Elektroniczny obieg dokumentow 2x

W czasach, w których większość pracowników korzysta z kilkunastu aplikacji zainstalowanych jednocześnie na służbowych telefonach, tabletach czy komputerach, nadal istnieją firmy, które zarządzają licencjami oprogramowania… ręcznie. Często są to przedsiębiorstwa działające globalnie i zatrudniające kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Wśród kadry zarządzającej brakuje świadomości, że profesjonalne oprogramowanie do zarządzania licencjami może przynieść miliony złotych oszczędności oraz zwiększyć bezpieczeństwo IT organizacji.

REKLAMA:
raport erp 2017 kliknij pobierz
 
 
Firmy zatrudniające kilkadziesiąt tysięcy pracowników zarządzają zazwyczaj kilkakrotnie większą liczbą licencji oprogramowania. Odbywa się to często przy pomocy rozbudowanego do granic możliwości zestawienia w Excelu, które trzeba ręcznie uzupełniać i aktualizować. Efektywne monitorowanie oprogramowania w ten sposób jest bardzo trudne i wymaga wielu godzin pracy.

Nieodpowiednie zarządzanie licencjami może prowadzić do strat sięgających milionów złotych. Przedsiębiorstwa przeznaczają duże kwoty na zakup oprogramowania, z którego nie korzystają lub niepotrzebnie dokupują nowe licencje. Ponoszą także kary finansowe wynikające z audytów mających na celu sprawdzenie legalności i aktualności wykorzystywanych w firmach aplikacji. Z ubiegłorocznego badania BSA (Business Software Alliance) wynika, że prawie połowa (48 proc.) używanego w Polsce oprogramowanie nie ma odpowiednich licencji.

Nieaktualne licencje oprogramowania albo ich brak mogą być przyczyną poważnych konsekwencji dla przedsiębiorstw. BSA informuje, że w I poł. 2017 r. przedsiębiorcy, którzy używali pirackich programów, musieli zapłacić łącznie 1,2 mln zł kary. To niewiele mniej niż w całym 2016 r. (1,5 mln zł). Oznacza to, że na koniec roku możemy się spodziewać znacznego wzrostu poziomu kar. Natomiast eksperci rynkowi szacują, że dzięki wdrożeniu odpowiednich praktyk i profesjonalnych narzędzi do zarządzania oprogramowaniem można zaoszczędzić nawet do 30% wydatków w budżecie IT. Monitoring pozwala wykryć nieużywane licencje i przekierować je do innych jednostek – tam, gdzie są potrzebne, lub z nich zrezygnować, ograniczając koszty.

Dekra - miliony złotych oszczędności dla IT

Jeden z europejskich liderów w branży bezpieczeństwa na drodze, w miejscu pracy i w domu – Dekra, zatrudnia 37 tys. pracowników w 50 krajach. Dzięki zastosowaniu rozwiązań Snow Software z zakresu Software Asset Management (zarządzanie oprogramowaniem) firma zaoszczędziła ponad 3,2 miliony złotych.

W związku z szybkim rozwojem DEKRA, zarządzanie repozytoriami informatycznymi firmy stawało się coraz większym obciążeniem. Celem przedsiębiorstwa, zrealizowanym poprzez wdrożenie rozwiązania Snow, było uzyskanie widoczności wszystkich licencji oprogramowania używanego w firmie w skali globalnej, a także zapewnienie jego legalności.

Firma zaimplementowała liczne produkty Snow Software, m.in. Snow License Manager i Snow Inventory Client, dzięki którym dysponuje funkcjonalnym rozwiązaniem umożliwiającym zarządzanie zasobami oprogramowania. Przed wdrożeniem platformy Snow, DEKRA pozbawiona była możliwości ujednoliconej kontroli statusu licencji we wszystkich oddziałach firmy. Każdy z nich zarządzał swoim oprogramowaniem niezależnie.
Dzięki funkcji raportowania systemu Snow uzyskaliśmy wgląd w repozytorium używanych w firmie licencji. Poza tym jesteśmy w stanie zoptymalizować nasze zasoby informatyczne. W wyniku przeprowadzonych zmian możemy przydzielać nadmiarowe licencje do innych stanowisk i zapobiegać niepotrzebnym wydatkom – podkreśla Carola Iberl, globalny manager ds. licencji, DEKRA.
Firma z US Fortune 200 oszczędziła 4,5 miliona zł

Celem działającego globalnie przedsiębiorstwa, uwzględnionego w rankingu Fortune 200, była optymalizacja repozytorium aplikacji dostawców takich jak Microsoft, Adobe, SAP i Oracle. Firma zatrudnia ponad 10 tys. pracowników obsługujących jeszcze większą liczbę urządzeń końcowych, a jej budżet związany z wydatkami na infrastrukturę IT to 86 milionów złotych.

W ciągu roku od wdrożenia platformy Snow firma wykazała bardzo duże oszczędności sięgające 4,5 miliona złotych. Przedstawiciele przedsiębiorstwa zwracają także uwagę na ogromną oszczędność czasu. Dzięki Snow do zebrania niezbędnych danych i wygenerowania raportu potrzebnych jest tylko pare minut. Te same czynności trwały wcześniej kilka dni.
Mieliśmy około 1,5 tys. zainstalowanych kopii oprogramowania Microsoft Project i przygotowywaliśmy się do zakupu aktualizacji do wersji Project 2016. Dzięki danym o faktycznym użyciu aplikacji zapewnionym przez Snow odkryliśmy, że mamy tylko 380 aktywnych użytkowników. Zapłaciliśmy tylko za te 380 licencji i kupiliśmy dodatkowe 10% na potrzeby rezerwy. Dzięki takiej wiedzy wydaliśmy 2 miliony złotych mniej – opowiada kierownik ds. technologii w firmie z Fortune 200.
Mateusz Majewski, Country Manager Poland w Snow Software

PODOBNE


loading...