Do 2024 roku dwie trzecie firm przeniesie się  do chmury
Gartner prognozuje, że do końca 2024 roku dwie trzecie zasobów firmowych znajdować się będzie w chmurze. Ale w tej chwili tylko co czwarta firma realizuje migrację w oparciu o przyjętą strategię. Ustalenie powodów dla których dane powinny znajdować się w chmurze, wizji efektu końcowego oraz mierzalnego harmonogramu wdrożenia i zarządzania rozwiązaniem cloud to podstawy strategii nad którą już dziś powinna pracować każda firma. Eksperci Abile Consulting przybliżają wytyczne Gartnera i radzą, jak sprawnie opracować plan migracji biznesu do chmury.

 REKLAMA 
 RAPORT ERP 2022 

Migracja do rozwiązania cloud to standard, z którym zmierzyć się musi każda firma chcąca liczyć się na współczesnym rynku. Nie jest już pytaniem „czy” tylko „jak” to zrobić, by dane uczynić jeszcze bardziej dostępnymi dla klientów wewnętrznych i zewnętrznych organizacji. A jak podaje Gartner tylko co czwarta firma wdrożyła strategię o którą opiera działania zmierzające do uruchomienia rozwiązania cloud. Gartner podpowiada nam, że punktem wyjścia powinna być wartość wdrożenia i jego znaczenie dla poszczególnych części firmy. Liczy się mierzalny plan, przygotowanie do wdrożenia, ustalenie odpowiedzialności oraz ryzyk, optymalizacja i skalowanie. Biorąc pod uwagę wartość finansową i znaczenie chmury dla współczesnego biznesu, strategia migracji to „must have” każdego przedsiębiorstwa – wskazuje Mariusz Gołębiewski z Abile Consulting.

Cele biznesu bujające w chmurach


Opracowując strategiczne podejście do wdrożenia rozwiązania cloud warto spojrzeć szerzej na firmę i wskazać miejsca, które budują jej największą wartość. Ustalmy też, które cele działu IT pokrywają się możliwie dokładnie z potrzebami biznesu. Swego rodzaju dostrojenie celów całej organizacji pomoże precyzyjnie ustalić na czym skupić się powinna strategia cloud i jakie działania podjąć do efektywnej jej realizacji. Na tym etapie nie bez znaczenia pozostaje zbieranie wiedzy, szczególnie dobrych praktyk firm, które wdrożenie chmury przeszły z sukcesem.

Plan tak samo ważny jak podróż


Planowanie wdrożenia jest tak samo ważne, lub ważniejsze, od późniejszej migracji. Na tym etapie firma powinna skupić się na realizacji szeroko zakrojonych szkoleń i warsztatów, które uświadomią organizację, zaprezentują możliwości nowego rozwiązania, a tym samym zbiorą oczekiwania biznesu w kwestii chmury. Istotny jest wybór dostawcy rozwiązań oraz identyfikacja potrzeb w zakresie infrastruktury czy bezpieczeństwa sieciowego. Z dobrą mapą drogową wdrożenia przejście do chmury będzie dla Twojego biznesu niczym niedzielny spacer.

Mierz siły na zamiary

Egzekucję planu wdrożenia powinien realizować wykwalifikowany zespół konsultantów. Jeśli nie masz ich w swoich zasobach, zainwestuj w kadry, które bezboleśnie przeniosą firmę do rozwiązania cloud. Stawiaj też na produktywną współpracę wszystkich pracowników, którzy w zakresie swoich umiejętności cyfrowych wesprą migrację. Działania wdrożeniowe warto realizować z zachowaniem priorytetów, umiejętnie rozkładając obciążenia zespołu i infrastruktury w czasie. Mierz siły na zamiary, szczególnie przy projekcie o znacznej wartości dla Twojej organizacji.

Uwaga na ryzyka

Opracowanie strategii migracji do chmury powinno poświęcać szczególną uwagę ryzykom i odpowiedzialności za poszczególne etapy wdrożenia. Eksperci mówią tutaj jednym głosem. Należy wskazać osoby odpowiedzialne za kamienie milowe projektu, dbać o kontrolę nad dostępem do zasobów i opracować polityki pracy z danymi wrażliwymi. Przeniesienie firmy do chmury stanowić może doskonałą okazję do weryfikacji tych zagadnień w firmie. A niekiedy stanie się szansą na przeanalizowanie ryzyk, które podczas korzystania z tradycyjnej infrastruktury mogły okazać się nieuświadomione nawet w działach IT firmy.

Optymalizuj, skaluj, zyskuj Odpowiednio zaplanowane wdrożenie technologii cloud zakładać powinno ewaluację i skalowanie rozwiązań w przyszłości. Tylko regularna praca nad rozwijaniem chmury pozwoli na odpowiedni zwrot z inwestycji. Zyski przyniesie też skalowanie. Od teraz dostęp do mocy obliczeniowej czy danych firmowych będzie nieporównywalnie łatwiejszy, a korzyści wielokrotnie przewyższą poniesione nakłady finansowe.

Strategia przejścia do chmury powinna być zwartym, 10-20 stronnicowym, ale stale aktualizowanym dokumentem. Nawet jeśli firma częściowo wdrożyła już takie rozwiązanie, nigdy nie jest za późno, by doskonalić swoje plany i ubrać je w formę, która pozwoli nam na skalowanie chmury w przyszłości. Współpracując z klientami zwracamy też szczególną uwagę na zaangażowanie interdyscyplinarnych zespołów, wskazanie odpowiedzialnych za proces i dokładne zaplanowanie dalszych kroków. Wszystkich namawiamy też do optymalizacji. Ewaluowany projekt żyje, rozwija się i ostatecznie pozwala zwiększyć zyski, niezależnie od branży w jakiej działa firma wdrażająca cloud computing – zaznacza Mariusz Gołębiewski z Abile Consulting.

Źródło: Abile

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top