erp dzisiaj 5

ERP stands for Enterprise Resource Planning. ERP is a way to integrate the data and processes of an organization into one single system. Usually ERP systems will have many components including hardware and software....czyli Analiza przedwdrożeniowa coraz popularniejsza

Celem wdrożenia systemu ERP jest zwiększenie efektywności działania firmy. Aby tak się stało, przed przystąpieniem do wdrożenia konieczne jest przeprowadzenie rzetelnej analizy procesów biznesowych przedsiębiorstwa.

TETA - systemy ERP, MRP, Business Intelligence, CRMMówiąc o ochronie danych w systemach informatycznych często mamy na myśli ochronę danych osobowych, o której wiele się mówi i która jest regulowana ustawowo oraz rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. W istocie zagadnienie ochrony danych jest jednak dużo szersze i w przypadku systemów ERP dotyczy także innych obszarów. Żadna firma nie chce wycieku informacji finansowych, kartoteki poddostawców czy danych technologicznych. Warto więc przyjrzeć się jak nasze systemy są zabezpieczone, bo nie wszyscy dostawcy ERP przykładają do tego dostateczną wagę; wiele także zależy od wewnętrznej polityki firmy korzystającej z systemu i przyjętych w niej procedur.

wnp.plBranża mięsna, ze względu na stopień zaawansowania produkcji i łańcucha dostaw, powinna być szczególnie zainteresowana narzędziami informatycznymi, które automatyzują procesy biznesowe. Ale czołowe firmy informatyczne, zapytane o referencje u producentów mięsa i wędlin, rzadko mogą się pochwalić wdrożeniami oprogramowania.

Liczne nieporozumienia dotyczące znaczenia i możliwości systemów ERP, wynikają z niejednoznacznej definicji tego, czym jest ERP. Wielu dostawców żeruje na tych niejasnościach, oferując aplikacje, które tylko z nazwy są systemami ERP.

 Dzięki współpracy z Oracle oraz stworzeniu systemu Impuls BPSC - śląski producent oprogramowania dla firm - wypracował silną pozycję na polskim rynku ERP. Teraz założona przez Ignacego Miedzińskiego firma rozkręca działalność na Ukrainie, wchodzi na giełdę i przymierza się do przejęć mniejszych firm.

Dość długo patrzono na systemy informatyczne jak na luksusowe dobro, które miało wywołać u konkurencyjnej firmy zazdrość. Dziś to przeszłość, ale wciąż są menedżerowie, traktujący wdrożenie jak niezobowiązującą usługę - wystarczy zapłacić i jakoś to będzie. Tak zaczyna się fiasko projektu.

wnp.plCoraz więcej firm, w tym Grupa Lotos i Koncern Energetyczny "Energa", integruje systemy informatyczne wykorzystując architekturę zorientowaną na usługi. Największą korzyścią z zyskującej na popularności SOA jest powiązanie biznesu z informatyką i przekazanie menedżerom nowych narzędzi do zarządzania procesami.

BCC - systemy ERPPowodzenie wdrożenia systemu ERP zależy m.in. od wyboru odpowiedniego rozwiązania informatycznego oraz firmy wdrożeniowej. Dlatego ważne jest, by przedstawiane nam oferty zawierały wszystkie informacje, które będą potrzebne do dokonania trafnego wyboru. Jakie podjąć działania, jak zarządzać procesem zbierania ofert, by te dane otrzymać?

BCC - ERP, CRM, Business Intelligence, systemy ERPMinimalizacja ryzyka złego wyboru ERP i firmy wdrożeniowej

Gdy wybieramy system ERP oraz firmę wdrożeniową, efektywnym sposobem zminimalizowania ryzyka złego wyboru jest pozyskanie opinii firm użytkujących systemy, których wybór bierzemy pod uwagę, oraz firm, które współpracowały z naszymi oferentami. Poniżej przedstawiamy rekomendacje, kogo i o co warto pytać, by uzyskane informacje były pomocne w wyborze najlepszej oferty.

wnp.plKorzystamy z funduszy unijnych, planujemy inwestycje potrzebne na Euro 2012, Polacy zaciągają kredyty mieszkaniowe. Branża budowlana po latach stagnacji odbiła się od dna i zbiera owoce wzrostu gospodarczego. Chce inwestować w oprogramowanie biznesowe, jednak na razie kończy się na dobrych chęciach.

BCC - MES, ERP, systemy ERP, zarfządzanie zasobami ludzkimiMetodologia nowoczesnego zarządzania procesami produkcyjnymi wymaga aktualnych i pewnych informacji do podejmowania codziennych decyzji. Aby sprostać takiemu wymaganiu, firmy produkcyjne starają się inte-grować informatyczne systemy biznesowe klasy ERP z systemami wspomagającymi prowadzenie produkcji: SCADA (Supervisory Control and Data Acquisition) i MES (Manufacturing Execution Systems).

MPM - MRP, zarządzanie produkcją, ConsultingKierownik zaopatrzenia, jak co dzień od wielu lat, wybiera się wczesnym rankiem do magazynu ze sporym naręczem materiałówek – dokumentów, określających bieżące zapotrzebowanie materiałowe do produkcji. ‘Po co idziesz z tym do magazynu?’ – zadaje mu pytanie nowozatrudniony szef logistyki. ‘Jak to, po co? Idę sprawdzać stany magazynowe.’ – odpowiada zdziwiony kierownik, pouczającym tonem starego wyjadacza. ‘A w komputerze nie możesz sprawdzić?’ – młody szef nie daje za wygraną. ‘Ee tam! W komputerze jedno a na półkach drugie’ – kończy kierownik, taszcząc do magazynu, tak na oko, ze trzysta zestawień materiałowych. Będzie na cały dzień roboty.

BCC - systemy ERP, CRM, Business Intelligence, Controlling, Hurtownie danychW ostatnim czasie SOA jako strategia budowania elastycznej, efektywnej i skalowalnej infrastruktury IT nabiera rozpędu, a to głównie dzięki pojawieniu się Web Services ? usług sieciowych, które upraszczają wymianę i korzystanie z informacji oraz ułatwiają zarządzanie.

BCC -  Systemy ERP, MRP, CRM, Zarządzanie produkcjąPrzez przygotowanie firmy do wdrożenia rozumie się głównie rozpoznanie potrzeb biznesowych i oczekiwań względem systemu ERP. Natomiast wiedza, jak ważne dla udanego wdrożenia jest przygotowanie danych podstawowych, jest mało powszechna.

WNPElektroenergetyka powoli szykuje się do funkcjonowania na wolnym rynku i planuje inwestycje w IT. Sektor systematycznie wdrażał nowe narzędzia, pomagające w prowadzeniu działalności, jednak w ciągu ostatnich 12 miesięcy inwestycje spowolniły. Przedstawiamy kilka z nielicznych, realizowanych projektów IT w tym sektorze.

MPMPolska przeżywa swój drugi okres wzrostu gospdarczego. Gazety pełne są doniesień o sukcesach polskich przedsiębiorców. Optymizm rośnie. Wspomnienia z niedawnej recesji bledną. Czy wzrost będzie wieczny ? Czy Polak jest mądry po szkodzie ?

Przy okazji różnych wizyt u klientów, czy też w trakcie auditów, trenerzy i konsultanci naszej firmy często spotykają się z podobnym twierdzeniem: ? ? mamy system planowania MRP. Kupiliśmy go trzy lata temu. Sporo pracy włożyliśmy w jego wdrożenie, wciąż jednak nie możemy sobie poradzić a to z nieoczekiwanymi brakami materiałów do produkcji, a to z nadmiernymi zapasami lub z niedotrzymywaniem terminów.

Firmy oczekują od współczesnych systemów informatycznych wsparcia m.in. produkcji, procesów logistycznych czy magazynowania. Jednak bez dobrej analizy przedwdrożeniowej, która pokazałaby m.in. wąskie gardła w firmie i zaangażowania kluczowych użytkowników w projekt implementacja systemu może przekroczyć przewidziany na to czas i pieniądze.

WNPWdrożenie systemu informatycznego nie jest celem samym w sobie. Często zapomina się o tym lub spycha cel biznesowy na drugi plan. Takie podejście wynika z naiwnej wiary, iż system zawiera "dobre praktyki" w zakresie realizacji pewnych funkcji i procesów, a jego wdrożenie samoistnie rozwiąże wiele problemów organizacyjnych i przybliży firmę do osiągnięcia zakładanych celów.

 

Kiedy słyszy się o wdrożeniach systemów informatycznych, zwykle mowa jest o korzyściach, jakie przedsiębiorstwo może dzięki nim uzyskać. Koszt instalacji oprogramowania jest tematem tabu. Wielu dostawców oprogramowania unika rozmów o swoich cennikach niczym diabeł święconej wody. A przecież można bez trudu przeanalizować, co wpływa na koszt instalacji systemu IT.

Rynek IT jest stabilny, próżno się spodziewać nagłego ożywienia w 2007 r. Największymi klientami firm informatycznych pozostaną przedsiębiorstwa budowlane i dostawcy energii - takie wnioski wynikają z analizy ponad 30 najlepszych wdrożeń systemów informatycznych roku 2006.

Polskie spółki z grupy EDF kończą wdrożenie zintegrowanego systemu wspomagającego zarządzanie. O nietypowej instalacji systemu ERP, bo wykorzystującej jedno data center, opowiada Gilles Lambert, wiceprezes EDF Polska.

Projekty SAP są nierozerwalnie związane ze zmianami organizacyjnymi. We wdrożeniu nie chodzi tylko o to, by uruchomić funkcje systemu, lecz by przekonać ludzi do korzystania z nowego narzędzia i do bardziej efektywnego sposobu działania.

Polski rynek okrzepł, jedno tylko zostało do zrobienia: zmiana postrzegania ERP. To przedsięwzięcie biznesowe, a nie informatyczne. Chodzi o to, by firma była bardziej kokurencyjna - mówi Piotr Kozłowski, prezes IFS CEE.

Dla dostawców IT rynek dużych przedsiębiorstw powoli się wyczerpuje. Niewiele już zostało firm, które nie mają podstawowych narzędzi informatycznych, dlatego uwaga sektora IT od roku zwrócona jest w stronę MŚP. Sprawdziliśmy, czy małe i średnie przedsiębiorstwa są zainteresowane inwestycjami w sprzęt i oprogramowanie.

loading...