Studium przypadku współpracy pomiędzy dwiema poznańskimi firmami – data center Beyond.pl i Neptis SA (twórca aplikacji Yanosik.pl) pokazuje, jak przetwarzanie ogromnej ilości danych zmienia nasze codzienne czynności, takie jak np. prowadzenie samochodu. To również dowód, że podstawą nowoczesnego biznesu, często istniejącego tylko w sieci, jest stabilne zaplecze IT.

 REKLAMA 
 Wdrażasz KSeF w firmie 
 
Z Yanosika korzysta w Polsce półtora miliona klientów miesięcznie, a aplikacja znalazła się na 6 milionach telefonów – wylicza Adam Tychmanowicz, prezes zarządu Neptis SA. – Codziennie w szczytowych momentach mamy 150 tys. użytkowników, którzy przejechali w 2016 roku ponad 5 miliardów kilometrów. Wyzwaniem dla Beyond.pl jest przetwarzanie dużej ilości danych, które pozwalają kierowcom w trybie online na wybieranie najbardziej optymalnej trasy – zaznacza Tychmanowicz.
Priorytetem dostępność, bezpieczeństwo i elastyczność

Na czym polega trudność? Yanosik.pl opiera się na komunikacji pomiędzy prowadzącymi auta, którzy wysyłają sobie ostrzeżenia dotyczące zdarzeń na drodze w czasie rzeczywistym. Mapy współtworzone przez użytkowników są nieustannie aktualizowane, więc alertów powstaje ponadprzeciętnie dużo.

Dodatkowo Beyond.pl musi być przygotowany na skokowy wzrost użytkowników – w okresie świąt czy wakacji, gdy ruch na drogach jest zdecydowanie większy, tym samym dynamicznie przybywa zalogowanych. Ich liczba waha się także w trakcie samej doby – przykładowo w nocy online bywa 50 tys. osób, a popołudniu już 150 tys.!

Wraz ze wzrostem popularności aplikacji zwiększa się także ryzyko cyberataków, ale przede wszystkim zapotrzebowanie na moc obliczeniową. Z tego powodu środowisko IT powinno być elastyczne, a jego rozbudowa szybka i prosta.

Chmura gwarantuje ciągłość działania

Chmura obliczeniowa Beyond.pl pozwoliła właścicielowi aplikacji Yanosik.pl na osiągnięcie wszystkich celów technologicznych, a co za tym idzie także biznesowych, czyli zapewniła nieprzerwany dostęp do aplikacji, bezpieczeństwo danych oraz możliwość błyskawicznej rozbudowy infrastruktury IT.
Dzięki stabilności chmury użytkownicy Yanosik.pl nigdy nie tracą dostępu do aplikacji – zaznacza Bartłomiej Danek, wiceprezes Beyond.pl. – Dostępność danych jest dodatkowo potwierdzana umową SLA – dodaje. Bezpieczeństwo danych gwarantuje nie tylko chmura dla biznesu, ale także efektywny backup, także w chmurze.
Organizacja całego środowiska IT na wirtualnych maszynach daje możliwość szybkiej reakcji na zachowania użytkowników. Neptis SA ma możliwość w jednej chwili zwiększyć moc obliczeniową bez formalności czy zakupu fizycznego sprzętu.
W bardzo krótkim czasie możemy uruchamiać dodatkowe zasoby. To pozwala nam na dostosowanie się do aktualnych potrzeb – zapewnia Paweł Stefański, główny inżynier w Beyond.pl.
Dane podstawą biznesu online

To właśnie dzięki przetwarzaniu ogromnej ilości danych – nawet 40 terabajów dziennie, Neptis SA rozwija się biznesowo, zdobywa nowych użytkowników i poszerza ofertę. Stabilne oraz elastyczne środowisko IT w postaci chmury dostarczanej przez Beyond.pl eliminuje zagrożenia związane z atakami hakerskimi czy niedostępnością aplikacji. Partner technologiczny pozostaje zatem podstawowym podmiotem współpracującym dla przedsiębiorstw, które swoje działania usługowe czy handlowe opierają na działalności online.

Źródło: Beyond.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top