erp dzisiaj 5

Firma Oracle poinformowała o wprowadzeniu na rynek oprogramowania Java SE 9 (JDK 9), platformy Java Enterprise Edition 8 (Java EE 8) i pakietu Java EE 8 Software Development Kit (SDK).
REKLAMA:
2018 03 16 Oracle Code Conference POLAND banner 350x350
 
 
JDK 9 to implementacja specyfikacji platformy Java SE 9, zatwierdzona ostatnio razem z platformą Java EE 8 w ramach programu Java Community Process (JCP). Java SE 9 udostępnia ponad 150 nowych cech i funkcji, w tym udoskonalenia, które zwiększają skalowalność i bezpieczeństwo, optymalizują zarządzanie wydajnością i ułatwiają wdrożenie tej najpopularniejszej platformy programowania na świecie. Java EE 8 modernizuje i upraszcza działanie platformy Java EE na potrzeby chmury i mikrousług, a przy tym udostępnia aktualizacje ośmiu ważnych specyfikacji.

Java SE 9

Kluczowym elementem oprogramowania Java SE 9 jest modułowy system platformy Java (Java Platform Module System), znany także jako projekt Jigsaw, który ułatwia programistom tworzenie i aktualizowanie zaawansowanych aplikacji. Modułowość zwiększa również elastyczność samego rozwiązania JDK, w przypadku wdrażania w chmurze programiści mogą więc dobrać tylko te części JDK, których potrzebują do uruchomienia danej aplikacji.
Java SE 9 jest efektem prac rozwojowych obejmujących recenzje, cotygodniowe konsultacje i szeroką współpracę pomiędzy inżynierami Oracle i członkami światowej społeczności programistów korzystających z technologii Java, prowadzonych w ramach inicjatywy OpenJDK Community i programu JCP” — powiedział Georges Saab, wiceprezes ds. rozwoju w dziale Java Platform Group w firmie Oracle. „Ta wersja oprogramowania Java SE udostępni milionom programistów zaktualizowane narzędzia, niezbędne do dalszego tworzenia nowoczesnych aplikacji w łatwy, wydajny i elastyczny sposób.
Społeczność OpenJDK Community to środowisko, w którym od ponad dziesięciu lat grono specjalistów pracuje nad implementacją platformy Java SE o otwartym dostępie do kodu źródłowego. Inne ważne elementy Java SE 9 to:
 
  • środowisko jshell, które udostępnia interaktywne narzędzie REPL (Read-Eval-Print-Loop) i ułatwia programistom korzystanie z interfejsów API i testowanie;
  • udoskonalone narzędzie Javadoc, które pomaga programistom nauczyć się pracy z nowymi interfejsami API dzięki funkcji wyszukiwania w samej dokumentacji interfejsu API i informacjom o modułach definiujących każdą klasę lub interfejs; 
  • udoskonalenia interfejsu Stream API, które zwiększają produktywność programistów przez dodanie metod do warunkowego pobierania/umieszczania elementów w strumieniu, przeprowadzania iteracji i tworzenia strumieni z wartości typu „nullable” przy jednoczesnym rozszerzeniu zestawu interfejsów API oprogramowania Java SE, które mogą stanowić źródła dla strumieni.

Oracle przedstawił również kilka zmian dotyczących dalszego rozwoju i udostępniania platform Java SE i Java EE. Dla oprogramowania Java SE Oracle zamierza wdrożyć 6-miesięczny cykl publikacji i stosować model wprowadzania nowych wersji oparty na terminach, a nie na funkcjonalności. Oracle będzie udostępniać implementacje OpenJDK na warunkach Powszechnej Licencji Publicznej (GPL). Firma zamierza też wprowadzać do implementacji OpenJDK funkcje, które wcześniej miały charakter komercyjny, takie jak Java Flight Recorder, aby uzyskać większą zgodność środowisk Oracle JDK i OpenJDK.

Java EE 8

Firma Oracle poinformowała również, że we współpracy z innymi dostawcami i społecznością zamierza przenieść technologie Java EE do Fundacji Eclipse. Oracle, Eclipse i inni członkowie społeczności pracują obecnie nad szczegółami przeniesienia technologii oraz bieżącego nadzoru i procesów w obrębie społeczności Eclipse.
Sądzimy, że aktualna główna wersja platformy Java Enterprise Edition spotka się z pozytywnym przyjęciem programistów, a dzięki przeniesieniu technologii Java EE do Fundacji Eclipse na zasadzie open source stwarzamy warunki dla jej dalszego pomyślnego rozwoju w przyszłości” — powiedział Mike Lehmann, wiceprezes ds. zarządzania produktami w firmie Oracle. „Firmie Oracle zależy na współpracy ze społecznością Java EE i Fundacją Eclipse, aby kontynuować opracowywanie innowacji, wspieranie i rozwój platformy Java EE.
Najważniejsze funkcje platformy Java EE 8 to:
  • obsługa protokołu HTTP/2 w technologii Servlet 4.0;
  • nowy interfejs API mechanizmu JSON i udoskonalenia mechanizmu JSON-P 1.1;
  • rozszerzenie specyfikacji JAX-RS na obsługę zdarzeń wysyłanych przez serwer i nowy interfejs API klienta reaktywnego;
  • nowy interfejs API zabezpieczeń dla chmury i aplikacji w środowiskach PaaS; 
  • liczne udoskonalenia CDI, w tym obsługa zdarzeń asynchronicznych.

Java to najpopularniejszy język programowania na świecie. Korzysta z niego ponad 12 mln programistów, a oprogramowanie co roku jest pobierane ponad 1 mld razy. Java to także numer jeden wśród technologii wybieranych przez programistów na potrzeby chmury, do której podłączonych jest ponad 21 mld wirtualnych maszyn Java.

Źródło: www.oracle.com

PODOBNE


loading...