Fob Decor – szybkie wdrożenie, szybkie korzyści

BPSC - ERP, systemy ERP,Fob Decor jest producentem zamknięć z metali lekkich do butelek do butelek z gwintem, świadczy usługi w zakresie lakierowania i emaliowania blach aluminiowych i stalowych oraz wykonywania jedno i wielobarwnych nadruków metodą offset. Usługi znajdują zastosowanie, jako część procesu produkcyjnego w takich produktach jak: zakrywki aluminiowe do butelek z gwintem, zamknięcia typu Twist – off, kapsle koronkowe, puszki do produktów spożywczych, puszki do aerozoli, wiatrochrony do zniczy, baterie i wiele innych.
Spółka powstała w wyniku przekształcenia państwowego przedsiębiorstwa. Głównym odbiorcą wyrobów firmy FOB - DECOR są producenci napojów, alkoholi, wyrobów farmaceutycznych czy przetwórstwa owocowego.

Co było, a nie jest…

Pozostałością po poprzedniej strukturze było m.in. oprogramowanie. Obejmowało ono obszar finansów, księgowości, gospodarki magazynowej, obsługę kas oraz środków trwałych. Rozwiązanie dedykowane produkcji zasilane było danymi opracowanymi w arkuszu kalkulacyjnym. Trafiały tam wszystkie informacje obejmujące obroty materiałowe. W ten sposób powstawały na papierze zestawienia, wprowadzane ponownie do systemu w celu zaksięgowania. Jako, że asortyment składa się z dużej liczby drobnych pozycji wymagało to ogromnych nakładów pracy, a techniczny koszt wytworzenia mógł być wyliczany tylko dla całych grup asortymentowych.

Decyzja o pozyskaniu kompleksowego systemu informatycznego wynikała przede wszystkim z braku możliwości szczegółowego rozliczania kosztów produkcji, a w konsekwencji ograniczenia tych kosztów.

Bezpośrednim sygnałem, który uświadomił spółce konieczność wdrożenia systemu klasy ERP był doskwierający i z czasem coraz większy brak wystarczającej wiedzy na temat sytuacji w przedsiębiorstwie, zarówno w wymiarze personalnym, jak i majątkowym.

Już widać efekty

Już pierwsze miesiące użytkowania systemu pokazały, ze narzędzie jest bardzo przydatne na poziomie zarządczym wskazując, jaka jest sytuacja majątkowa, gdzie pojawiają się straty i możliwości poprawy rentowności, a także gdzie znajdują się tzw. wąskie gardła.
Liczyliśmy, że dzięki precyzyjnej ewidencji przepływów materiałowych skłonimy pracowników do większej kontroli materiałów pobieranych do produkcji i wyrobów gotowych przekazywanych do magazynu. Efekty przerosły nasze oczekiwania. Już teraz dysponujemy bardziej szczegółowymi informacjami dotyczącymi produkcji w toku czy magazynów pośrednich, uzyskaliśmy stan aktywowania kosztów współmierny do osiąganych przychodów, poprzez bieżący dostęp do wiedzy o wykorzystanych materiałach. Możemy powiedzieć, że koszty tego wdrożenia już zaczynają się zwracać – podkreśla Barbara Łój, Główna Księgowa w FOB-DECOR.
Dokładne ewidencjonowanie zwiększyło kontrolę nad materiałami i wyrobami. Łatwiej egzekwuje się odpowiedzialność za ewentualne marnotrawstwo czy nawet przywłaszczenie. Odpowiedzialność może być delegowana coraz niżej w strukturze przedsiębiorstwa. Dokładnie wiadomo, kto, co i w jakim celu wykorzystuje.

W pełni zintegrowano procesy przyjmowania i realizacji zamówień klientów. Po zarejestrowaniu w systemie są one automatycznie przekształcane w zlecenia produkcyjne, co ma bezpośredni wpływ na planowanie produkcji.

System na dziś i na jutro

Wybór systemu nie był łatwy. FOB - DECOR zaprosił na prezentacje kilku producentów. Spółka szukała aplikacji dla kilkunastu użytkowników w podstawowym zakresie ERP. Jednocześnie miała sprecyzowane wysokie wymagania co do funkcjonalności oprogramowania, szczególnie w obszarze obsługi produkcji. Potrzebowała rozwiązania, którego koszt byłby ekonomicznie uzasadniony w momencie wyboru, ale które pozwoliłoby się jej rozwijać. Ważne były także referencje w branży. Dzięki opartemu na systemie Impuls 5 rozwiązaniu dla średnich przedsiębiorstw BPSC było w stanie spełnić te wymagania.
W związku z faktem, że ilość użytkowników systemu Impuls 5 była niewielka, podczas prac analitycznych poprzedzających realizację zwrócono uwagę głównie na funkcje, wykonywane przez przyszłych użytkowników.– mówi Dawid Paruzel, Dyrektor Centrum Kompetencyjnego do spraw obsługi MŚP w BPSC.
Takie podejście pozwoliło szybko rozpoznać potrzeby i przejść do realizacji projektu wdrożeniowego. W pierwszej fazie przygotowano prototypową wersję oprogramowania i przeprowadzono wstępne szkolenia użytkowników. Na bazie wspólnych wniosków zespołu wdrażającego (Klient – Dostawca) możliwa była recustomizacja systemu w celu przygotowania go do szkoleń szczegółowych, a w konsekwencji do eksploatacji.
Dzięki dedykowanej metodzie wdrożenia system oddano do eksploatacji już po dwóch miesiącach od rozpoczęcia prac przygotowawczych i realizacyjnych. Krótki czas realizacji korelował doskonale z budżetem projektu – dodaje Dawid Paruzel.
Na sukces wdrożenia wpływ miał także odpowiedni dobór osób odpowiedzialnych za poszczególne prace oraz umocowanie projektu wdrożeniowego na poziomie Zarządu.

Najbliższa przyszłość oraz plany z nią związane obejmują głęboką modernizację parku maszynowego, który będzie musiał sprostać potrzebom wydajności, rosnącemu popytowi oraz energooszczędności. System Impuls 5 będzie funkcjonował w ramach wielofirmowości – obejmie powiązaną kapitałowo spółkę TRADEPOL, prowadząca działalność komplementarną do FOB - DECOR.

Impuls 5:
  • Finanse-Koszty-Księgowość,
  • Kadry Płace,
  • Środki Trwałe,
  • Gospodarka Materiałowa,
  • Dystrybucja,
  • Zarządzanie Produkcją (MRP),
  • Budżetowanie
  • Instalacja na 15 użytkowników
Źródło: www.bpsc.com.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top