Grzechy główne wdrażania systemów ERP w ...
Szczegółowa analiza projektów wdrożenia systemów wspomagających zarządzanie...
Nawet 100 tys. zł mogą sięgnąć straty przedsiębiorstwa w przypadku całodziennego braku dostępu do systemu ERP.
Podsumujmy nasze dotychczasowe rozważania związane z logistyką dystrybucji. A więc zasadniczą troską logistyka dystrybucji jest zaspokojenie potencjalnego popytu w przyszłości przy założonym wskaźniku sprzedaży utraconej dla założonego i zbilansowanego poziomu kosztów. W naszych dotychczasowych rozważaniach założyliśmy system magazynowania płaski, jednowarstwowy bez magazynów pośrednich
Systemy ERP są rozbudowywane wokół głównych procesów biznesowych przedsiębiorstwa. Szczególnym zainteresowaniem twórców ERP cieszą się te obszary i te aktywności, które – zoptymalizowane - mogą przynieść najwięcej wartości dodanej.
Najpierw efektywna logistyka, potem wdrożenie systemu ERP
Niezależnie czy prowadzi się biznes na skalę regionu, kraju czy kontynentu, warto równać się do najlepszych, Efektem prowadzonego przez BCC Przeglądu Łańcucha Dostaw, w oparciu o model SCOR, jest kompleksowy plan poprawy procesów logistycznych, przygotowany w oparciu o najlepsze światowe praktyki zarządzania.
Wiele zależy nie tylko od dobrej strategii i reorganizacji kluczowych działów, ale też znalezienia w firmie przysłowiowych lokomotyw, które pociągną za sobą resztę zespołu. Marazm się nie opłaca. Przewagę wszakże najszybciej buduje się w czasie bessy ? mówi Manoj Nair, prezes Columbus IT Polska.
Zaufanie zamiast formalizmów
Zakończenie projektu w ustalonym terminie i zakresie nie jest celem samym w sobie. Chodzi przecież o dobry efekt przedsięwzięcia, a nie o ?automatyczną? realizację formalnych ustaleń z umowy. Jeśli partnerzy nie będą sobie ufać, obie strony będą jedynie pilnować, by wypełniać obowiązki wynikające z kontraktu.
Wśród wielu znanych i stosowanych sposobów dokumentowania wymagań na systemy są tekstowe i tabelaryczne opisy oraz metody formalne. Pierwsze są tak niejednoznaczne, że są źródłem wielu problemów drugie tak kosztowne i niezrozumiałe dla "laików", że w zasadzie nie stosowane. Pośrodku mamy metody "półformalne" czyli modele.
TKW i co dalej?
Aplikacje SAP ERP i Business Intelligence pozwalają na implementację systemu zarządzania finansami opartego na przepływach pieniężnych. System taki podkreśla wagę decyzji inwestycyjnych podejmowanych przez kierownictwo firmy oraz wprowadza narzędzia pozwalające identyfikować ryzyko wewnętrznego finansowania działalności.
Dobrze wybrany system informatyczny będziemy prawdopodobnie użytkować przez blisko dziesięć lub nawet kilkanaście kolejnych lat. Umożliwi nam koncentrację na istocie naszego biznesu stając się podstawowym narzędziem codziennej pracy. Źle wybrany system będzie stwarzał problemy i koncentrował na sobie uwagę pracowników. Będzie budził negatywne emocje, ograniczał możliwości rozwoju i powodował dodatkowe koszty. Stojąc przed decyzją o wyborze pakietu ERP, to nie traktujmy tego jako ?zadanie dodatkowe?, które trzeba wykonać, ale jako decyzję strategiczną.
Nietrudno sobie wyobrazić, jakie konsekwencje dla producenta piwa może mieć przerwa w dostawie kapsli czy butelek w szczycie sezonu. Stworzone przez pracowników Kompanii Piwowarskiej i konsultantów BCC rozwiązanie umożliwia planowanie potrzeb materiałowych (MRP) w zakresie opakowań.
Kto decyduje o sukcesie lub niepowodzeniu projektu? Gloria chwały lub gorycz porażki najczęściej staje się udziałem firmy wdrożeniowej, jednak duży wpływ na przebieg projektu ma także największy zainteresowany, czyli przedsiębiorstwo. To właśnie jego zaangażowanie i sposób współpracy decydują o końcowym efekcie ? sukcesie lub klęsce.
Dobrze wybrany system informatyczny będziemy prawdopodobnie użytkować przez blisko dziesięć lub nawet kilkanaście kolejnych lat. Umożliwi nam koncentrację na istocie naszego biznesu stając się podstawowym narzędziem codziennej pracy. Źle wybrany system będzie stwarzał problemy i koncentrował na sobie uwagę pracowników. Będzie budził negatywne emocje, ograniczał możliwości rozwoju i powodował dodatkowe koszty. Stojąc przed decyzją o wyborze pakietu ERP, to nie traktujmy tego jako ?zadanie dodatkowe?, które trzeba wykonać, ale jako decyzję strategiczną.
Wybór systemu ERP to jedna z najważniejszych decyzji podejmowanych przez przedsiębiorstwo. Dlatego powinny ją poprzedzić rzetelne przygotowania. Użytkownik nie może oczekiwać, że zrobi to za niego dostawca rozwiązania.
Nawet rok i dłużej może trwać wdrożenie systemu ERP. - By wszystko przebiegło zgodnie z planem, potrzeba nie tylko dobrej metodologii, ale też doświadczenia konsultanta, który zależnie od sytuacji będzie dla swych użytkowników surowym ojcem, innym razem wyrozumiałą matką ? mówi Piotr Szczerbiak, dyrektor ds. konsultingu Columbus IT.
Dwa lata wdrażania zamiast roku, niepełne wykorzystanie funkcji systemu, sfrustrowani pracownicy, nie potrafiący odnaleźć się w nowym środowisku informatycznym. Nieodpowiednia współpraca między klientem a firmą wdrażającą system ERP może powodować spore problemy. Można ich jednak uniknąć.
Prezentacja danych finansowych oparta na wartości inwestycyjnej składników majątku pozwala na pełniejsze określenie potencjału przedsiębiorstwa, tworzenie dokładniejszych planów budżetowych oraz lepsze monitorowanie płynności.
Optymalne zaplanowanie budżetu inwestycji w system ERP nie jest łatwym zadaniem. Łatwo przeoczyć ukryte koszty. Tymczasem zapewnienie odpowiednich nakładów finansowych jest jednym z warunków powodzenia projektu.
MAGAZYNIT.PL to serwis prezentujący najnowsze wydarzenia z rynku systemów ERP i MRP, CRM, Business Intelligence, wspomagających zarządzanie zasobami ludzkimi oraz rozwiązań mobilnych (platformy iOS i Android) mających na celu usprawnienie procesu zarządzania. Przedstawiamy najnowsze artykuły, studia przypadków oraz materiały video.
Siemens Healthineer wdrożył platformę SAS wykorzystującą technologie machine learning i IoT analytics do analizy ważnych danych generowanych prze...