Apriso stawia na Lean i Just in Sequence

Gwałtowny wzrost wynagrodzeń i cen surowców wymusił zmiany nie tylko na producentach, ale i dostawcach IT. Pierwsi chcą zredukować swoje koszty, więc coraz częściej wdrażają koncepcje zarządzania typu Lean. Drudzy muszą dostosować do tych koncepcji swoje systemy informatyczne. W tym też kierunku prowadziliśmy prace nad najnowszą wersją naszego systemu FlexNet 9.4 Service Pack 1 – mówi Dariusz Kudzia, prezes Apriso Polska.
 


Nowy system klasy MES, którego premiera ma miejsce w Polsce i Europie Zach, został rozbudowany m.in. o aplikacje FlexNet Containment Manager (ustrzega firmy przed wykorzystywaniem w produkcji wadliwych surowców i komponentów) oraz FlexNet Just-In-Sequence, zarządzający przepływem materiałów między przyjęciem, wytworzeniem, montażem oraz załadunkiem finalnego produktu.

W trakcie prac zadbaliśmy jednak nie tylko o to, by nowe rozwiązanie dawało jak najszerszy podgląd tego, co dzieje się w ramach łańcucha dostaw. Osiągnęliśmy również bardzo wysoki poziom szczegółowości - wyjaśnia Miłosz Majta, Product Manager z krakowskiego centrum badawczo-rozwojowego Apriso.

Moduł JIS, jako integralna część FlexNet Operations Execution System (który może działać jako autonomiczne rozwiązanie) kontroluje i synchronizuje w czasie rzeczywistym wszelkie zlecenia od klientów, alokacje materiałów, zaopatrzenie, montaż podzespołów i gotowych produktów oraz ich dystrybucję w ramach całego łańcucha dostaw.

Moduł JIS został jednocześnie tak zaprojektowany, by mógł współpracować z innymi systemami.

Dzięki temu sekwencje zdarzeń mogą być nie tylko tworzone i modyfikowane we FlexNet, ale też pobierane z ERP, APS (Advanced Planning & Scheduling), a nawet narzędzi EDI do elektronicznej wymiany danych między firmami –dodaje Miłosz Majta.

Wykonaliśmy tym samym kolejny krok w rozwoju systemów klasy MES. Wcześniej koncentrowaliśmy się głównie na harmonogramowaniu i zarządzaniu w czasie rzeczywistym wydajnością i jakością procesów, które zachodzą w obrębie hali produkcyjnej – mówi Dariusz Kudzia.

Dziś wsparcie ze strony systemu FlexNet zgodne z koncepcją Lean i Just-In-Sequence rozszerzyliśmy na cały łańcuch dostaw, od poddostawców po odbiorców produktu. Nie są to jednak jedyne innowacje, jakie wprowadziliśmy – dodaje Dariusz Kudzia.

Dzięki zastosowaniu elektronicznego podpisu, FlexNet 9.4 Service Pack 1 zwiększa również ochronę danych osobowych oraz eliminuje papierowy obieg dokumentów. Tylko osoby uprawnione są w stanie realizować lub zmieniać odpowiednie procesy. Każda wykonana przez nie czynność jest też automatycznie rejestrowana i zapamiętywana w systemie, co pozwala znacznie uszczegółowić historię produkcji – dodaje Miłosz Majta.

Zapis uwzględnia bowiem nie tylko co, z czego, kiedy i na jakiej linii zostało wyprodukowane. Genealogia produkcji, prowadzona przez aplikację Traceability, wskazuje także kto, kiedy i jaką czynność wykonał od momenty przyjęcia surowca na magazyn aż po zapakowanie i wysłanie do klienta gotowego produktu.

W połączeniu z modułami Containment Manager i Just-In-Sequence daje to kompleksowe i znacznie szersze wsparcie niż inne systemy klasy MES, wypełniające lukę między ERP, a automatyką tylko w obszarze produkcji. Nowy FlexNet zarządza również w czasie rzeczywistym jakością, utrzymaniem ruchu i logistyką.

Tę zmianę dostrzegł Instytut Gartnera, który zdefiniował FlexNet jako system klasy MOM, czyli Manufacturing Operations Management – dodaje Dariusz Kudzia.

Źródło: APRISO

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top