microsoft logo 2018Dla wielu gałęzi gospodarki, zwłaszcza firm z branży motoryzacyjnej czy tych związanych z mobilnością i transportem, zrównoważony rozwój od dłuższego czasu nie jest tylko jednym z priorytetów na liście planów, a codziennym obowiązkiem. Analitycy Światowej Rady Biznesu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (WBCSD) zauważyli, że podczas gdy 75 proc. globalnej emisji CO2 generowanych jest przez miasta, aż do 40 proc. tej wartości pochodzi z miejskiego transportu towarowego. Jest to jednocześnie jeden z kluczowych obszarów, w których elektryfikacja, rozwiązania autonomiczne i zaawansowana mobilność mogą przyczynić się do poprawy sytuacji.


 REKLAMA 
 Wdrażasz KSeF w firmie 
 
Świat stoi w obliczu palącej potrzeby ograniczenia zużycia węgla. Wyzwaniem branży transportowej jest dostosowanie się do dzisiejszych złożonych realiów, przy jednoczesnym dotrzymaniu kroku innowacjom w zakresie rozwoju pojazdów. Wykorzystanie możliwości danych, wspieranie rozwoju modeli elektrycznych i związanej z nimi infrastruktury oraz umożliwienie tworzenia inteligentnych rozwiązań w zakresie mobilności będą kluczowymi czynnikami w dążeniu do czystszej, bardziej ekologicznej przyszłości.

Microsoft nie tylko dąży do osiągnięcia deklarowanych celów w zakresie zrównoważonego rozwoju, czyli neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2030 roku, ale również aktywnie wspiera firmy i organizacje na całym świecie w osiąganiu ich celów. Rozwijając tę ideę, Microsoft udostępnił chmurę na rzecz zrównoważonego rozwoju – Microsoft Cloud for Sustainability – rozwiązanie typu software-as-a-service, które pomaga rejestrować, raportować i zmniejszać wpływ organizacji na środowisko poprzez zautomatyzowane połączenia danych i wgląd w działania.

Dla całej branży motoryzacyjnej, mobilnej i transportowej, chmura dla zrównoważonego rozwoju oznacza dostęp do innowacyjnych rozwiązań technologicznych zapewniających inteligentny wgląd, dzięki któremu przedsiębiorstwa mogą skoncentrować się na zmniejszaniu swojego śladu węglowego. To z kolei może otworzyć organizacje na dalszą transformację opartą na danych, minimalizację ruchu drogowego i wypadków oraz zapewnienie pasażerom bezproblemowych doświadczeń.

Firmą, która już współpracuje z Microsoft na tym polu jest narodowy przewoźnik Zjednoczonych Emiratów Arabskich – Etihad. Partnerstwo ma na celu pomiar i analizy porównawcze śladu środowiskowego operatora, co pozwala na wdrożenie i ocenę oszczędności w zakresie emisji dwutlenku węgla w działalności biznesowej organizacji.

Microsoft współpracuje również aktywnie z WBCSD w poszukiwaniu innowacyjnych rozwiązań dla bezpiecznej i zrównoważonej przyszłości, pomagając firmom i organizacjom na całym świecie wywierać wymierny wpływ na globalny zrównoważony rozwój przedsiębiorstw. Firma wsparła wydanie Value Framework on Sustainable Charging Infrastructure. Ramy te będą miały kluczowe znaczenie dla promowania zrównoważonego rozwoju i zachęt finansowych dla firm w celu połączenia technologii ładowania i inteligentnych sieci w całym łańcuchu wartości pojazdów elektrycznych (EV).

Microsoft aktywnie wspiera również WBCSD w najnowszej inicjatywie stworzenia koalicji na rzecz zrównoważonej mobilności miejskiej, której celem jest zmniejszenie emisji zgodnie z celami klimatycznymi Porozumienia Paryskiego. Będzie to możliwe poprzez wykorzystanie digitalizacji mobilności i wymiany danych w celu zwiększenia wydajności transportu, zmniejszenia kosztów i przyspieszenia procesu wprowadzania pojazdów elektrycznych.

Standardy wymiany danych

Jak wspomniał Brad Smith podsumowując działania Microsoft na COP26, światowa droga do zerowego bilansu netto zależy od wiarygodnych i spójnych pomiarów. Otwarte i sprawiedliwe udostępnianie danych ma kluczowe znaczenie w rozwiązywaniu problemów w całym łańcuchu wartości branży motoryzacyjnej i mobilności. Mimo to, zapewnienie optymalnego poziomu dostępu i kontroli jest kluczowe dla przejrzystości, a wiele firm nadal nie jest przekonanych do powierzenia dostawcom swoich danych. Kluczowa jest więc edukacja związana z bezpieczeństwem i poczucie komfortu w kwestii udostępniania informacji, aby móc wspólnie rozwiązać problemy w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Dzielenie się wysokiej jakości danymi w czasie rzeczywistym może przyczynić się do lepszego wykorzystania dostępnej energii, a firmy mogą to wykorzystać do zwiększenia wydajności w całym łańcuchu wartości. Aby sprostać temu wyzwaniu i zbudować zaufanie, stworzyć otwartość i wzbudzić zaufanie do dzielenia się informacjami, organizacje potrzebują ram, które wykorzystują skalę architektury multi-tenant (czyli jednego rozwiązania współdzielonego przez wszystkie organizacje) i chronią prawo do prywatności.

Osiągnięcie ram, które napędzają zrównoważoną mobilność wymaga jednak znaczących zmian na poziomie zachowań, systemów i regulacji. Dane umożliwią zainteresowanym stronom dostęp do informacji w czasie rzeczywistym i wpływanie na zmiany poprzez ustalanie cen, regulacje rządowe oraz wartości społeczne zakodowane w praktykach społeczności i jednostek.

Microsoft współpracuje z dostawcami w celu wdrożenia praktyk odpowiedzialnych ekologicznie poprzez wykorzystanie technologii takich jak Azure Data Share i Azure Purview do pomiaru i dzielenia się danymi dotyczącymi zrównoważonego rozwoju.

Dla przykładu, Mitsubishi Fuso Truck and Bus Corporation (Fuso) w ramach rozwiązania Truckonnect wykorzystuje Azure Data Explorer w celu zwiększenia wydajności, zmniejszenia złożoności i kosztów, a finalnie poprawy bezpieczeństwa i wpływu na środowisko.

Z kolei brytyjski producent elektrycznych samochodów dostawczych i autobusów Arrival, wykorzystując moc chmury Azure i uczenia maszynowego, tworzy otwartą platformę danych do wydobywania wniosków z informacji i ich przetwarzania na brzegu sieci, zapewniając przepływ danych z pojazdów do chmury. Arrival tworzy jednolity standard danych i przejrzystą politykę ich udostępniania. W ten sposób zapewnia wgląd w ulepszone projekty pojazdów, zaawansowaną logistykę floty oraz przyspiesza rozwój ekosystemów mobilności i modeli biznesowych.

Microsoft współpracuje również z firmą ZF, która oferuje innowacyjne technologie na rzecz elektromobilności, w zakresie tworzenia ZF Cloud, digitalizując wszystkie przemysłowe i operacyjne procesy produkcyjne i biznesowe na platformie Azure. Wykorzystując kompleksowy zestaw technologii chmury, AI, IoT i analizy danych Microsoft, firma ZF przekształca się w dostawcę usług mobilności skoncentrowanych na chmurze, który dostarcza swoim klientom zrównoważone, bezpieczne, wygodne i przystępne cenowo rozwiązania w zakresie mobilności.

Przejście na modele elektryczne i inteligentne rozwiązania w zakresie mobilności

Elektryfikacja pojazdów jest priorytetem w procesie dekarbonizacji transportu drogowego. Według analiz WBCSD, sprzedaż lekkich pojazdów elektrycznych (EV) w 2020 r. wzrosła o 43%, pomimo kurczącego się rynku motoryzacyjnego. Technologia odgrywa integralną rolę w zarządzaniu wzrostami i nową infrastrukturą na tym polu. W przemyśle motoryzacyjnym można ponadto zaobserwować przejście od indywidualnej produkcji sprzętu do współpracy w zakresie rozwiązań programowych. Ma to kluczowe znaczenie dla rozwoju pojazdów elektrycznych. Aby umożliwić programistom wprowadzanie innowacji i tworzenie wyjątkowych doświadczeń użytkowników, rynek musi pracować nad przyszłością pojazdów definiowanych software’owo (Software-Defined Vehicle).

Możliwości technologii Microsoft Azure stanowią potężną platformę łączności, która może wykorzystywać dane do dostarczania rozwiązań na żądanie: bezproblemowego handlu, komunikacji pojazdu ze wszystkimi elementami otoczenia (ang. vehicle-to-everything ), odświeżonego kształtowania regulacji, ulepszonych rozwiązań energetycznych poprzez Vehicle-to-Home, Vehicle-to-Grid oraz zwiększonej produktywności.

Doskonałym przykładem są firmy General Motors i Cruise, które na początku tego roku nawiązały współpracę z Microsoft, aby wykorzystać Azure do przyspieszenia komercjalizacji pojazdów samojezdnych. Innym przykładem jest Fundacja Eclipse, która nawiązała niedawno współpracę z Microsoft, Bosch i innymi liderami branży, aby utworzyć grupę roboczą zajmującą się pojazdami definiowanymi software’owo. Partnerstwo to pokazuje, jak branża korzysta ze współpracy całego ekosystemu w miarę rozwoju architektury.

Szybka rozbudowa inteligentnej i zintegrowanej infrastruktury ładowania

Już do 2050 r. dwie na trzy osoby będą mieszkać w środowisku miejskim, a według scenariusza zrównoważonego rozwoju Międzynarodowej Agencji Energii (IEA), do 2030 r. na świecie będzie potrzebnych ponad 200 milionów punktów ładowania. Szybki rozwój zrównoważonej i sprzyjającej włączeniu społecznemu infrastruktury ładowania stanowi obecnie poważną lukę dla większości zaangażowanych podmiotów. Branża inteligentnej mobilności rozwija się w szybkim tempie i aby odpowiedzialnie wspierać ten wzrost, konieczne jest ścisłe zarządzanie, monitorowanie i optymalizacja stabilności sieci, dostaw energii i sesji ładowania. Miasta będą wymagały rozwiązań w zakresie mobilności i energii, które są zintegrowane z infrastrukturą i usługami zorientowanymi na klienta. Dlatego konwergencja energii i mobilności ma znaczenie Kluczowe.

Dzięki współpracy z partnerami i klientami Microsoft jest w stanie wykorzystać inteligentną technologię, aby pomóc w zrównoważeniu sieci energetycznej i podtrzymaniu rozwoju biznesu. Przykładem takim działań jest współpraca Microsoft z firmą Clever – jednym z głównych europejskich dostawców rozwiązań na rzecz mobilności – w celu stworzenia rozległej sieci stacji ładowania zorientowanych na użytkownika wzdłuż autostrad i w miastach, centrach handlowych, miejscach pracy i domach. Clever nie tylko upraszcza przyjęcie pojazdów elektrycznych w Danii, ale także optymalizuje sposób i czas wykorzystania energii.

Źródło: www.microsoft.com/pl-pl/

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top