erp dzisiaj 5

Jeszcze do niedawna przemysł stanowił ten obszar gospodarki, który w porównaniu z innymi branżami, sprawiał wrażenie mało mobilnego. Tablety czy smarfony nie są bowiem zwykle wykorzystywane bezpośrednio podczas procesu produkcyjnego – choć ten stan także ulega zmianom – ale przede wszystkim w obszarach powiązanych z wytwarzaniem towarów, takich jak dystrybucja, relacje z klientami, sprzedaż czy serwis.

czywartooutsourcingowacPolska staje się zagłębiem outsourcingowym. Firmy coraz chętniej korzystają nie tylko z outsourcingu technologii, ale i całych zespołów. Czy w przypadku systemów ERP takie rozwiązanie jest również uzasadnione?

new market search with ERPTruizmem jest stwierdzenie, że ERP to informatyczne serce każdego prawidłowo zarządzanego przedsiębiorstwa. Obecnie należałoby jednak doprecyzować, że jest to system, który jest przygotowany do obsługi rynków w innych krajach.

Jako dostawca oprogramowania biznesowego zauważamy, że dyskusje przyczyniają się do powstawania nowych rozwiązań. W związku z tym, znaczenie współpracy w obrębie przedsiębiorstwa staje się coraz bardziej istotne. Łatwiejsza wymiana informacji, opinii, umiejętności oraz wiedzy między pracownikami i działami firmy prowadzi do sprawniejszego rozwiązywania problemów, szybszego rozwoju projektu, a także sprzyja powstawaniu pomysłów.

ERP-rzeczyTechnologie zmieniają się cyklicznie, często przy tym zmieniając reguły gry. Na rynku ERP wraz z popularyzacją czterech trendów technologicznych – serwisów społecznościowych, mobilności, analityki biznesowej oraz technologii chmurowych – doświadczamy łączącej te trendy rewolucji, która dokonuje transformacji aplikacji biznesowych. Systemy ERP zmieniają się z silników napędzających procesy w przyjazne użytkownikowi aplikacje, umożliwiające współpracę na poziomie całej firmy – takie aplikacje nazywamy „systemami zaangażowania”.

kaizenNa ile japońska filozofia określająca zaangażowanie wszystkich członków organizacji w proces doskonalenia jej funkcjonowania przenika funkcjonalności systemu ERP? Uczestnicy spotkania zorganizowanego przez BPSC SA mieli okazję podyskutować o tym, jak wykorzystywane przez nich rozwiązania informatyczne mogą przełożyć się na myślenie o doskonaleniu procesów realizowanych w firmach. Konferencja zgromadziła menedżerów zarządzających firmami produkcyjnymi wykorzystującymi oprogramowanie największego polskiego dostawcy oprogramowania ERP dla dużych i średnich przedsiębiorstw.

zintegrowany system erp postep czy cofanieKolejne analizy przedsiębiorstw za mną, a wraz z nimi obserwowane stereotypy i konformizm wielu moich klientów. Tym razem kilka słów o tym co to jest “system zintegrowany”. Otóż bardzo wielu ludzi utożsamia to pojęcie z “współdzieleniem danych”. Sprzedawcy oprogramowania ERP jak mantrę powtarzają “nasz system jest zintegrowany bo wszystkie dane są wspólne, więc wszystkie informacje wprowadzany tylko raz i są wszędzie dostępne”. O ERP i integracji pisałem w Duży ERP czy integracja, o idei i wyższości integracji na poziomie usług zamiast współdzielenia danych pisałem w Wymagania pozafunkcjonalne … Teraz popatrzmy na to od strony architektury biznesowej.

MOBILIZACJA ERPPokolenie X, Y, Z – tak określa się urodzonych w latach 1961 – 1995, należy do generacji ludzi, żyjących w wyjątkowo ciekawych i dynamicznie zmieniających się czasach. Nasi poprzednicy w XIX wieku, byli świadkami rewolucji przemysłowej i wieku pary. Dzisiaj natomiast jesteśmy uczestnikami fenomenu Internetu, telefonii komórkowej, rozwoju baz danych i aplikacji biznesowych, doświadczając nieustannie kolejnych nowości technologicznych zmieniających naszą rzeczywistość. To dość specyficzna forma rewolucji powoduje, że funkcjonujemy w procesie zmiany technologicznej, gospodarczej, społecznej i kulturowej, który z roku na rok przyśpiesza i zaskakuje nas tempem dokonujących się zmian, mających również niewątpliwy wpływ na podejście do biznesu.

Autor: Mariusz Papiernik, dyrektor sprzedaży SAP w Infovide -Matrix S.A.

supplychainSprawnie działający „łańcuch dostaw” jest jednym z ważniejszych elementów w procesie budowania przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstwa. Dziś liczy się nie tylko wysoka jakość produktu i cena, ale także krótki czas realizacji zamówień. To czynnik, który coraz częściej pozwala wygrać z konkurencją. Sprawna organizacja dostaw stanowi jednak nie lada wyzwanie. Dotyczy to zwłaszcza branży metalowej, gdzie stopień skomplikowania podnosi dodatkowo duża liczba podwykonawców oraz kooperowanie w ramach złożonych „łańcuchów dostaw”.

ludzie kluczowy czynnikNa rynku mamy sporo dobrych rozwiązań ERP. Nie brakuje też firm IT z kompetencjami by wdrożenie zrealizować z sukcesem. Czy jednak tylko klasa systemu i kompetencje partnera decydują o powodzeniu projektu?

cowybracWiększość dyrektorów IT na pewnym etapie rozwoju przedsiębiorstwa – i idącej za tym rozwojem rosnącej liczby systemów IT – staje przed podobnymi decyzjami: gdzie fizycznie posadowić systemy, czyimi siłami je utrzymywać? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta nie tylko ze względu na wielość czynników, które na decyzję wpływają, ale też na mnogość wariantów rozwiązań. W niniejszym poradniku przeanalizujemy najważniejsze argumenty, które warto wziąć pod uwagę.

otym jak blaszki„Paczka czeka już w Paczkomacie…” – SMS tej treści zawsze wywołuje uśmiech na mojej twarzy. Po pierwsze, jestem informowana o dostarczeniu przesyłki pod wskazany przeze mnie adres i wiem, że już na mnie czeka. Po drugie, to ja zdecyduję, kiedy ją odbiorę. I po trzecie, nie będę musiała czekać w gigantycznej kolejce na odbiór upragnionej przesyłki – to sprawia, że uśmiech się poszerza. Tak. Każdy, kto choć raz tego doświadczył, wie, co mam na myśli.

comarch optymalizuj produkcjeComarch ERP XL od wielu lat z powodzeniem wspiera firmy produkcyjne w optymalizacji procesów wytwórczych, a także w pozostałych obszarach prowadzonej działalności. Począwszy od wersji 2014 użytkownicy tego systemu zyskują kolejne, oczekiwane narzędzie istotne z punktu widzenia firm produkcyjnych. Mowa o MPS.

mattmayevsky ekonomiachmurJedną z charakterystycznych cech współczesnego świata jest dwukierunkowość relatywnej percepcji przestrzeni. W przestrzeni fizycznej, nasza Globalna Wioska ciągle się kurczy. Odległość relatywnie zmniejsza się, standaryzuje się styl życia, rozrywka, praca. Tak jak kiedyś można było dzielić ludzi na tych, którzy żyją na wsi i na tych którzy mieszkają w mieście, tak teraz ten podział już się zatarł. Wszyscy mieszkamy w wiosce. Z tym, że jest to już Globalna Wioska. Jest nam trochę ciaśniej, jest nas więcej, ale nasze znajomości, w coraz większej mierze, nie są oparte na geograficznej bliskości, ale raczej na wspólnych zainteresowaniach, poglądach i pasjach. W tej Wiosce dwa atrybuty są niezwykle istotne: odległość i dostępność. Odległość, poprzez proces globalizacji, otwartości granic, nowoczesnych i różnorodnych środków transportu - sprawia, że Świat stał się mały. Z kolei ‘dostępność’ jest bramą do Wirtualnego Świata.

Wdrożenie ERP jest niewątpliwie ogromną szansą dla firmy decydującej się na implementację systemu IT tej klasy. Korzyści w postaci zintegrowania informacji, zdefiniowania i uporządkowania procesów, czy optymalizacji zasobów firmy - są nie do przecenienia. Jednak managerowie i właściciele biorący udział we wdrożeniu nie zawsze wiedzą, na co tak naprawdę się decydują. Wdrożenie systemu ERP to przecież ogromny wysiłek ze strony przedsiębiorstwa, a firma wdrożeniowa ma za zadanie tylko pokierować całym tym procesem. Z jakimi mitami wdrożeniowymi stykają się konsultanci wdrożeniowi?

erp w chmurze standard przyszlosciWiele przedsiębiorstw, szczególnie małych i średnich jeszcze korzysta z kilku aplikacji odrębnie dostosowanych do potrzeb działów i oczywiście przy dobrej komunikacji wewnątrz przedsiębiorstwa takie rozwiązanie ma szansę działać. W dużych firmach ten model powoduje brak przepływu wiedzy i danych pomiędzy komórkami, co za tym idzie niemożliwa jest również analiza wskaźników biznesowych. To z kolei może być źródłem poważnych problemów i strat finansowych.
 

Gdy ERP spedza Ci sen z powiekSkuteczne zarządzanie w MŚP

Na pytanie o metody zdobycia przewagi konkurencyjnej nie ma oczywistych odpowiedzi. Każda firma musi odnaleźć własną drogę i indywidualne know-how. Przydadzą się „ludzie z wizją”, ale nawet najzdolniejsi managerowie nie są w stanie podejmować skutecznych decyzji bez wykorzystania odpowiednich narzędzi wspierających procesy zarządzania. Na rynku dostępnych jest wiele systemów ERP do zarządzania firmą, o różnym stopniu kompleksowości i różnych funkcjonalnościach. Który z nich wybrać i na co zwrócić uwagę podejmując tą strategiczna decyzję?
 

Czynnik ludzki jako kluczowy element w procesie wdrozenia ERPSukces wdrożenia systemu ERP zależy nie tylko od trafności wyboru rozwiązania. Niemniej ważnym czynnikiem jest aspekt ludzki. Sage jako dostawca systemu ERP X3, w oparciu o własne doświadczenia dzieli się swoją wiedzą, pokazując na co należy zwrócić uwagę oraz jakich ludzi wyznaczać do prowadzenia projektu.

wsparcie procesu produkcyjne przez system erpBranża produkcyjna z roku na rok coraz bardziej docenia wykorzystanie zaawansowanych technologii informatycznych w swojej działalności. Rosnącym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców cieszą się systemy klasy ERP, które w sposób kompleksowy wspierają i automatyzują nawet najbardziej skomplikowane procesy produkcyjne.

perspektywy specjalistow itSystemy ERP stworzono z myślą o wspieraniu strategicznych procesów biznesowych. Jedną z ich ważnych funkcji jest także odciążanie działów IT firm. Ta funkcja jest realizowana dzięki centralizacji systemu – w warstwach rejestrowania, przetwarzania i raportowania z transakcji biznesowych. Centralny system wspomagający zarządzanie ma tę zaletę, iż eliminuje działania IT (z reguły czasochłonne i kosztowne) ukierunkowane na integrację.

wdrozenie erp jak i kiedy podjac wlasciwa decyzjeWielu polskich przedsiębiorców coraz częściej staje przed wyborem odpowiedniego dla siebie systemu wspomagającego zarządzanie firmą klasy ERP. Niestety brak czasu i budżetu na szczegółową analizę swoich własnych potrzeb często skutkuje niewłaściwym wyborem. Podstawową zasadą, którą powinniśmy się kierować w trakcie poszukiwań, jest to, ażeby system dopasowany był do naszej firmy a nie do rynku. Podkreślamy to nie bez powodu - bowiem specyfika każdej firmy jest inna, nawet w zakresie tej samej branży, a co za tym idzie i potrzeb.

globalcompanySystem ERP wspomagający zarządzanie przedsiębiorstwem o zasięgu międzynarodowym musi spełniać określone kryteria. W tym artykule przybliżamy wymagania funkcjonalne w zakresie sprawozdawczości oraz raportowania dla szczebli menedżerskich. Artykuł powstał na podstawie doświadczeń firmy Badesta – jednego z najstarszych w Polsce biur rachunkowych obsługujących firmy międzynarodowe oraz firmy Sage, oferującej system ERP X3, który obecnie wspiera pracę przedsiębiorstw w 58 krajach.

ROLAPLANISTY WSYSTEMACH ERPPlanista produkcji, o ile jego rola jest dobrze umocowana w strukturze organizacyjnej, staje się osobą niemal równie istotną jak CEO. Ma bowiem wpływ na istotne czynniki, które decydują o poziomie kosztów, efektywności i bezpieczeństwie kluczowych procesów biznesowych, a do tego należy dodać jakość obsługi klientów.

osczczednosc z cyfrowej fabrykiKiedy znamy model produktu, linii technologicznej i człowieka wykonującego konkretne zadania, to możemy wszystkie elementy połączyć i - jeszcze zanim cokolwiek zrobimy realnie - wyprodukować produkt w wirtualnej fabryce - mówi Mariusz Zabielski, prezes zarządu Siemens Industry Software.

procesminingEksploracja procesów jest zbiorem metod i narzędzi wykorzystywanych do odkrywania modeli procesów biznesowych, ich weryfikacji i rozbudowy na podstawie danych pochodzących z dzienników zdarzeń powszechnie dostępnych we współczesnych systemach informatycznych, gdzie dane te opisują rzeczywisty (tj. nie hipotetyczny) przebieg procesów biznesowych.

loading...