logo proalpha 2018Wiele firm chciałoby zaoferować swoim klientom produkty z większą możliwością personalizacji niż dotychczas, jednak powstrzymują ich zwiększone koszty produkcji. Problem ten może zostać rozwiązany za pomocą konfiguratora produktów. Odpowiednio wdrożony, może zostać wykorzystany do konfigurowania indywidualnych produktów przy jednoczesnym zachowaniu wydajności produkcyjnej, nawet przy zamówieniu na zaledwie jedną sztukę.

 REKLAMA 
 Wdrażasz KSeF w firmie 
 
Według badań przeprowadzonych przez University of Applied Sciences Central Hesse (THM), małe i średnie przedsiębiorstwa wciąż posiadają duże pole do poprawy w zakresie cyfrowych procesów biznesowych. Pośród wielu działów firm produkcyjnych, nawet przodujące dział zakupów wykazują poziom digitalizacji na poziomie zaledwie 54%. Znacznie gorzej jest w przypadku kluczowych procesów związanych ze sprzedażą i produkcją. Tylko co trzecia firma w Niemczech oferuje swoim klientom konfigurator produktów. Przedsiębiorstwa zdają sobie sprawę z tych deficytów, nie są jednak w stanie samodzielnie wdrożyć odpowiednich środków by zmienić tą sytuację.

Problem może zostać rozwiązany za pomocą wdrożenia rozwiązania proALPHA ERP dedykowanego dla firm produkcyjnych, który posiada wbudowany moduł do konfiguracji produktów (w artykule „Co to jest Konfigurator Produktu w ERP?” przedstawiamy zakres funkcjonalności modułu). Dlaczego warto wdrożyć Konfigurator Produktu? Przedstawiamy listę korzyści i usprawnień, które osiągają przedsiębiorstwa produkcyjne:

Wizualizacje produktu przekonują klientów do zakupu

Twoi klienci będą mogli zobaczyć produkt poprzez podgląd do szkiców, rysunków i wizualizacji 3D. Dzięki Konfiguratorowi Produktu zobaczą, jak wyglądać będzie produkt w wybranym przez nich kolorze, rozmiarze czy wariancie. Wizualizację utwierdzaja klienta w przekonaniu, że produkt będzie zgodny z jego oczekiwaniami, co wpływa na skrócenie czasu podejmowania decyzji i zwiększenie satysfakcji klientów poprzez dostosowanie produktów do indywidualnych oczekiwań klienta.

Ocena możliwość wykonania produktu

Nie każda kombinacja parametrów konfiguracyjnych ma sens. Konfigurator powinien mieć za zadanie wykluczenie sprzecznych ze sobą elementów konfiguracji. Na przykład szyberdachu w samochodzie typu kabriolet.

Ogranicz silosy danych

Konfigurator produktu uruchomiony jako niezależna aplikacja, niepołączona z systemami produkcyjnymi i sprzedażowymi to kiepski pomysł. Zamiast tego, zastanów się nad stworzeniem płynnego procesu zaczynającego się na złożeniu zamówienia do modułu sprzedażowego bezpośrednio z aplikacji konfiguratora. Taką możliwość zapewnia Konfigurator Produktu wbudowany w system ERP.

Parametry wyrobu pod kontrolą

Im szybciej wszystkie parametry zamówionego produktu zostaną zdefiniowane – tym lepiej. Integracja i przenoszenie danych bezpośrednio do oprogramowania produkcyjnego sprawi, że zlecenia będą realizowane szybko i efektywnie, nawet dla zamówień na jedną sztukę produktu.

Dostęp do terminie realizacji zamówienia

W kontekście decyzji o zakupie, oprócz ceny, równie ważny jest przewidywany termin realizacji zamówienia. Jest to możliwe tylko w momencie, gdy konfigurator czerpie informacje bezpośrednio z oprogramowania ERP lub jak w przypadku proALPHA ERP – jest jego integralną częścią.

Natychmiastowe wyceny

Już na poziomie tworzenia konfiguracji, klient powinien poznać dokładny kosztorys realizacyjny. Indywidualna oferta może zostać skrojona na miarę w zależności od klienta. Wszystko to może być dokonane za pomocą specjalnie zdefiniowanych formuł w systemie proALPHA.

Dostęp online do klienta końcowego

W przypadku dużych i skomplikowanych zamówień, konsultant sprzedażowy zawsze powinien zająć się tematem osobiście. Dla pozostałych zapytań, udostępnij klientowi platformę, gdzie sam skomponuje składniki oferty i przekształci ją do zamówienia, które trafi bezpośrednio do programu sprzedażowego w celu jego realizacji.

Źródło: www.proalpha.com/polski/

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top