erp dzisiaj 5

Uniknięcie tych pułapek pomaga zapewnić sukces wdrażanej technologii

Z ankiety przeprowadzonej w 2013 r. przez firmę Infochimps specjalizującą się we wdrażaniu technologii Big Data wynika, że ponad 55% projektów z tego zakresu nie udaje się zakończyć, a spora część wdrożonych rozwiązań tego typu nie spełnia wyznaczonych celów. Przy założeniu, że ponad 81% firm biorących udział w tej samej ankiecie zamieściło projekty związane z wdrażaniem technologii Big Data na liście pięciu swoich głównych priorytetów informatycznych na rok 2013, odsetek porażek jest znaczny.

Wystarczy jeden krytyczny komentarz w serwisie społecznościowym, odejście kluczowego pracownika lub zator płatniczy u poddostawcy, by koszty przerosły planowane przychody. Ryzyko można jednak wyeliminować lub ograniczyć dzięki innowacyjnej technologii in-memory, która umożliwia zarządzanie procesami biznesowymi w czasie rzeczywistym.

Autor: Marek Bulka, Customer Solution Manager, SAP Polska

Nowe spojrzenie na informacje, BI w chmurze, innowacyjne rozwiązania baz danych, mobilność, to tylko kilka z najważniejszych zmian, których można oczekiwać w 2014 roku. Artykuł opisuje trendy, które są przewidywane przez organizacje badające technologie (TDWI, Gartner, BARC, Forrester, The Economist, Forbes).
 

BUSINESS INTELLIGENCE W MEDYCYNIEStarzenie się populacji, rosnące koszty opieki medycznej i spadek jej efektywności to tylko niektóre wyzwania stojące dzisiaj przed sektorem opieki zdrowotnej. Dodatkowo, budżety placówek są ograniczone, a wymaga się od nich najwyższego poziomu opieki. W rezultacie, rozwiązania Business Intelligence (BI) mogą stać się nie tylko tymczasowym rozwiązaniem pomagającym w rozwiązywaniu palących problemów. Dzięki możliwości dostarczania przetworzonych informacji w czasie rzeczywistym, rozwiązania BI w efektywny sposób mogą przekształcić cały sektor i pomóc w zakresie zmniejszenia czasu oczekiwania na wizytę, zwiększenia bezpieczeństwa chorych, ale też lepszego zarządzania kosztami w placówkach.

kopalnia danychCoraz częściej, dane są nazywane „paliwem” XXI wieku i tylko nieliczni negują fakt, że dane są wartościowym zasobem. Jednakże surowe dane, podobnie jak nieprzetworzone paliwa kopalne, nie mają wielkiej wartości.

SAPJedni lubią kiepskie filmy — inni ich nie znoszą. Zależnie od wieku widza mogą to być: „Myra Breckinridge” w latach siedemdziesiątych, „Najdroższa mamusia” w osiemdziesiątych, „Batman i Robin” w dziewięćdziesiątych lub „Gigli” w pierwszej dekadzie XXI wieku (chociaż trzeba przyznać, że potem Ben Affleck miał świetną rolę w „Operacji Argo”). Niektórzy czule wspominają te filmy, ale Wikipedia (i prawdopodobnie większość ludzkości) zalicza je do najgorszych filmów w historii kina.
 

Wydobywac dane jak rope czyli informacja paliwem XXI wiekuCoraz częściej, dane są nazywane „paliwem” XXI wieku i tylko nieliczni negują fakt, że dane są wartościowym zasobem. Jednakże surowe dane, podobnie jak nieprzetworzone paliwa kopalne, nie mają wielkiej wartości.
 

Big Data jest obecne wszędzie. Od szpitali, przez szkoły, przedsiębiorstwa, aż po twój ulubiony sklep na rogu, ludzie na całym świecie odkrywają potencjał Big Data. Piszą o tym gazety, a blogerzy umieszczają wpisy na swoich blogach. Wydawane są książki i pisane są prace badawcze. Firmy myślące przyszłościowo, które czytają te gazety, blogi, prace badawcze i książki, skupiają się na gromadzeniu i przechowywaniu każdego możliwego fragmentu danych. Według ostatnich badań firmy Gartner, 42 procent liderów IT zainwestowało już w technologię Big Data lub planuje to zrobić w ciągu najbliższego roku.

big data poddane analizom2Jak ogólnie wiadomo Big Data nie tylko po prostu istnieje, ale również stwarza ogromny potencjał zmian – nawet dla stabilnych i dobrze rozwiniętych branż. Jak prognozuje Cisco, do roku 2015 w obiegu będzie ponad 15 miliardów połączonych ze sobą urządzeń. Zanim w mediach i branży technologicznej wytworzył się szum wokół zbiorów Big Data, rozwijały się one dynamicznie i jednocześnie niezauważalnie.

text mining a rzeczywistoscOtaczający nas świat zmienia się ostatnio w niesamowitym tempie. Rozwój komputerów, sieci Internet, poczty elektronicznej, a ostatnio również serwisów społecznościowych to czynniki, które przemodelowały utrwalone przez wieki standardy komunikacji międzyludzkiej. Nie tylko dostęp do informacji stał się powszechny, ale powszechne stało się również tworzenie treści publikowanych z wykorzystaniem różnorodnych kanałów informacyjnych.

{jathumbnail}
qviewWedług danych IDC do 2015 roku liczba pracowników mobilnych wyniesie 1,3 miliarda, co będzie stanowić aż 37,2% osób aktywnych zawodowo. Pracownicy po prostu coraz bardziej polegają na technologii. W czasach powszechnego użytkowania smartfonów oraz tabletów w miejscu pracy, narzędzia Business Intelligence (tuż za e-mailem oraz aplikacjami służącymi do zarządzania czasem), stały się priorytetem dla wielu użytkowników biznesowych.

Można bez dużej przesady powiedzieć, że współczesny świat został zbudowany na fundamencie danych. Samochody stały się dzięki temu bardziej niezawodne, samoloty pasażerskie działają na wydajniejszych i bezpieczniejszych silnikach, medycyna stała się skuteczniejsza, poprawiono bezpieczeństwo na drogach, zmniejszono przestępczość itd. Rozglądając się wokół nas, coraz trudniej można dostrzec taki obszar, którego współczesny człowiek nie poddawałby analizie.

HOGART BUSINESS INTELLIGENCEDziś bez wątpienia można powiedzieć, że ostatnie lata światowego rynku Business Intelligence stały pod znakiem zasadniczej przemiany w stosowanych technologiach oraz w świadomości i poziomie oczekiwań użytkowników biznesowych. Śledząc publikacje branżowe i teksty marketingowe dostawców BI rzadkością są dziś materiały, które nie wspominałyby choć na marginesie o „in-memory”, czy trendzie Data Discovery. Znamienne jest to, że bardzo często są to wypowiedzi firm, które jeszcze kilka lat temu deprecjonowały znaczenie i możliwość szerokiego stosowania właśnie tych technologii. Ta zmiana stanowiska jest bezpośrednią konsekwencją światowego sukcesu takich produktów jak np. QlikView oraz faktu, że są one coraz częściej przyjmowane przez użytkowników BI jako nowy standard jakości oraz nowy wzorzec koncepcji systemów analitycznych w przedsiębiorstwie.

Na początek lapsus. Przygotowując się do napisania tego artykułu, zacząłem wypisywać sobie różne słowa – klucze, pojęcia, luźne myśli, z których chciałbym skorzystać. Było wśród nich „Cięcie kosztów”. WORD, który jak zwykle chce być mądrzejszy ode mnie, zamienił to na … „Ciecie kosztów”. Pomyślałem sobie, że może tym razem ma rację? Może rzeczywiście sporą część pomysłów na „Cięcie kosztów” wymyślają tacy „Ciecie kosztów”?... Chyba coś w tym jest.

COMARCH - Business Intelligence, ERP, CRMLiczba produkowanych urządzeń mobilnych rośnie w tempie 15 proc. rocznie. W 2011 roku wprowadzono na rynek 1,6 mld sztuk, a prognozy na 2012 rok mówią o 2 mld egzemplarzy. Telefony i tablety są ciągle udoskonalane, dodawane są nowe funkcje zwiększające komfort pracy użytkownika. Pojawia się też coraz więcej rozwiązań biznesowych na platformy mobilne, w tym również systemów wspomagających podejmowanie decyzji. Twórcy rozwiązań Business Intelligence, idąc za ogólnym trendem, starają się zaznaczyć swoją obecność na rynku mobile. Jakie znaczenie mają wymienione informacje dla przeciętnego użytkownika? Na co zwraca on szczególną uwagę przy wyborze aplikacji? I przede wszystkim: jakie korzyści biznesowe odnosi osoba bądź firma używająca rozwiązań mobilnych Business Intelligence?

Wartość, to zdecydowanie najistotniejsza cecha wyróżniająca dla Big Data – zarówno w kontekście kosztu pozyskania technologii, jak i korzyści, jakie organizacje mogą uzyskać w wyniku jej stosowania.

Autor: Tomasz Słoniewski, IDC CEMA

Przełom stał się faktem – wyniki ostatnich badań i analiz zaprezentowane przez Gartner Group na BI Summit w lutym b.r. w Londynie potwierdzają, że zapowiadany przełom w dziedzinie Business Intelligence właśnie się dokonał. Top menedżerowie muszą zastanowić się, w jaki sposób ustawić firmowy okręt do nowego wiatru.

CONSORG - BUSINESS INTELLIGENCEWsparcie decyzji przy rozwiązywaniu problemów nieustrukturowanych wymaga zastosowania tzw. kreatywnych systemów podejmowania decyzji (CDSS).

DOMDATA - Business Intelligence, ControllingTrudno dziś wyobrazić sobie funkcjonowanie przedsiębiorstwa bez analiz dotyczących trendów sprzedaży, wyników finansowych czy innych kluczowych z punktu widzenia danej firmy wskaźników efektywności jej działania. Jednym z głównych służących do tego celu narzędzi są systemy Business Intelligence.

Umiejętność rozpoznania, kiedy klient jest rozczarowany jakąś usługą, zanim jeszcze złoży on skargę lub uda się do konkurencji, niesie ze sobą możliwość działań zapobiegawczych, które mogą uruchomić firmy, by podjąć odpowiednie kroki zanim będzie za późno, w celu ograniczenia odejść oraz poprawy zadowolenia klientów.

Simon Doherty z firmy Teradata twierdzi, że banki po kryzysie potrzebują nowych sposobów pozyskiwania wartości ze swoich danych.

Jeśli poprosiłbym, abyście zamknęli oczy - a potem, nadal mając je mocno zamknięte powiedzieli mi, co zobaczycie, gdy je otworzycie, moglibyście jedynie zgadywać. Waszym najlepszym założeniem mogłoby być, że wszystko będzie tak samo jak przedtem. A jednak w tej krótkiej chwili mogło się wydarzyć praktycznie wszystko.

COMARCH - Business Intelligence, ERP, system ERPKoncentruj się na kliencie i przewiduj to, co może przynieść przyszłość. To jedno zdanie jest najprostszą receptą na sukces w biznesie. Ale w interesach, jak w życiu codziennym, osiągnięcie tego, co wydaje się proste, może wymagać sporo wysiłku. Nie musi tak być – dowiedz się, jak efektywnie wykorzystać analizy typu What-If i RFM dostępne w narzędziu analitycznym Comarch Business Intelligence.

Umiejętne zarządzanie wiedzą w organizacji jest dzisiaj kluczem do przetrwania i sukcesu na rynku. Konieczność szybkiego reagowania na zmieniające się warunki wymaga błyskawicznych decyzji przy możliwie najniższym stopniu ryzyka. Nieodzowne stają się narzędzia Business Intelligence współpracujące z systemami nadzorującymi wszystkie gałęzie działalności firmy, co pozwala zwiększać efektywność ekonomiczną i konku­rencyjność przedsiębiorstwa.

Hurtownia danych to centrum wiedzy o firmie. Zarezerwowane do niedawna wyłącznie dla dużych organizacji, obecnie coraz częściej wykorzystywane są również w średnich firmach. Czym są hurtownie danych, jak działają i czy rozwiązania klasy Business Intelligence In-memory mogą je zastąpić?

Im większa firma lub bardziej skomplikowany profil usług czy produkcji, tym bardziej potrzeba rozwiązań do przetwarzania danych. Duże organizacje nie mogą już istnieć bez hurtowni danych, które wpierają decyzje i pozwalają zorientować się w sytuacji w różnych obszarach działalności. Jednak coraz częściej hurtownie nie są efektywne. Jak wynika z raportu IDC „Oswajanie chaosu informacyjnego”, 75 proc. firm ma do czynienia ze zjawiskiem przeładowania informacyjnego, a tylko połowa informacji, którymi dysponują, jest naprawdę przydatnych przy podejmowaniu decyzji. W zarządzaniu danymi pojawiają się problemy, z których główne to ilość danych oraz ich rozproszenie.

CONSORG - Business Intelligence, OLAP, ControllingZdecydowana przewaga praktycznych problemów decyzyjnych to zagadnienia, dla których istniejące rozwiązania albo nie istnieją albo są nieadekwatne do rozpatrywanej sytuacji. Problemy takie często nazywa się problemami nieustrukturowanym lub słabo ustrukturowanymi (ill structured) w przeciwieństwie do rutynowych, dobrze ustrukturowanych problemów, dla których istnieją znane i sprawdzone rozwiązania.

loading...