proalphalogo2018newNowoczesny system ERP to jedna z najważniejszych pozycji na liście rzeczy, które są do zrobienia w większości firm w zakresie aktualizacji systemów informatycznych. W jaki jednak sposób zaktualizować tę centralną jednostkę sterującą dla procesów i danych firmy? Dostawca ERP, proALPHA, wymienia poniżej dziewięć praktycznych wskazówek.


 REKLAMA 
 Wdrażasz KSeF w firmie 
 
Wiele firm ma tendencję do „chodzenia na paluszkach” wokół kwestii modernizacji ERP. Jednak trzeba sobie uzmysłowić, że cyfrowa transformacja może się powieść wyłącznie wtedy, kiedy proces i centrum danych są aktualne. Dostawca systemu ERP, proALPHA, oferuje szereg wskazówek związanych z usprawnieniami w zakresie oprogramowania ERP i firmy:
 
1. Kadra kierownicza -kluczowe ogniowe w procesie modernizacji IT

Projekt wyboru systemu ERP to nie tylko projekt informatyczny. Dotyczy to całej firmy, w tym dyrektorów zarządzających i szefów poszczególnych działów. Zarząd nie może zatem wyłącznie delegować zadań do działu IT. Zamiast tego, powinien wykazać się prawdziwym przywództwem i utorować systemowi drogę do firmy, dając jasny kierunek i strategię na jej przyszłość oraz wyznaczając sprawdzonych pracowników do zespołu projektowego.

2. Optymalizuj procesy zamiast analizować funkcjonalności systemów

Zespół oceniający system ERP generuje niebezpieczeństwo wciągnięcia się w długie listy funkcjonalności, które trudno nawet porównać. W takich sytuacjach zasadnicze aspekty często mogą umykać ich uwadze: procesy i ich potencjał do poprawy powinny być przedmiotem wyboru systemu ERP.

3. Zespół - zapewnij dostęp

Czy pracujący w niepełnym wymiarze godzin kierownik projektu, który w tym samym czasie musi wykonywać swoją „bieżącą” pracę, jest właściwą osobą do takiego zadania? Prawdopodobnie nie. Najprawdopodobniej nie uda mu się w pełni wykorzystać potencjału projektu. Dlatego jeśli Twoja firma nie może zapewnić wyznaczonej osoby do tego zadania, zalecamy zatrudnienie zewnętrznego, profesjonalnego kierownika projektu.

4. Doradztwo i konsutlacje zdalne

Obawa przed długim czasem trwania projektu, takiego z dużą liczbą dni konsultacji, powstrzymuje wielu menedżerów przed rozwiązaniem problemu modernizacji ERP. Jednakże nie ma potrzeby posiadania konsultanta w swojej siedzibie przez cały etap wdrażania tego systemu. O mniejsze zadania, personalizację dla potrzeb konkretnego klienta czy wsparcie, mogą zadbać również zdalni konsultanci. To nie tylko pozwala zaoszczędzić na kosztach podróży, ale i przyspieszyć realizację samego projektu.

5. Sprawdź dostawcę systemu i usług towarzyszących

Powinieneś nie tylko dokładnie sprawdzić oprogramowanie, ale i dostawcę pod kątem stabilizacji ekonomicznej oraz ryzyka przejęcia go przez konkurenta. Inne ważne aspekty obejmują filozofię, siłę roboczą i lokalizację działu badawczo-rozwojowego. Ważnym czynnikiem jest ponadto wiedza partnera wdrożeniowego z zakresu twojej branży, a także jego doświadczenie z innych przedsięwzięć. Idealnie jest tak, że wdrożenie opiera się na najlepszych praktykach. Aby zapewnić wysoką jakość w całym projekcie, dostawcy systemu ERP, tacy jak proALPHA, oferują oprogramowanie i wdrożenie z jednego źródła.

6. Oceń obsługę międzynarodową

Wielojęzyczny interfejs użytkownika w żadnym wypadku nie gwarantuje międzynarodowego sukcesu. Wersja krajowa musi także być zgodna z przepisami i umowami kraju, o którym mowa. Funkcjonalne zarządzanie plikami głównymi musi synchronizować właściwe dane w czasie rzeczywistym. W celu szybkiego połączenia nowej jednostki, możliwy do wyboru powinien być kompatybilny i elastyczny model chmury.

7. Zwróć uwagę na możliwości integracji

Digitalizacja opiera się na spójnych procesach i jakości informacji gromadzonych w systemie ERP. Zdecydowanie musi tu być możliwe zintegrowanie specjalnych aplikacji, na przykład tych do kontroli eksportu albo do zarządzania jakością. Równie ważna dla branży produkcyjnej jest możliwość łączenia maszyn i urządzeń mobilnych w celu promowania technologicznego zastosowania IoT.

8. Aktywnie zarządzaj jakością danych

Digitalizacja opiera się na spójnych procesach i jakości informacji gromadzonych w systemie ERP. Zdecydowanie musi tu być możliwe zintegrowanie specjalnych aplikacji, na przykład tych do kontroli eksportu albo do zarządzania jakością. Równie ważna dla branży produkcyjnej jest możliwość łączenia maszyn i urządzeń mobilnych w celu promowania technologicznego zastosowania IoT.

9. Planuj długoterminowo

Zróbmy to, co jest absolutnie konieczne, a później zobaczymy! Takie podejście do wdrażania systemu ERP najprawdopodobniej doprowadzi do ślepej uliczki. Wszystko przez to, że wymagania, które dziś mogą nie być niczym, jutro mogą się znaleźć na pierwszym planie. Dostawca ERP powinien zatem być w stanie elastycznie reagować na ewentualne przyszłe wymagania, takie jak nowoczesna inteligencja biznesowa, mobilny CRM i zarządzanie dokumentami.

Firmy, które stosują się do tych rad, mają przewagę nad konkurencją. Nawet w czasach sprawnego zarządzania projektami, procesów opartych na szablonach i prototypowaniu, migracje z systemu ERP nadal są dość wymagające. Dzięki dobremu przygotowaniu, odpowiedniemu oprogramowaniu i partnerom wdrożeniowym oraz, co najważniejsze, zmotywowanemu i kompetentnemu zespołowi, firmy wytyczają kurs na udany projekt.

Źródlo: www.proalpha.com/polski/

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top