System ERP w przemyśle tworzyw sztucznych
proalpha PolskaEnterprise Resource Planning (ERP) to oprogramowanie do zarządzania firmą, które pozwala przedsiębiorstwom wykorzystać pakiet zintegrowanych aplikacji do optymalizacji działań w różnych sektorach. Systemy ERP usprawniają i automatyzują procesy, co pozwala na wykonywanie bardziej wydajnych i efektywnych kosztowo zadań. Ponadto systemy ERP, jak proALPHA, optymalizują procesy poprzez lepsze śledzenie zasobów i raportowanie, zarządzanie bazami danych i udostępnianie danych oraz ogólną poprawę systemów informacyjnych. Mogą one być wykorzystywane z powodzeniem przez firmy z różnych branż.


 REKLAMA 
 Wdrażasz KSeF w firmie 
 
Pierwszym przykładem wdrożenia systemu proALPHA ERP jest firma GAUDLITZ GmbH, której główny obszar działalności skupiony jest wokół projektowania i produkcji form oraz części precyzyjnych z żywic termoplastycznych i termoutwardzalnych. Znajdują one zastosowanie przykładowo w motoryzacji czy sektorze medycznym.

Tak duża różnorodność produktowa, w połączeniu z rozbudowanym procesem produkcyjnym oraz przedstawicielstwami w kilku krajach była dużym wyzwaniem przy wyborze systemu ERP. Dyrektor zarządzający w firmie GAUDLITZ GmbH Niels Roelofsen tak skomentował wybór oprogramowania proALPHA ERP: „Zdecydowaliśmy się na system proALPHA, ponieważ jest to efektywne rozwiązanie pozwalające na redukcję kosztów. W szczególny sposób przekonała nas głęboka integracja wszystkich modułów, łącznie z systemem zarządzania dokumentami DMS oraz Workflow”.

Na uwagę zasługuje fakt, że w cały projekt wdrożenia systemu ERP zaangażowanych było wiele osób z GAUDLITZ GmbH. Dzięki temu funkcjonalności oprogramowania zostały perfekcyjnie dopasowane do realnych potrzeb przedsiębiorstwa, co pozytywnie wpłynęło na usprawnienie procesów i umożliwiło połączenie produkcji seryjnej z jednostkową.

Kolejnym przykładem wdrożenia systemu ERP jest firma Gabriel-Chemie, która specjalizuje się w produkcji różnego rodzaju produktów z tworzyw sztucznych. Od krzesełek stadionowych, przez części samochodowe, aż po opakowania na żywność.

Z pomocą systemu ERP proALPHA w Gabriel-Chemie zostały stworzone fundamenty pod inteligentną fabrykę. Oprogramowanie ERP połączono z systemem do zarządzania procesem marki Siemens oraz zewnętrznymi narzędziami. Dzięki temu wszystkie maszyny zaangażowane w proces produkcyjny mogą porozumiewać się w czasie rzeczywistym, a „inteligentna pamięć produktowa” dostępna w systemie ERP wpływa na optymalne wykorzystanie materiałów i produktów.

Wdrożenie systemu ERP w tej firmie zaowocowało przede wszystkim podniesieniem jakości przedmieszek, spadkiem kosztów produkcji o 20-30%, a czas realizacji zamówień skrócił się o 70%.

Wdrożenie systemu proALPHA ERP w sektorze elektroniki i nowych technologii


Oprogramowanie ERP przynosi także wiele korzyści firmom z sektora nowych technologii i elektroniki, czego przykładem jest BBR Verkehstechnik GmbH. Przedsiębiorstwo to specjalizuje się w produkcji innowacyjnych systemów, jak i komponentów elektronicznych dla sektora kolejowego.

Wdrożenie systemu proALPHA ERP do mapowania, kontrolowania i monitorowania kluczowych procesów biznesowych w Verkehstechnik GmbH pozwoliło na ulepszenie produkcji małych ilości materiałów, jednak z zachowaniem najwyższej jakości oraz poszanowaniem wymogów technicznych. System ERP proALPHA pomógł także w lepszym monitorowaniu procesu produkcyjnego, co finalnie przełożyło się na rentowność całej firmy oraz poziom satysfakcji klientów. Wykorzystanie modułu Document Management System (DMS) usprawniło z kolei obieg dokumentów, zapewniając ich bezpieczeństwo.

Wdrożenie oprogramowania ERP proALPHA w sektorze maszyn i urządzeń


Kolejna z branż, w której oprogramowanie ERP rewolucjonizuje i usprawnia prace, to sektor maszyn i urządzeń. Przykładem skutecznej i efektywnej implementacji systemu proALPHA ERP jest firma MAJA, która zajmuje się wdrażaniem kompletnych linii produkcyjnych w przedsiębiorstwach z branży spożywczej, a także firma VENJAKOB Maschinenbau GmbH&Co specjalizująca się w dostarczaniu na rynek systemów powlekania powierzchni, filtrów powietrza wylotowego i przenośników taśmowych.

Czynnikiem, który pomógł w podjęciu decyzji o wdrożeniu systemu proALPHA ERP w firmie MAJA był fakt, iż praktycznie każda czynność dotycząca sprzedaży, projektowania, magazynowania czy też produkcji, obsługiwana była przez dedykowany do tego zestaw narzędzi informatycznych. Wprowadzało to chaos i dezorganizację. Z kolei firma VENJAKOB Maschinenbau GmbH&Co borykała się z problemem konieczności szybkiej adaptacji do rynkowych zmian.

Wdrożenie systemu ERP w firmie MAJA pozwoliło skrócić średni czas procesów produkcyjnych i dostaw o jedną trzecią. Standaryzacji uległy procesy przyjmowania i realizacji zamówień. Poza tym podniosła się efektywność pracy pracowników, przy jednoczesnym wyeliminowaniu nadgodzin. W przypadku VENJAKOB Maschinenbau GmbH&Co wdrożenie oprogramowania proALPHA ERP pozwoliło na sprawną integrację systemów i narzędzi niezbędnych do szybkiego rozwoju firmy. Przydatne okazały się także funkcje Business Intelligence wspierające proces efektywnego sterowania, jak i moduł CA-Link z integracją CAD oraz system do zarządzania dokumentami (DMS). Dzięki nim proces kontroli jakości został usprawniony, wiele działań zostało zautomatyzowanych, a cała firma zyskała dostęp do kluczowych dokumentów w jednym miejscu.

Wdrożenia systemów ERP – czy warto?

Powyższe przykłady wdrożeń systemu proALPHA ERP jasno pokazują, że tego rodzaju oprogramowanie skutecznie wspiera firmy z różnych branż w codziennym funkcjonowaniu i rozwoju. Z całą pewnością warto więc korzystać z funkcjonalności, jakie oferują nowoczesne systemy ERP, w tym i proALPHA.

Źródło: www.proalpha.com/pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top