erp dzisiaj 5

Przetwarzanie w chmurze staje się preferowanym modelem wdrożeniowym dla wielu zadań, a wydatki na chmury publiczne rosną w dwucyfrowym tempie i nic nie zapowiada spowolnienia tego wzrostu. Większość firm zdaje sobie jednak sprawę z faktu, że nie mogą przenieść do chmury wszystkich obciążeń jednocześnie. Dlatego, jak wynika z prognoz IDC, 58,7% tegorocznych wydatków na infrastrukturę pozostanie w centrum przetwarzania danych. Jak zatem należy przygotować firmowe środowisko IT, aby łatwo było przenieść je do chmury wtedy, gdy będzie to możliwe?


REKLAMA:
2018 03 16 Oracle Code Conference POLAND banner 350x350
 
 
Optymalizacja na dziś, planowanie na jutro

Istnieją różne powody dla pozostawienia aplikacji w środowisku lokalnym. Mogą to być choćby kwestie zgodności z przepisami, bezpieczeństwo, wymogi związane z lokalizacją danych, konieczność zadbania o minimalne opóźnienia, a także korzystanie z niestandardowych starszych aplikacji, które nie będą działać na platformach chmur publicznych.

Potrzeba tu architektury gotowej na chmurę, obejmującej sprzęt, systemy operacyjne, bazy danych i aplikacje, a przy tym spójnej w środowiskach lokalnych i chmurowych. Gdy nadejdzie odpowiedni moment na migrację, będzie ona dzięki temu łatwiejsza. Droga, którą ma do pokonania dział IT, będzie zróżnicowana w zależności od punktu, z jakiego startuje. Oracle wyróżnia pięć typowych przypadków, które opisują różne wymagania, a zarazem najlepszą ścieżkę migracji:

1. Usprawnienie i modernizacja infrastruktury informatycznej

Dla firm, które nie zamierzają przechodzić do chmury w najbliższej przyszłości, chcą jednak usprawnić swoją infrastrukturę, godnym rozważenia modelem jest wstępnie zintegrowana infrastruktura konwergentna. Te nowoczesne systemy są zgodne pod względem infrastrukturalnym z systemami obsługującymi usługi w chmurach prywatnych i publicznych. Zastąpienie starszych serwerów, systemów pamięci masowej i środowisk kopii zapasowych różnych producentów może przynieść spektakularną poprawę wydajności, dostępności, bezpieczeństwa i efektywności, a przy tym obniżyć koszty operacyjne.

2. Szybsze osiąganie korzyści dzięki urządzeniom sprzętowo-programowym

Wiele działów informatycznych musi wykonywać coraz więcej zadań przy użyciu ograniczonych zasobów, a przy tym działać szybciej i reagować na zagrożenia ze strony konkurencji. W takich sytuacjach duże korzyści może przynieść postawienie na systemy sprzętowo-programowe. Chodzi tu o wstępnie skonfigurowane urządzenia do różnych konkretnych zastosowań, np. do obsługi bazy danych, środowiska chmury prywatnej lub obciążeń związanych z wielkimi zbiorami danych. Są one łatwe i mniej czasochłonne we wdrożeniu i obsłudze, wymagają więc mniejszej liczby wyspecjalizowanych informatyków.

3. Optymalizacja i rozbudowa chmury prywatnej

W przypadku podstawowych obciążeń, które nie należą do obciążeń newralgicznych, wiele firm najpierw wdraża środowisko chmury prywatnej, aby obniżyć koszty i zwiększyć prężność działania. Rozbudowa większości samodzielnie skompletowanych, podstawowych chmur prywatnych pochłania jednak całe miesiące (co zmniejsza prężność działania) i wymaga kosztownego personelu do prac w zakresie budowy, dostosowywania i zarządzania. Kolejnym wyzwaniem jest fakt, że podstawowe chmury prywatne traktują wszystkie aplikacje jednakowo, nie nadają się więc do obsługi wymagających i/lub newralgicznych baz danych i aplikacji. Rozwiązaniem jest wdrożenie specjalnie skonstruowanych urządzeń chmurowych, które zapewniają spójność w różnych środowiskach i umożliwiają firmom wdrożenie chmury prywatnej zoptymalizowanej zarówno finansowo z myślą o aplikacjach podstawowych, jak i wydajnościowo z myślą o aplikacjach o znaczeniu newralgicznym. Ujednolicone zarządzanie we wszystkich środowiskach zapewnia zarazem łatwą ścieżkę migracji do chmury publicznej lub hybrydowej.

4. Optymalizacja i ochrona aplikacji newralgicznych

W wielu firmach infrastruktura obsługująca aplikacje o znaczeniu newralgicznym powstała na przestrzeni dłuższego czasu, nie była modernizowana i stanowi niespójną mieszaninę różnych platform. W efekcie powstało nadmiernie złożone środowisko, które nie zawsze zapewnia wymaganą wydajność lub bezpieczeństwo. Rozwiązaniem jest wykorzystanie wysokiej klasy serwerów do optymalizacji i uzyskania najwyższej wydajności przy jednoczesnej poprawie skuteczności zabezpieczeń, niezależnie od tego, czy chodzi o wdrożenie lokalne, czy w chmurze. Przejście na jedną platformę przyniesie też oszczędności finansowe i pozwoli ujednolicić zarządzanie.

5. Konsolidacja i ochrona danych za pomocą zaawansowanych rozwiązań pamięci masowej
 
Na koniec zauważmy, że niemal każda firma musi zmierzyć się z wyzwaniami w obszarze pamięci masowej i ochrony danych. Wraz z dynamicznym wzrostem objętości danych samo rozbudowywanie dotychczasowej infrastruktury pamięci masowej przestaje być opłacalne i skuteczne. Lepszym podejściem jest wdrożenie nowoczesnych rozwiązań pamięci masowej, zaprojektowanych z myślą o wyeliminowaniu utraty danych i przyspieszeniu ich odtwarzania. Te przygotowane na chmurę systemy pozwalają skonsolidować dotychczasową pamięć masową, a przy tym zapewniają danym firmy bezpieczeństwo i zdecydowanie poprawiają wydajność.

Przejmij kontrolę nad swoją przyszłością

W każdym z tych przypadków chodzi o znalezienie systemów, które przygotowują firmę do chmury i mają dokładne odpowiedniki w chmurze publicznej. Dzięki temu chmura publiczna zaczyna wydawać się przedsiębiorstwu kompatybilnym rozszerzeniem tego, co działa już w firmowym centrum przetwarzania danych. Ułatwi to migrację, gdy firma będzie na nią gotowa. Warto mieć taką możliwość, nawet gdy przedsiębiorstwo nie zamierza przechodzić do chmury w najbliższej przyszłości. W międzyczasie pozwala to bowiem wprowadzić wiele zalet chmury publicznej do firmowej infrastruktury lokalnej. Przygotowanie się na przyszłość w chmurze niesie ze sobą same korzyści.

Autor: Maciej Tomkiewicz, odpowiedzialny za sprzedaż rozwiązań IaaS w Oracle Polska
Źródło: www.oracle.com

PODOBNE


loading...