest drugim po SAP znaczącym, niemieckim graczem na rynku informatycznym i jak na razie numerem jeden w dziedzinie BPM. Posiada 10 proc. rozdrobnionego, branżowego rynku.

- IT jest globalną technologią - mówi z dumą profesor Scheer. - Nie wystarczy wykonywać ją na potrzeby firm jednego regionu czy kraju, trzeba być na całym świecie, zwłaszcza w USA, gdzie powstaje 80 proc. oprogramowania. Jesteśmy dumni z tego, że odnieśliśmy sukcesy na rynku światowym. Przeszliśmy całą drogę od pomysłów, prototypów do sukcesów.

Podejście procesowe było 20 lat temu nowym zjawiskiem, ponieważ dawniej panowało podejście funkcjonalne, ówczesne oprogramowanie wspierało tylko funkcje (na przykład produkcję, sprzedaż, kontroling). Dawne systemy informatyczne nie były scalone, różne programy wspierały różne obszary działalności organizacji.

- Proces przenika funkcje. Proces powinien być spójny. To podejście było podstawą systemów ERP, które oparło się na jednolitej, raz zdefiniowanej bazie danych. Opracowaliśmy narzędzia do graficznego opisania procesów biznesowych, a także narzędzia do tworzenia nowych procesów, dzięki którym można odnieść sukces - mówi założyciel firmy IDS. Tak powstała platforma ARIS (ARchitecture of Integrated InInformation Systems) do analizy, projektowania i zarządzania procesami biznesowymi. Według profesora nie ma lepszej drogi do zorganizowania zasobów firmowych, jak rozpisanie strategii firmy na procesy. I nie ma lepszego sposobu na odniesienie sukcesu, jak stworzenie nowatorskiego procesu.

Pożądaną cechą współczesnego biznesu jest zdolność konkurowania poprzez osiągnięcie kontrolowanej elastyczności. Z tego względu BPM skutecznie rywalizuje z tradycyjnym modelem działania firm - specjalizacji działów i komórek. IDS Scheer wynalazł własną metodykę ARIS Value Engeenering (AVE), która wiąże strategie korporacyjne z systemami informatycznymi i procesami biznesowymi.

August-Wilhelm Scheer twierdzi, że architektura oprogramowania biznesowego dostosowywana jest do procesów biznesowych. Producenci aplikacji opracowują infrastrukturę middleware (oprogramowanie pośredniczące), która spaja procesy informatyczne. I tak SAP stworzył NetWeaver, IBM - WebSphere, Microsoft - NET, Oracle - Fusion.

- W wymienionych narzędziach procesy to zintegrowane komponenty, traktowane jako zbiór usług. Użytkownik aplikacji może zarządzać procesami. Konfigurowanie oprogramowania na potrzeby biznesu stało się więc rzeczywistością - dodaje profesor.

W Polsce zarządzanie procesowe dopiero raczkuje. Krajowy oddział IDS Scheer zajmuje się głównie analizami przedwdrożeniowymi i wdrażaniem systemów SAP w przedsiębiorstwach. Analiza pochłania 10 proc. kosztów wdrożenia, jednak dzięki niej nie ma ryzyka nieudanej instalacji aplikacji ERP.

Źródło: www.wnp.pl
Autor: Adam Brzozowski

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top