Recesja nie zahamuje cyfrowej transformacji
W Unii Europejskiej 22 proc. firm zarejestrowało zdarzenia związane z bezpieczeństwem informatycznym – wynika z najnowszych danych Eurostatu. Skutkowały one m.in. brakiem dostępu do usług przedsiębiorstwa, ujawnieniem poufnych informacji, a nawet uszkodzeniem lub zniszczeniem danych. Najczęściej takie problemy raportowały firmy z Finlandii, Holandii i Polski. Jak wskazują eksperci HRS-IT, jedną z przyczyn jest niedobór specjalistów IT, w tym od cyberbezpieczeństwa, na europejskich rynkach pracy. Według analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego, tylko w Polsce brakuje nawet 147 tys. informatyków.


 REKLAMA 
 Wdrażasz KSeF w firmie 
 
incydentów związanych z bezpieczeństwem IT. To pokazuje, jak ważne jest w naszym kraju kształcenie i zatrudnianie specjalistów cybersecurity. Według naszych szacunków ich niedobór w Polsce może sięgać nawet 10 tys. pracowników - mówi Kinga Marczak, General Manager w HRS-IT.

Jak wynika z najnowszych danych Eurostatu, w 2021 roku w Unii Europejskiej 22 proc. przedsiębiorstw doświadczyło incydentów związanych z bezpieczeństwem informatycznym, które pociągnęły za sobą różnorakie konsekwencje. Najczęściej była to awaria sprzętu lub oprogramowania, skutkująca brakiem dostępu do usług teleinformatycznych, które zgłaszało niemal 19 proc. poszkodowanych firm. Oprócz tego firmy doświadczały także zniszczenia lub uszkodzenia danych spowodowanych dwoma rodzajami incydentów: z powodu awarii sprzętu lub oprogramowania (niemal 4 proc.) lub z powodu infekcji złośliwym oprogramowaniem lub nieautoryzowanego włamania (ponad 2 proc.). Ujawnienie poufnych danych występowało najrzadziej i było konsekwencją włamania, ataku phishingowego lub działań pracowników (ponad 2 proc.).

Polska w pierwszej trójce krajów z problemami

Wśród krajów Unii Europejskiej najwyższy odsetek przedsiębiorstw, które zarejestrowały zdarzenia związane z bezpieczeństwem informatycznym prowadzące do niedostępności tego rodzaju usług, zniszczenia lub uszkodzenia danych albo ujawnienia poufnych informacji, odnotowano w Finlandii. Takie zdarzenia zgłosiło prawie 44 proc. firm w tym kraju. Na drugim miejscu znalazła się Holandia (ponad 30 proc.), a na trzecim Polska, gdzie incydenty zarejestrowało niecałe 30 proc. przedsiębiorstw. Wysokie wyniki miały również Czechy (29 proc.) i Dania (26 proc.). Z kolei państwa, w których firmy najrzadziej miały takie problemy, to Bułgaria i Portugalia (po 11 proc.), Słowacja (12 proc.), Węgry (13 proc.) oraz Cypr (14 proc.).

Potrzeba specjalistów od bezpieczeństwa w sieci

Zgodnie z raportem Cybersecurity Workforce Study firmy (ISC)2, na całym świecie brakuje ponad 2,7 mln specjalistów z obszaru cyberbezpieczeństwa. Tylko w Europie niedobór sięga niecałych 200 tys. W Niemczech potrzeba nawet 68 tys. takich specjalistów, a jak wynika z szacunków HRS-IT, firmy zajmującej się rekrutacją specjalistów IT, wakaty w naszym kraju mogą sięgać nawet 8-10 tys.

KPMG wskazuje, że liczba cyberataków rośnie. Już przed wybuchem wojny w 2021 roku, niemal 7 na 10 firm w Polsce zanotowało incydenty dotyczące naruszenia bezpieczeństwa. Przedsiębiorstwa w naszym kraju obawiają się przede wszystkim ataków socjotechnicznych (tzw. phishingu) oraz prób kradzieży danych z wykorzystaniem złośliwego oprogramowania.

Źródło: HRS-IT

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top