Kontrola jakości wspierana przez IT

Zakłady Wagony Świdnica S.A. są producentem wagonów towarowych między innymi platform, węglarek, wagonów samowyładowczych, wagonów do przewozu samochodów i cystern kolejowych . Skomplikowany proces produkcji, wdrażania nowych produktów oraz coraz większe wymagania ze strony odbiorców spowodowały konieczność zmian w Kontroli Jakości. Podjęto decyzje o wykorzystaniu rozwiązań IT do realizacji tego zadania.
W większości firm kontrola jakości trzyma się jak najdalej od systemów informatycznych. U nas tak nie jest, gdyż nasz Dział Kontroli Jakości uczestniczył od początku do końca w procesie wdrażania systemu QAD – powiedział Andrzej Pękała, Pełnomocnik ds. Zintegrowanego Systemu Zarządzania z Wagony Świdnica S.A.
Wagony Świdnica S.A. posiadają bogatą historię. W latach 1928-1945 funkcjonowały w ramach Niemieckich Kolei Federalnych jako zakłady naprawcze. Po drugiej wojnie światowej po przejęciu przez władze polskie podobną funkcję pełniły na potrzeby PKP. W 1951 r. w wyniku przekształceń powstała Fabryka Wagonów Świdnica z własnym biurem konstrukcyjnym. W latach sześćdziesiątych oraz siedemdziesiątych w przekształconych zakładach produkowano rocznie 4 000 sztuk cystern. W latach osiemdziesiątych do produkcji zostały wdrożone nowe produkty (kontenery, konstrukcje stalowe). W 1992 roku nastąpiła zmiana statusu firmy, która została przekształcona w spółkę akcyjną. Rok 1997 był istotny dla zakładu, ponieważ uzyskano w nim pierwszy certyfikat: ISO 9001. W 1998 r. The Greenbrier Companies, Inc. zakupuje pakiet kontrolny akcji firmy.

Wagony Świdnica S.A. to firma produkująca platformy, wagony do przewozu blachy w kręgach oraz samochodów, wagony ze ścianami przesuwanymi, wagony samowyładowcze oraz wózki do wagonów towarowych. Wysoka jakość produktów oraz stosowanych rozwiązań jest potwierdzona licznymi uzyskanymi przez firmę certyfikatami.

Wraz z rozwojem na rynku i wprowadzeniem nowych produktów zaistniała potrzeba rozbudowania i zmiany istniejącego systemu kontroli jakości. Do tego celu postanowiono wykorzystać rozwiązania IT. Proces produkcji musi być kontrolowany oraz dokumentowany na każdym jego etapie. Wymagania klientów oraz odbiorców są bardzo restrykcyjne. Konieczna jest kontrola dostaw, samokontrola produkcji części, podzespołów oraz badań laboratoryjnych. Każdy z tych etapów musi być dobrze dokumentowany. Oczekiwania te wymusiły zaangażowanie wielu działów firmy. W realizacji tych zadań pomocnymi okazały się rozwiązania QAD.

Pierwsze wdrożenie systemu QAD w Zakładach Wagony odbyło się w 2000 roku. Przedstawiciele działu kontroli jakości stali się wówczas częścią zespołu wdrożeniowego. Po siedmiu latach przyszedł czas na kolejne zmiany. Przystąpiono do wdrożenia nowego systemu QAD. Przedstawiciele kontroli jakości brali czynnie udział także i w tym procesie wdrażania. Dotychczasowa funkcjonalność systemu QAD została przeanalizowana. Podjęto wspólnie z konsultantami QAD działania korygujące oraz dostosowujące system do potrzeb zakładów. Na tej podstawie stworzono nowe rozwiązanie, które zawiera m.in. moduł do obsługi kontroli jakości, kartotek, specyfikacje główne i dla indeksów. Dodatkowo wprowadzono także automatyczny generator zleceń roboczych na potrzeby kontroli dostaw. Każda linia ze zlecenia zakupu została przekształcana w osobne zlecenie robocze. Co istotne system, jest skonstruowany tak, że pozwala na śledzenie bardzo różnych parametrów jakościowych, bez konieczności modyfikacji całości systemu.

Zespoły przystąpiły do prac, które polegały na zastosowaniu pojęcia atrybutu w kartotece komentarzy głównych. W praktyce oznaczało to, że każda z informacji wprowadzanych przez pracownika kontroli jakości będzie oznaczona specjalnym numerem referencyjnym pozwalającym na późniejszy jej eksport do pliku xml.
Zaproponowany przez firmę QAD automatycznie generujący się system zleceń roboczych dla poszczególnych kontroli dostaw, to istotne rozwiązanie dla kontroli jakości. System umożliwia, przekształcenie każdego zlecenia zakupu w osobne zlecenie robocze. Pracownicy kontroli dostaw wprowadzają dane do kartoteki powiązanej z wygenerowanymi zleceniami. Kontrola jakości w produkcji korzysta ze zleceń roboczych zakładanych przez dział planowania. Pozwala to uniknąć dublowania zleceń. Pracownicy wprowadzają dane na każdym etapie zgodnie z opracowaną technologią i punktami kontrolnymi. W ten sposób pozyskane dane można przeglądać oraz eksportować za pomocą dedykowanego mechanizmu – opowiada Andrzej Pękała.
Aplikację QAD Enterprise Applications po wprowadzeniu modyfikacji na potrzeby Wagony Świdnica S.A posiada szereg cech, które usprawniają proces kontroli jakości. Proponowane rozwiązania umożliwiają śledzenie materiałów oraz podzespołów stosowanych do produkcji danego typu wagonu. Ponadto niezwykle pomocnym i funkcjonalnym okazało się rozwiązanie dające możliwość eksportu danych do formularzy zewnętrznych zgodnych z oczekiwaniami klienta.

Zintegrowany system daje możliwość dostępu do wszystkich informacji na każdym ze stanowisk pracowniczych. Po wprowadzeniu oprogramowania znacznie skrócił się czas zbierania oraz analizy danych.

Realizacja projektu przyniosła efektywne korzyści biznesowe, spełniając rosnące wymagania jakościowe klientów oraz odbiorców. Wprowadzony system umożliwia kontrolę oraz jasny podgląd kolejnych etapów produkcji. Implementowane rozwiązania usprawniają proces planowania, weryfikacji oraz kontroli jakości poszczególnych etapów produkcji.
System QAD jest zaprojektowany z myślą o zaspokojeniu dynamicznie zmieniających się potrzeb biznesowych producentów na całym świecie – twierdzi Jarosław Jaśkiewicz, Dyrektor ds. Rozwoju Produktu z QAD Polska. Rozwiązanie łączy w sobie wydajność, elastyczność i inteligentnie zaprojektowane moduły, które są w stanie spełnić oczekiwania najbardziej wymagających klientów.
Korzyści:
  • Możliwość śledzenia materiałów i podzespołów stosowanych do produkcji konkretnego wagonu.
  • Eksport danych do edytowalnych formularzy zewnętrznych zgodnych z oczekiwaniami Klienta.
  • Dostęp do danych na wszystkich stanowiskach.
  • Skrócenie czasu pozyskiwania danych.
Źródło: QAD

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top