erp dzisiaj 5

Technologia Open Source jest znana od lat, jednak przedsiębiorcy i marketerzy w dalszym ciągu dość nieufnie podchodzą do otwartego oprogramowania. Gmail, Amazon, YouTube, Facebook czy aplikacje w telefonach, wszystkie te narzędzia pracują w chmurze i są przez Polaków powszechnie wykorzystywane. Rozwiązania z otwartym kodem to szansa na to, aby małym kosztem w znaczny sposób usprawnić procesy biznesowe. Czy na „rok Open Source’a” będziemy czekać, tak jak czekamy wciąż na „rok mobile’a”? Organizatorzy Open Source Day 2015 przedstawiają 5 powodów dla, których warto korzystać z otwartego oprogramowania.

Qlik zaprezentował dziś swoją ofertę Qlik Cloud, która składa się z kilku usług. Jedna z nich, Data-as-a-Service, jest rezultatem niedawnego przejęcia firmy DataMarket, kolejne to Qlik Sense Cloud pozwalająca na darmowe dzielenie się wizualizacjami w małych grupach użytkowników oraz Qlik Sense Charts służąca do dzielenia się wizualizacjami publicznie.

Według TNS Polska, jedna czwarta Polaków twierdzi, że kupuje za dużo produktów, z których nie korzysta. Biegle poruszający się w cyfrowym świecie Milenialsi mają szansę zmienić ten stan rzeczy. Jak wskazują badania, ponad co trzeci przedstawiciel pokolenia Y woli płacić za dostęp do dóbr lub usług wtedy kiedy ich potrzebuje niż kupować. W odpowiedzi na potrzeby tej grupy zmieniają się współczesne miejsca pracy i biznes, m.in. przemysł motoryzacyjny.

Ponad 80 proc. dyrektorów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo informatyczne zaobserwowało wzrost poziomu zagrożenia zewnętrznego w ostatnich trzech latach, a 60 proc. deklaruje, że ataki są bardziej wyrafinowane niż systemy obrony – wynika z badania CISO Assessment, przeprowadzonego przez IBM Center for Applied Insights. Jak wskazuje analiza, szczególne wyzwanie stanowi zapobieganie wyciekom informacji, przetwarzanie danych w chmurze obliczeniowej oraz bezpieczeństwo aplikacji mobilnych.

Obecnie pracownicy chcą korzystać w pracy z urządzeń, które sami wybiorą. To znaczy, ze firmy muszą zmierzyć się z wyzwaniami polityki Bring Your Own Device (BYOD), która niewłaściwie wdrożona bywa zagrożeniem dla bezpieczeństwa. Freedome for Business, nowa usługa uruchomiona przez F-Secure, godzi ogień z wodą, gdyż dzięki jednemu rozwiązaniu personel może czerpać korzyści z elastyczności urządzeń przenośnych, pozostając jednocześnie odpowiednio zabezpieczonym.

Internet rzeczy to szansa dla Europy na dogonienie najbardziej rozwiniętych technologicznie gospodarek świata. Jak ocenia Fujitsu, jeden z czołowych międzynarodowych koncernów specjalizujących się w nowych technologiach, połączenie w sieć działających na całym świecie urządzeń będzie przełomem o rewolucyjnym znaczeniu dla każdej branży. Działalność Fujitsu w dużej mierze oparta jest o badania i rozwój, na które trafia 4,5 proc. rocznego obrotu firmy. Prace nad innowacyjnością prowadzone są również w polskim oddziale.

Wyniki zaprezentowane w styczniowym raporcie RightScale dowodzą, że chmura obliczeniowa wciąż rośnie w siłę – liczba firm korzystających z tej usługi wzrosła do 93% na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy. Analitycy zaznaczają, że stała się synonimem nowego standardu dla rozwoju aplikacji i nie powinna być też wykluczana podczas planowania firmowych strategii.

Nowe technologie cyfrowe mają wpływ na wszystkie aspekty dotyczące kadr. Dzisiejsi pracownicy oczekują, że pracodawcy udostępnią im w pracy takie same funkcje jak te, z których korzystają na swoich prywatnych urządzeniach. Na konferencji Oracle HCM World w Waszyngtonie firma Oracle zaprezentowała chmurę Oracle Learning Cloud. Pozwala ona zmienić sposób przeprowadzania szkoleń w przedsiębiorstwach, tak aby pracownicy mogli uczyć się w sposób społeczny i kontekstowy niezależnie od lokalizacji.

Z badań Kapsch BusinessCom wynika, że Polska znajduje się w czołówce regionu CEE jeśli chodzi o skalę prognozowanych na najbliższe trzy lata inwestycji w rozwiązania IT, m.in. w cloud computing czy technologie mobilne. Według analityków, popyt napędzać będzie tzw. Trzecia Platforma, na którą składają się: mobilność, usługi w chmurze, analiza dużych zbiorów danych i media społecznościowe. Wydatki w tych obszarach mają stanowić 1/3 globalnych obrotów w branży ICT w bieżącym roku. Nie bez znaczenia pozostaje bezpieczeństwo – zdaniem znawców rynku zainteresowanie biznesu skoncentruje się właśnie na kwestiach z nim związanych. Dla firm istotny jest również rozwój kompetencji specjalistów IT. W opinii Komisji Europejskiej, w tym sektorze w całej Europie do 2016 r. ma powstać aż 700 tys. nowych wakatów.

comarchlogoCo roku tysiące użytkowników komputerów traci zawartość swojego sprzętu. W 2014 roku w korporacjach przeprowadzono badanie1 poświęcone ochronie przed utratą danych. Zgodnie z wynikami, 32% przedsiębiorstw doświadczyło utraty danych w ciągu ostatnich 12 miesięcy, a średnia strata w firmie wyniosła 2.33 TB danych. Taką ilość można przeliczyć na 24 miliony e-maili, a szacowany koszt straty danych to 1,02 miliona dolarów. Całkowity koszt utraty wszystkich danych wyniósł 754 miliardy dolarów.

loading...