Przestrzeń pod kontrolą ArcGIS 10.5

Firma Esri zaprezentowała nową wersję swojego flagowego oprogramowania ArcGIS do analiz przestrzennych. Rozwiązanie oznaczone numerem 10.5 odpowiada na wyzwania nowoczesnych przedsiębiorstw, które oczekują szybkiej analizy bardzo dużych zbiorów danych pochodzących z „internetu rzeczy” oraz intuicyjnej obsługi aplikacji. Pakiet ArcGIS 10.5 ułatwia również przejście do pracy w chmurach Microsoft Azure, Amazon Web Services oraz IBM Cloud.
 REKLAMA 
 Wdrażasz KSeF w firmie 
 
Najbardziej widoczną zmianą w nowym pakiecie ArcGIS jest wprowadzenie rozwiązania ArcGIS Enterprise, które zastępuje rodzinę produktów ArcGIS Server, na które składają się ArcGIS Server, Portal for ArcGIS, ArcGIS Data Store, and ArcGIS Web Adaptor. Główna zmiana w pakiecie ArcGIS Enterprise dotyczy roli oprogramowania serwerowego, które pozwala zarządzać aż pięcioma różnymi serwerami, gdzie każdy z nich dysponuje różnymi funkcjonalnościami i może być skalowany niezależnie od innych. Pozwala to na elastyczne zarządzanie architekturą serwerową w celu zwiększania mocy obliczeniowej w zależności od potrzeb organizacji.

Przeciągnij i upuść z Insights

Kolejną dużą zmianą jest aplikacja Insights, która pozwala na interaktywne przeglądanie i analizowanie informacji przestrzennych przy użyciu narzędzi drag-and-drop i czytelnego interfejsu co umożliwia pracę z danymi osobom, które nie posiadają doświadczenie programistycznego. Informacje mogą być dodawane z firmowej hurtowni danych oraz źródeł zewnętrznych takich, jak zbiory big data, geobazy czy arkusze. Insights umożliwia także pełną kontrolę nad całym procesem analitycznym. Użytkownicy mogą dzielić się swoimi wynikami i całymi ścieżkami analitycznymi, dzięki czemu różne osoby mogą analizować swoje zestawy danych w oparciu o raz wypracowaną metodę.

Odpowiedź w kilka minut

Nowe rozwiązania ArcGIS GeoAnalytics i ArcGIS Image Server pozwalają na znacznie szybszą analizę rozproszonych dużych zbiorów danych przestrzennych. Proces został skrócony nawet kilkuset krotnie umożliwiając przeprowadzanie skomplikowanych analiz w ciągu kilku minut zamiast godzin czy nawet dni. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu obliczeń równoległych między różnymi urządzeniami lub różnymi procesorami w obrębie jednej stacji roboczej. Wysoka wydajność nowych rozwiązań pozwala na przeprowadzanie skomplikowanych obliczeń w jednej sesji.

„Internet rzeczy” tu i teraz

Mocniejszy zwrot w kierunku Internet of Things to rozwiązanie ArcGIS GeoEvent Server. Aplikacja pozwala monitorować aktywa, które są w ciągłym ruchu takie, jak samoloty czy ciężarówki oraz zbierać danych z czujników pogodowych i badających zmiany środowiskowe. Możliwości monitorowania danych w czasie rzeczywistym przy pomocy nadajników GPS czy serwisów społecznościowych, jak np. Facebook, pozwala na podejmowanie decyzji i analizę danych w czasie rzeczywistym.

Źródło: Esri Polska

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top