Sklepy internetowe z branży farmaceutycznej podlegają stałemu nadzorowi administracyjnemu. Produkcja, sprzedaż i reklama produktów tej kategorii jest ściśle regulowana przepisami prawa i kontrolowana przez organy państwowe. Branża farmaceutyczna to rynek, na którym jest ogromna konkurencja, więc każda firma chce obsługiwać klientów na jak najwyższym poziomie. W takiej sytuacji, bardzo pomocne okazują się nowoczesne rozwiązania informatyczne, które znacznie przyspieszają różne procesy w firmie i z pewnością ułatwiają kontakt z klientami.


 REKLAMA 
 ENOVA - JAK USPRAWNIĆ POLSKI BUSINESS? 

Z tego artykułu dowiesz się:
  • Co to jest ERP?
  • Jakie są korzyści z wdrożenia systemu ERP w sklepie?
  • Kiedy jest potrzebny system ERP?
  • Czym kierować się przy wyborze?
Co to jest system ERP?

System ERP (ang. Enterprise Resources Planning) to kompleksowe oprogramowanie do zarządzania wszystkimi zasobami w firmie. Dzięki takiemu oprogramowaniu możemy kontrolować i zarządzać m.in. sprzedażą, księgowością, finansami, kadrami, zaopatrzeniem, produkcją i magazynem w swoim sklepie internetowym. Wszystkie dane, które wprowadzamy w każdym z tych obszarów są natychmiast widoczne przez innych pracowników lub użytkowników programu. Dla przykładu, jeżeli pracownik z działu sprzedaży wprowadzi do systemu informacje, to dział księgowości może je natychmiast zobaczyć i na nich pracować. Praca na jednej bazie danych, to najważniejsza funkcja systemów ERP.

Korzyści z wdrożenia systemu ERP w sklepie internetowym

Na samym początku wspominaliśmy o szczególnych wymaganiach z jakimi musi zmierzyć się rynek farmaceutyczny. Odpowiednio dopasowane oprogramowanie sprosta tym rygorystycznym wymaganiom i poprzez integrację ze wszystkimi obszarami firmy oraz automatyzację działań skutecznie usprawni wszystkie procesy w prowadzonej działalności.

System ERP pozwala na dostęp do informacji o zamówieniach, kosztach, umowach i stanach magazynowych w jednym miejscu. W sytuacji, kiedy potrzebujemy na szybko konkretnych wyników i danych, to takie oprogramowanie okazuje się być bardzo pomocne dla naszego sklepu. W momencie wdrożenia systemu w firmie możemy liczyć na pełną poprawę i kontrolę jakości, obniżenie kosztów (poprzez automatyzację czynności, które się powtarzają) oraz znacznie oszczędzić czas. Słynne przysłowie mówi, że czas to pieniądz. Trudno się z tym nie zgodzić i kiedy tylko możemy sprawić, żeby pewne procesy w firmie realizowały się szybciej, to dlaczego z tego nie skorzystać?

Kiedy jest potrzebny system ERP?

Jeżeli Twoja firma dynamicznie się rozwija (nowe stanowiska, działy, większa skala zamówień), to warto wykorzystać oprogramowanie, które pozwoli na efektywniejsze działanie całej firmy. Systemy ERP możemy wykorzystać do kontrolowania i zarządzania wszystkimi procesami w firmie (nie tylko wewnętrznymi, ale zewnętrznymi również). Jeżeli potrzebujesz ustrukturyzować działalność i szukasz narzędzia, które ułatwi podejmowanie decyzji oraz pozwoli na większą kontrolę, to jest to idealny moment na wykorzystanie takiego rozwiązania.

Czym kierować się przy wyborze?

Decydując się na wdrożenie systemów ERP powinieneś kierować się nie tylko ceną, ale również funkcjonalnością. Niska cena jest atrakcyjna, ale nie zawsze musi oferować wymagane rozwiązania. Dzisiaj możesz nawet założyć sklep internetowy, który będzie mógł w prosty sposób zintegrować się z systemami ERP. Wybór platformy sklepowej, która oferuje takie rozwiązanie, z pewnością ułatwi cały proces wdrożenia.

Zastanów się czego dokładnie potrzebujesz

Wybierając system dla swojej firmy powinieneś na początku dokładnie przemyśleć i określić potrzeby swojej działalności wobec programu. Najlepszym rozwiązaniem jest utworzenie listy, w której opiszesz czego oczekujesz i jakie masz wymagania. To pozwoli podjąć świadomą decyzję w zakresie wyboru systemu. Jeżeli planujesz rozwój firmy to weź pod uwagę jakie rozwiązania mogą przydać się w przyszłości i dopisz je do tej listy.

Wygląd i prostota

Przedsiębiorcy, którzy wdrażają takie rozwiązanie do swoich firm, coraz częściej zwracają uwagę na wygląd i intuicyjność oprogramowania. Może się wydawać, że nie jest to takie ważne, ale nic bardziej mylnego! Przejrzysty system, który jest prosty w obsłudze, nie tylko wpłynie na efektywność pracy, ale pozwoli szybciej przeszkolić pracowników z jego korzystania.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego oprogramowania dla firmy jest bardzo ważny, ponieważ to inwestycja na wiele lat. Systemy ERP to rozwiązanie, które staje się fundamentem współczesnego biznesu, a branże farmaceutyczne coraz częściej zaczynają korzystać z takich rozwiązań. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ każdej firmie zależy na finansach, oszczędności czasu i nakładów pracy. Dobrze zaplanowane i dopasowane oprogramowanie na to pozwala. Warto pamiętać, że wdrażając system ERP w branży farmaceutycznej powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na to, czy oprogramowanie spełnia nasze wymagania, ale również czy jest dostosowane do przepisów prawnych nałożonych przez państwo.

Źródło: home.pl


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top