Badacze Bitdefender wykryli kolejnego groźnego trojana napisanego w języku Golang. Malware RAT wykorzystuje lukę w systemach Oracle WebLogic.

 REKLAMA 
 Wdrażasz KSeF w firmie 
 
Badacze Bitdefender już kilka miesięcy przestrzegali przed rosnącą falą ataków wykorzystujących boty napisane w języku Golang. Na horyzoncie pojawił się kolejny przedstawiciel tej grupy szkodników - malware typu RAT (Remote Access Trojan), którego przestępcy używają do zdalnego wykonywania działań na serwerach Oracle WebLogic. Napastnicy wykorzystują zidentyfikowaną w ubiegłym roku lukę VE-2019-2725 (Oracle WebLogic RCE). Oracle opublikował szczegółowe informacje na temat tej podatności w kwietniu 2019 roku. Ale specjaliści Bitdefender twierdzą, iż nadal wiele serwerów OracleWebLogic pozostaje niezabezpieczonych.

Cyberprzestępcy stosują bardzo różne metody. Niektórzy preferują ataki siłowe mające na celu zainfekowanie maksymalnej liczby urządzeń. Napastnicy szukają otwartych portów, wykorzystują pozyskane dane uwierzytelniające i tak naprawdę nie dbają o to co infekują. Ale są też osoby opracowujące malware przeznaczony do bardzo specyficznych zastosowań. Z taką sytuacją mamy do czynienia w przypadku złośliwego oprogramowania wykrytego przez badaczy Bitdefender. Serwery Oracle WebLogic nie znajdują się na pierwszej linii frontu, stąd niewiele się o nich mówi. Niemniej spełniają one bardzo ważną rolę, bowiem służą do tworzenia, wdrażania i uruchamiania aplikacji biznesowych lokalnie i w chmurze. Kiedy pojawiła się informacja o luce CVE-2019-2725, eksperci oszacowali, że problem dotyczy dziesiątek tysięcy dziurawych serwerów WebLogic. Wprawdzie sam atak wykorzystujący powyższą lukę nie jest niczym nowym, ale złośliwe oprogramowanie jest napisane w stosunkowo rzadko stosowanym przez hakerów języku. Ta konkretna wersja malware’u została zaprojektowana do pracy w systemie Linux i na architekturze x86. Jednak fakt, iż RAT został opracowany w Golang, pozwala napastnikom łatwo skompilować wersje dla innych systemów operacyjnych i architektur. Malware znajduje się w początkowej fazie rozwoju, aczkolwiek umożliwia cyberprzestępcom pobieranie i uruchamianie dowolnie wybranego pliku binarnego, co powinno budzić szczególny niepokój.

Analitycy z firmy Bitdefender ostrzegali już w czerwcu przed rosnącą liczbę cyberataków wykorzystujących boty napisane w języku Golang. Kilka dni temu media informowały o rozprzestrzenianiu się bota InterPlanetary Storm infekującego w bardzo szybkim tempie platformy Windows, Linux, macOS oraz Android. Jak do tej pory złośliwe aplikacje najczęściej zawierały kod tworzony w C, C++ czy Perl.

Źródło: Bitdefender

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top