Zarządzanie produkcją w firmie Termal

MACROLOGIC - SYSTEMY ERP, HR, KADRY I PŁACE, ERPTermetal Glaner spółka jawna ze 100%-owym kapitałem polskim zajmuje się produkcją zgrzewanych krat pomostowych oraz świadczy usługi cynkowania ogniowego. Firma posiada nowoczesne zakłady produkcyjne w Pile i Kręgu k/Starogardu Gdańskiego oraz nową cynkownię w Grudziądzu. Pierwszym zakładem spółki, w którym do dziś wytwarzane są kraty pomostowe jest Krąg. Kolejnym etapem rozwoju było uruchomienie produkcji w Pile, gdzie oprócz produkcji krat uruchomiono pierwszą cynkownię. Najnowszym zakładem należącym do spółki jest obiekt produkcyjny w Grudziądzu. Powstała tam jedna z największych cynkowni ogniowych (zanurzeniowych) w Polsce, która podczas jednokrotnego procesu obróbki jest w stanie przyjmować elementy o wadze do 5 ton i długości do 13 m. Nowa linia technologiczna pozwala przetwarzać do 4,5 tys. ton elementów miesięcznie.
Kolejnym etapem dynamicznego rozwoju przedsiębiorstwa była rozbudowa zakładu w Pile, gdzie w 2009 roku, w nowym obiekcie produkcyjnym, uruchomiono produkcję zgrzewanych krat pomostowych, na drugiej, w pełni już automatycznej linii produkcyjnej.

Łączna miesięczna moc produkcyjna wynosi: cynkowanie ogniowe ok. 6 tys. ton wyrobów, zgrzewane kraty pomostowe ok. 2,5 tys. ton wyrobów.

Zwiększenie mocy wytwórczych po uruchomieniu produkcji w Grudziądzu uplasowało firmę w czołówce polskich producentów. Obecnie Termetal zalicza się do trzech największych w Polsce producentów krat pomostowych z 30%-owym udziałem w rynku polskim oraz 15%-owym udziałem w rynku europejskim. Tylko 20% produkcji firmy nabywana jest przez odbiorców krajowych, reszta produkcji trafia do krajów UE, na Bliski Wschód, do Afryki Północnej i USA.

Termetal prowadzi produkcję w systemie trzyzmianowym i zatrudnia w trzech zakładach 200 osób. W rankingu „Diamenty Biznesu”, prowadzonym przez polską edycję miesięcznika FORBES a opublikowanym w 2008 roku, firma została sklasyfikowana na 62. miejscu w kraju oraz 9. miejscu w regionie wielkopolskim, w segmencie średnich firm, o rocznych obrotach od 50 do 200 mln złotych. Ponadto, w latach 2007 i 2008 przedsiębiorstwo zostało laureatem konkursu „Gazele Biznesu” organizowanego corocznie, przez tygodnik Puls Biznesu dla najszybciej rozwijających się polskich firm.

Wyzwanie

W momencie rozpoczęcia budowy zakładu w Grudziądzu Zarząd Termetalu zaczął rozważać nową koncepcję zarządzania strukturą wielozakładową. Rozbudowa ta miała dwukrotnie zwiększyć potencjał produkcyjno-usługowy. Głównym problemem stało się zatem planowanie zwielokrotnionej produkcji. Kłopoty wynikały z obsługi zleceń klientów zewnętrznych oraz wewnętrznych międzywydziałowych i międzyzakładowych, związanych z realizacją cząstkowych planów produkcyjnych. Wówczas Zarząd podjął decyzję o inwestycji w narzędzia informatyczne, dzięki którym będzie mógł ogarnąć całość procesów we wszystkich zakładach, co pozwoli racjonalnie planować pracę.

Cel wyznaczony przez Zarząd był jasny: plan produkcji powinien być fundamentem i sercem systemu w oparciu, o który działała pozostała część modułów (rozliczanie i kontrola surowców, raportowanie gotowych wyrobów, rozliczanie pracowników, kontrola realizacji zamówienia klienta). Plan produkcji powinien być czytelny i elastyczny, dawać się łatwo modyfikować, co miałoby natychmiastowy skutek w miejscach zależnych od niego.
W firmie, w której produkcja jest trzonem działalności sprawne nią zarządzanie i planowanie stanowi klucz do sukcesu. Wszystkie sprawy i procesy biznesowe są z nią połączone, a jakiekolwiek usterki związane przepływem informacji skutkują przestojami lub wadliwą produkcją. W obu przypadkach generuje to straty. Dlatego planowanie w zakładzie pracującym w systemie ciągłym jest najważniejszym elementem przewagi konkurencyjnej. – mówi Jarosław Kwiatkowski, Dyrektor Produkcji Termetal Glaner.
Ważnym czynnikiem związanym z produkcją jest jakość obsługi zlecenia i jakość produkowanych wyrobów. Na niezwykle konkurencyjnym rynku, na którym działa Termetal, klient szuka i wraca tylko do wiarygodnego partnera. Stąd przy zakładanym wzroście produktywności konieczna stała się pełna kontrola procesu produkcji – na poziomie personalnym tak, aby wzrastała odpowiedzialność za wyprodukowany wyrób.
Niestety stosowane przez nas rozwiązania nie spełniały tych wymagań, a planowanie odbywało się w bardzo krótkim horyzoncie czasowym. W dodatku, wraz z rozwojem firmy znacznie zwiększały się nakłady na obsługę zleceń, a zarządzanie przesuwaniem, rozkładaniem produkcji, kompensowaniem awarii zabierało coraz więcej czasu. Duża część naszych planów budowana była w oparciu o narzędzia Excel i była mocno ograniczona. – mówi Jarosław Kwiatkowski.
Termetal podjął próbę wyboru i wdrożenia oprogramowania ERP, ale dostawca nie był w stanie sprostać wymaganiom planowania produkcji. Wdrożenie nie powiodło się, ponieważ nieustanny rozwój zakładów stawiał przed dostawcą nowe wyzwania związane ze zmianami funkcjonalności, dostosowywania wdrażanego systemu do nowo pojawiających się potrzeb.

Tu rozpoczęła się współpraca z firmą Macrologic.
Przebieg wdrożenia

Przed wdrożeniem systemu Macrologic przeprowadził analizę wymagań, której celem było dokładne określenie potrzeb w stosunku do wdrażanego rozwiązania. Analiza wymagań zakończyła się utworzeniem dokumentu analizy wdrożeniowej. Po jego zaakceptowaniu Macrologic przystąpił do wdrożenia rozwiązania Xpertis. Zarządy obu firm wyznaczyły szefów projektów, którzy koordynowali i kontrolowali przebieg prac. Zaplanowali oni wdrożenie rozwiązania informatycznego według obszarów w następującej kolejności: finanse, personel, produkcja, logistyka.

Wdrożenie zostało podzielone na dwa etapy. W pierwszym przygotowano rozwiązanie w zakresie finansowo-księgowym, kadr i płac oraz podstawowych elementów logistyki niezbędnych do funkcjonowania firmy. Następnie skoncentrowano się na wdrażaniu rozwiązań logistycznych i produkcyjnych zgodne z obustronnie zaakceptowanym dokumentem analizy wdrożeniowej.
W trakcie drugiego etapu wdrożenia nastąpiła zmian wizji budowy firmy Termetal. Uruchomiono nową linię zgrzewania krat, co skutkowało koniecznością wprowadzenia nowych funkcjonalności uwzględniających potrzeby produkcyjne. Uruchomienie nowej hali zwiększyło moce produkcyjne o 120%, a realna obsługa zleceń wzrosła o 30%. Te dynamiczne zmiany oraz wprowadzanie nowych procesów na bieżąco uwzględniał zespół konsultantów firmy Macrologic – mówi Jarosław Kwiatkowski.
Podczas prowadzenia prac wdrożeniowych szefowie projektu wraz z wykonawcami i głównymi użytkownikami systemów informatycznych odbywali robocze spotkania, na których omawiali bieżący stan wdrożenia, problemy, które wystąpiły w trakcie prac wdrożeniowych, odchylenia od założonych celów, a także propozycje zmian (modyfikacji już istniejącego systemu). Kolejne etapy, po wstępnej parametryzacji systemu, kończone były szkoleniami oraz asystą przy pracy operatorów systemu na danych rzeczywistych.

W trakcie prac wdrożeniowych często występowała konieczność zmiany wcześniej ustalonych modyfikacji w poszczególnych obszarach, co było wynikiem pojawiających się nowych potrzeb, doprecyzowania szczegółów, zmiany koncepcji lub wystąpienia nowych elementów.

Elastyczne podejście do planów i założeń wdrożenia przez członków zespołów projektowych Termetalu i Macrologic pozwoliło doprowadzić wdrożenie rozwiązania Xpertis do takiego stanu, który gwarantował firmie Termetal Glaner realizację podstawowych celów biznesowych stawianych przed rozpoczęciem procesu wdrożenia.

Cały proces wdrożenia systemu ERP trwał 12 miesięcy. Obecnie firma Termetal przygotowuje się do dalszego rozwoju tego produktu, ukierunkowując go na zaspokojenie nowych potrzeb w celu jeszcze lepszego wykorzystania zasobów produkcyjnych w firmie.

Korzyści biznesowe
Skuteczność działania nowego systemu informatycznego odczuliśmy z pełną mocą dopiero podczas spowolnienia gospodarczego w 2009 roku. W tym okresie firmy, które były w stanie policzyć rzeczywistą rentowność swojej produkcji, były również w stanie generować zysk i pomimo niskich marż nadal konkurować ceną. W tym okresie dwukrotnie zwiększyliśmy produkcję w obszarze cynkowania i o 30% w obszarze produkcji krat. – mówi Jarosław Kwiatkowski.
W wyniku wdrożenia rozwiązania Xpertis cała działalność prowadzona przez przedsiębiorstwo ma odzwierciedlenie w systemie informatycznym. Poszczególne obszary (takie jak: finanse, logistyka, produkcja czy personel) zostały powiązane w jedną spójną całość. W efekcie wszelkie informacje są wprowadzane do systemu tylko raz, co wpływa na zwiększenie wydajności pracy, a cały proces od momentu przyjęcia zamówienia jest rejestrowany w Xpertis. Dzięki temu wyeliminowane zostały błędy w zamówieniach. Dodatkowo łatwiej można określić, czy elementy przysłane przez klienta do obróbki zgadzają się z jego zamówieniem.
Wprowadzenie zintegrowanego oprogramowania skróciło o połowę czas planowania produkcji. Wprowadziliśmy kontrolę i sformalizowaliśmy proces wprowadzania i obiegu zamówień i pomimo bardziej rygorystycznych procedur udało się nam skrócić o połowę czas wprowadzania zamówień do planu. Wiązało się to oczywiście z przystosowaniem stylu pracy działu handlowego do wymogów pracy z systemem, a raczej do wymogów proceduralnych odzwierciedlonych w Xpertisie. Bardzo pozytywnym efektem połączenia przepływu danych pomiędzy sprzedażą a planowaniem jest mniejsza ilość korekt, które trzeba nanosić.
Zastosowana technologia pozwala pracownikowi odpowiedzialnemu za plany produkcyjne w prosty sposób kontrolować zamówienie klienta od momentu przyjęcia, poprzez produkcję na wszystkich etapach, aż do terminu realizacji, którego nie można przekroczyć. Graficzna wizualizacja planu pozwala oglądać zarówno stan realizacji w wielu wydziałach jednocześnie, jak również kolejne etapy produkcji. Uwolniło to bufor czasu pracy planistów, dzięki czemu pomimo wzrostu zamówień nie było konieczne prowadzenie rekrutacji do tego działu. Zarząd firmy Termetal Glaner zdecydował się na zastosowanie elastycznego planowania i scedowanie większej odpowiedzialności na planistów. Operacje nie zostały ujęte w sztywne reguły. Planiści mają więcej możliwości zarządzania procesem produkcji, nadzorowania tego procesu oraz kontroli realizacji zamówień, co w wydatny sposób poprawia jakość wyrobów i terminowość usług. Pozwala to eliminować zakłócenia w planie wynikające z nieterminowych lub mylnych dostaw elementów od klientów. Poziom reklamacji obniżył się i oscyluje wokół jednego promila.

Xpertis pozwala na skuteczne planowanie nawet z kilkutygodniowym wyprzedzeniem oraz na rezerwowanie zasobów i terminów. Wcześniej w rozproszonym środowisku nie można było na bieżąco rezerwować materiałów i ze stuprocentową pewnością określić, czy zakład dysponuje w magazynach wystarczającą ilością surowca do pokrycia produkcji. Problem ten został rozwiązany poprzez wprowadzenie obsługi kodów kreskowych, dzięki czemu wszystkie wydania i przyjęcia magazynowe są aktualizowane w bazie w czasie rzeczywistym.

W wyniku wdrożenia sposobu planowania „just in time” gotowe produkty schodzą z produkcji na dobę przed ich zapakowaniem i wysyłką, co pozwala na zmniejszenie zapasów magazynowych (aktualne zapasy osiągają poziom ok. 40% dotychczasowych, a w efekcie rotacja magazynu wynosi ok. 10-14 dni, zamiast ok. 45 dni) oraz usprawnia i przyspiesza obsługę zamówień.

Ponadto Xpertis rozwiązał problem awarii. Obecnie w ciągu 24 godzin firma jest w stanie usunąć jej skutki bez wpływu na realizację planu. Takie funkcje jak przesuwanie produkcji całych zamówień w przód lub wstecz, rozkładanie produkcji w zadanym okresie, kompresja planu, planowanie remontów i dni technicznych, kompensowanie awarii linii produkcyjnej buforami umożliwiają sprawne zarządzanie produkcją. Pozwala to w szybki sposób kontrolować produkcję, minimalizować ryzyko operacyjne i zapewniać ciągłość produkcji, eliminując przestoje.

Zastosowanie nowego rozwiązania informatycznego pozwala także minimalizować ilość odpadów produkcyjnych przy produkcji metalowych krat. Z jego wykorzystaniem planowane jest wycinanie poszczególnych elementów z mat metalowych i optymalne zaplanowanie produkcji. Skraca to czas planowania oraz zmniejsza koszty wytwarzania.

Wprowadzenie zintegrowanego systemu firmy Macrologic w pozytywny sposób wpłynęło na planowanie i rozliczanie czasu pracy brygad produkcyjnych. Przyjęte przez Termetal zasady zakładają niejednorodny sposób rozliczania tzn. część brygady rozliczana jest godzinowo, a część akordowo. W dodatku specyfika wydziałów produkcyjnych wymusza planowanie pracy – na trzy lub cztery brygady. Zastosowane rozwiązanie umożliwiło kierownikom zmian kompleksowe zarządzanie czasem pracy w ergonomicznym, graficznym interfejsie użytkownika. Zmniejszyły się koszty administracyjne związane z obsługą pracowników. Dodatkowo w przypadku reklamacji kierownik zmiany w łatwy sposób może dotrzeć do informacji, kto z pracowników jest odpowiedzialny za reklamowany wyrób.

Jednocześnie lepsze planowanie pracy zespołów wpłynęło na jednostkową produktywność, którą przy wysokich progach udało się zwiększyć o 20%.

Co dalej ?

Termetal planuje uruchomianie portalu zleceń produkcyjnych w oparciu o rozwiązanie Xpertis CMS. Stale współpracujący klienci dostaną możliwość składania zapytań ofertowych i zamówień on-line, co odciąży dział handlowy od żmudnego wprowadzania danych. Nowy sposób kontaktu z klientem przyczyni się do zwiększenia produktywności handlowców. Rozwiązanie umożliwi klientom podgląd stanów magazynowych i udostępni pełną informację o oferowanych wyrobach Xpertis CMS.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top