Business Intelligence w morderczej rywalizacji

Macrologic wdrożył hurtownię danych (Business Intelligence) z wykorzystaniem wielowymiarowych narzędzi analitycznych OLAP w firmie Montan Stal. Rozwiązanie zostało zaprojektowane dla obszaru logistyki w oparciu o technologię SQL Server. Baza jest zasilana na bieżąco danymi z siedmiu oddziałów firmy handlującej stalą.

 REKLAMA 
 Wdrażasz KSeF w firmie 

Uruchomienie bazy danych OLAP kończy prowadzone w kilku etapach przez Macrologic wdrożenie w Montan Stal systemu do zarządzania firmą Xpertis.

Montan Stal jest firmą produkcyjno handlową wyspecjalizowaną w obrocie produktami hutniczymi w zakresie wyrobów płaskich i długich. Firma zdecydowała się na wdrożenie ERP oraz budowę hurtowni danych, aby ograniczyć nakłady pracy na poświęcane na zbieranie, organizowanie oraz analizę danych.

- Myślę, że dobrze wybraliśmy okres wdrożenia. Nasz firma jest w okresie dynamicznego rozwoju. Posiadamy siedem oddziałów w całej Polsce i zamierzamy dalej się rozwijać. Na szczeblu zarządczym bez systemu ERP i wprowadzenia hurtowni danych groziło nam utonięcie w morzu informacji – mówi Janusz Specjał, prezes Montan Stal.

Nowa baza danych ma polepszyć możliwości analityczne i odciążyć pracowników od konieczności tworzenia kolejnych raportów dla zarządu. Do tej pory sprawozdawczość, zmora wszystkich działów handlowych, zabierała wiele czasu i energii pracownikom Montan Stalu. Obecnie proces ten, jak zapewnia zarząd, ogranicza się niemal do kilku naciśnięć przycisków klawiatury.

Główny nacisk przy tworzeniu i wdrożeniu hurtowni danych został położony w obszarze logistyki. Stanowi on najbardziej krytyczny obszar działalności firmy. Stabilny wzrost spółki w głównej mierze jest uzależniony od właściwego planowania kontraktów i właściwego oszacowania niezbędnych do ich realizacji środków. Zysk spółka przeznacza na rozwój bazy magazynowej oraz wprowadzanie usług dodanych mających podnieść rentowności jej działania.

- Pomimo, iż rynek stalowy bardzo dobrze się rozwija panuje na nim mordercza rywalizacja. Klienci wymagają bardzo szybkich terminów realizacji zamówień a ogromna ilość dostawców ogranicza wzrost marż. Jedynym sposobem jest ucieczka do przodu i proponowanie klientom nowych dodatkowych usług – dodaje Janusz Specjał.

W przyszłości Montan Stal zamierza budować nowe powierzchnie magazynowe w Warszawie, Tarnowskich Górach, Gdańsku oraz inwestować w maszyny do transportu i obróbki stali. Nowe inwestycje mają pomóc powiększać liczbą kontrahentów oraz wolumen sprzedawanych towarów. Obecne obroty firmy wynoszą 317 mln zł.

Ważnym elementem wdrożenia systemu było zapewnienie efektywnej pracy hurtowni danych poprzez stały i szybki spływu informacji do centralnej bazy danych. Zdecydowano się na zastosowanie modelu pracy systemu Xpertis w sieci rozległej w oparciu wydajne rozwiązanie terminalowe tzw. thin client. Dzięki niemu czterdziestu pracowników Montan Stalu korzystających z systemu kontaktuje się bezpośrednio z centralną bazą danych, która zapewnia dostęp do aktualnych danych oraz ich bezpieczeństwo.

- Takie rozwianie jest dla nas optymalne z uwagi na dużym obszar terytorialny, na którym działamy i możliwość kontaktu z tym samym kontrahentem w każdym z naszych oddziałów. Pracy na zintegrowanych danych eliminuje możliwość pomyłki w przydzielaniu rabatów i stosowanie niejednolitych standardów obsługi - komentuje Specjał.

Źródło: www.wnp.pl
Autor: Adam Brzozowski

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top