loading...
RAPORT ERP
RAPORT CRM
18 edycja RAPORTU ERP, przygotowywanego przez niezależnego konsultanta dr. inż. Ludwika Maciejca, obejmująca 46 rozwiązań ERP dostępnych na polskim rynku, opisanych przez ponad 580 funkcjonalności, jest już dostępna!


KLIKNIJ I POBIERZ JUŻ DZIŚ!


partnerzy raportu erp 2018 3

1

 edycja RAPORTU CRM, przygotowywanego przez redakcję portalu ERP-view.pl, obejmująca 18 systemów CRM dostępnych na polskim rynku, opisanych przez ponad 280 funkcjonalności, jest już dostępna!


KLIKNIJ I POBIERZ JUŻ DZIŚ!

partnerzy raportu crm 2019

rekord logo 2018 120Według danych Cisco 14,4 bln $ to przybliżona, szacowana wartość rynku Internetu rzeczy w 2022 roku. Z tej kwoty 3,7 bln $ przynieść ma poprawa zadowolenia klientów, 3 bln $ oszczędność czasu, 2,7 bln $ ulepszony łańcuch dostaw i logistyki, 2,5 bln $ redukcja kosztów oraz 2,5 bln $ poprawa wydajności pracowników. Według prognoz, w 2020 roku aż 4,4 bln GB danych zgromadzonych zostanie w cyfrowym świecie.

 REKLAMA 
 SNT 
 
Zgodnie z chwytliwym hasłem „3P” technologie informacyjne mają za zadanie „przesłać, przetworzyć i przechować” informację. Internet of Things (IoT) jest systemem, w którym obiekty (“rzeczy”) mogą przesyłać dane poprzez sieć bez interakcji człowieka. Rola człowieka jest nadal istotna – pozostaje on swoistym „interfejsem” pomiędzy światem rzeczywistym i światem wirtualnym. Technologia ma ułatwiać życie - rzeczy wypierają człowieka tam, gdzie jego praca jest nadal niebezpieczna, prosta lub monotonna.

Technologie IoT znajdują zastosowanie m. in. w branży motoryzacyjnej. Umieszczone w aucie sensory kontrolują stan techniczny pojazdu, co pomaga zwiększyć bezpieczeństwo użytkownika. System informuje o rodzaju usterki i o miejscu, gdzie można ją naprawić. Z kolei producent samochodu dostaje informacje o tym, jakie są najczęstsze usterki w jego produktach. Technologie IoT wplecione są też w miejskie systemy parkingowe (smart city), informując o wolnych miejscach.

Od 1 kwietnia 2018 roku wszystkie nowe modele aut, aby być dopuszczonymi do użytkowania na terenie Unii Europejskiej, muszą być wyposażone w system eCall, funkcjonujący w oparciu o infrastrukturę numeru 112. System ten automatycznie wzywa pomoc w razie wypadku drogowego. Reakcja człowieka nie jest tutaj potrzebna. W 2020 roku planuje się, że 130 mln samochodów będzie miało system eCall. 2,5 tys. ludzi rocznie ma przeżyć dzięki modułowi eCall.

Pomimo możliwości, jakie daje IoT, stopień jego wykorzystania w polskich przedsiębiorstwach produkcyjnych określić można jako minimalny. Według danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej, jedynie jedna czwarta polskich przedsiębiorców w ogóle zna samą koncepcję Internetu rzeczy. Tylko 3% firm korzysta w codziennej pracy z narzędzi Internetu rzeczy, a jedynie 6% przedsiębiorców planuje wdrożyć tzw. rozwiązania Machine to Machine (M2M). Zakłady produkcyjne jeszcze nie są otwarte na tego typu innowacje. Wątpliwości budzą zagrożenia związane z bezpieczeństwem i prywatnością. Urządzenia podłączone do sieci mogą być stale monitorowane, dostarczając informacji o stylu życia czy zachowaniu użytkowników. Obawy budzi nieuprawniony dostęp do poufnych danych. Każda luka w zabezpieczeniach prowadzić może do kradzieży danych lub udostępniania ich przez hakerów. Przykładowo, w USA hakerzy poprzez złamanie dostępu do grzałki w akwarium ukradli 30 mln zł.

System ERP w połączeniu z IoT daje nową jakość procesów, produktów i pracy nad nimi. ERP razem z urządzeniami Internetu rzeczy pozwala na zbieranie danych o parametrach i zdarzeniach w systemie bez konieczności angażowania użytkowników. Jednakże, warto pamiętać o zagrożeniach, związanych z wykorzystaniem Internetu rzeczy przy zarządzaniu produkcją. Wymienić można:

  • niebezpieczeństwo awarii systemów pomiarowych, co prowadzić może do przetwarzania fałszywych danych oraz podjęcia błędnych decyzji,
  • awarie sprzętu pobierającego dane,
  • niebezpieczeństwo zaatakowania serwerów i routerów firmy,
  • przeciążenie łącz sieciowych


Źródło: www.rekord.com.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top