oracle 120Badanie Oracle i KPMG wykazało, że brak jasnych procedur odpowiedzialności za bezpieczeństwo w chmurze, brak widoczności i nieautoryzowane instalacje oprogramowania komplikują bezpieczeństwo korporacyjne.

 REKLAMA 
 Wdrażasz KSeF w firmie 
 
Firmy coraz chętniej przenoszą do chmury newralgiczne obciążenia i wrażliwe dane biznesowe, jednak według opublikowanego ostatnio raportu Oracle i KPMG „Cloud Threat Report 2019”, wyzwania związane z bezpieczeństwem pozostają. Według badania 72% respondentów uważa, że chmura publiczna jest bezpieczniejsza niż infrastruktura, którą mogą uzyskać w swoim własnym centrum danych - jednak nadal istnieją luki w zakresie widoczności danych, które mogą utrudnić zrozumienie, gdzie i w jaki sposób są one przetwarzane w chmurze.

Badanie wykazało również 3,5-krotny wzrost liczby organizacji posiadających ponad połowę danych w chmurze, zaś 71% organizacji wskazało, że większość danych w chmurze jest wrażliwa - w porównaniu z 50% w ubiegłym roku. Jednak zdecydowana większość (92 proc.) odnotowała, że jest zaniepokojona niedostatecznymi kwalifikacjami personelu odpowiedzialnego za ochronę tych danych.

W raporcie stwierdzono, że bezpieczeństwo chmury stało się aspektem strategicznym dla firm. Usługi w chmurze nie są już dodatkiem do systemów lokalnych – dziś obsługują podstawowe funkcje niezbędne we wszystkich aspektach działalności biznesowej. W raporcie zidentyfikowano kilka kluczowych obszarów, w których korzystanie z usługi w chmurze może stanowić wyzwanie dla wielu organizacji.

  • Brak jasnych procedur odpowiedzialności za bezpieczeństwo doprowadza do poważnych incydentów. 82% użytkowników chmury doświadczyło zdarzeń związanych z bezpieczeństwem z powodu pomyłek dotyczących modelu współodpowiedzialności. Podczas gdy 91% wykorzystuje formalne metodologie wykorzystania chmury, 71% ma pewność, że zasady te są naruszane przez pracowników.
  • Dyrektorzy ds. bezpieczeństwa mają za małe uprawnienia dotyczące bezpieczeństwa chmury. 90% badanych dyrektorów jest zdezorientowanych co do ich roli w zabezpieczaniu aplikacji SaaS w środowiskach chmurowych.
  • Najważniejszym wyzwaniem w zakresie bezpieczeństwa zidentyfikowanym w ankiecie jest wykrywanie i reagowanie na incydenty związane z bezpieczeństwem w chmurze, przy czym 38% respondentów wskazało to jako swoje główne wyzwanie.
  • 93% respondentów wskazało, że nadal ma do czynienia z "shadow IT" - w którym pracownicy używają nieautoryzowanych urządzeń osobistych i oprogramowania do przechowywania lub współdzielenia plików zawierających dane firmowe. 26% organizacji wymieniło nieautoryzowane korzystanie z usług w chmurze jako największe wyzwanie w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego

Źródło: www.oracle.com

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top