Informatyka w bukmacherstwie

IFS - systemy ERP, MRP, ERPZakłady bukmacherskie organizowane przez Totolotek SA obejmują przede wszystkim piłkę nożną. Można także obstawiać wyścigi konne i wiele innych dyscyplin sportowych. Wprawdzie w ofercie nie ma jeszcze zakładów bukmacherskich online, ale pod względem technologii informatycznych Totolotek jest już do tego przygotowany.
Spółka, która prowadzi działalność od 1992 r., dysponuje obecnie największą siecią sprzedaży liczącą ponad 400 punktów zlokalizowanych na terenie całego kraju. Od 2005 r. Totolotek SA jest członkiem międzynarodowej grupy Intralot, która specjalizuje się w dostarczaniu rozwiązań na rynek zakładów i loterii. W 2008 r. spółka została przyjęta do European Lotteries – Międzynarodowego Stowarzyszenia Loterii i Totalizatorów będącego oficjalnym partnerem UEFA.

Od początku działalności Totolotek specjalizuje się w prowadzeniu zakładów piłkarskich. W miarę zmieniających się wymagań i tendencji rynkowych rozwijano i poszerzano ofertę produktów. Przełomowy okazał się rok 2000, gdy w ofercie Totolotka pojawiły się sportowe zakłady bukmacherskie pod nazwą „Toto-Mix”.
Toto-Mix jest obecnie naszym wiodącym produktem i przede wszystkim wokół niego skupia się nasza działalność. Zakłady bukmacherskie to stosunkowo młoda dziedzina, ale już ogromnie popularna na całym świecie. Zakłady odnoszą się nie tylko do rozgrywek piłkarskich – można obstawiać prawie każdą dyscyplinę sportu, a także wydarzenia z innych dziedzin, np. ze sfery polityczno-społecznej. W zasadzie dają one możliwość zakładania się o wszystko, nawet o to, jaka jutro będzie pogoda – informuje Łukasz Seweryniak, Dyrektor Marketingu Totolotek SA.
Tygodniowo oferujemy kilka tysięcy zakładów dotyczących różnych wydarzeń w skali światowej: sportowych, politycznych, społecznych, kulturalnych i wielu innych. Przygotowujemy ofertę na co najmniej 10 dyscyplin sportowych, z których wiodąca jest oczywiście piłka nożna. Przyjmujemy zakłady na ponad 80 lig piłkarskich na całym świecie, wśród nich najważniejsze, to: liga niemiecka, angielska, polska, francuska oraz liga mistrzów. O wygranej nie zawsze decyduje przypadek, graczom bardzo przydaje się wiedza o sporcie, umiejętność obserwacji i analizy zdarzeń – dodaje Łukasz Seweryniak.
Oprócz zakładów bukmacherskich Toto-Mix spółka Totolotek prowadzi totalizatory piłkarskie Toto-Liga i Toto-Gol. To klasyczne produkty, znane na rynku od wielu lat, które polegają na typowaniu zdarzeń typu: 1X2 czyli zwycięstwo, remis lub przegrana w rozgrywkach piłki nożnej. Na polskim rynku Totolotek ma wyłączność na prowadzenie tego rodzaju zakładów.
W 2006 r. ofertę spółki wzbogacił kolejny produkt – totalizator zakładów na wyścigi konne „Totolotek”. Totalizator pozwala graczom na obstawianie wyścigów, które odbywają się na torze w Wrocławiu, oraz na typowanie wyników gonitw kłusaków organizowanych w Szwecji. Co ważne, zakłady na wyścigi na torach w Szwecji są przyjmowane w puli międzynarodowej, w której uczestniczy łącznie z Polską 14 krajów.
Oznacza to, że we wszystkich 14 krajach gracze zakładają się na te same wyścigi, typując wyniki gonitw konnych na torze w Szwecji. Kumulacje w tych zakładach są bardzo częste i bardzo wysokie, co daje możliwość wygrania dużych kwot za niskie stawki. Co sobota pula przeznaczona na wygrane obejmuje ok. 30 mln zł. Chciałabym podkreślić, że taką unikalną możliwość uczestnictwa w puli międzynarodowej zapewnia polskim graczom wyłącznie sieć zakładów sportowych Totolotek – wyjaśnia Łukasz Seweryniak.
Zakłady na Euro 2012 w internecie?

Obowiązująca obecnie w Polsce ustawa hazardowa nie dopuszcza możliwości zawierania zakładów sportowych przez sieć internet. Gracze tradycyjnie wypełniają papierowe kupony dostępne w punktach przyjmowania zakładów. Można wprawdzie przygotować wstępnie kupon w wersji elektronicznej dostępny na stronie internetowej Totolotka, ale tak czy inaczej trzeba się z nim zgłosić do punktu sprzedaży. W najbliższym czasie ta sytuacja może się jednak zmienić, gdyż przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt nowelizacji ustawy o grach hazardowych przewiduje, że zarejestrowane w Polsce firmy bukmacherskie będą mogły urządzać zakłady wzajemne przez sieć internet.
Możliwość przyjmowania zakładów sportowych przez internet pozwoliłaby nam rozwinąć skrzydła. Tym bardziej, że pod względem technologii IT jesteśmy już na to przygotowani. Boli nas nieuczciwa konkurencja w postaci internetowych serwisów bukmacherskich i zakładów sportowych. Ten rynek bardzo szybko się rozwija – szacuje się, że jest prawie czterokrotnie większy niż cały polski rynek zakładów sportowych. Problem polega na tym, że my płacimy wysokie podatki od obrotów, które trafiają do państwowej kasy, a z transakcji przeprowadzanych w internecie o czterokrotnie większej wartości państwo nie ma żadnego dochodu. Możemy się tylko pocieszać tym, że podobna sytuacja występuje także w innych krajach w Europie, w których nie zalegalizowano do tej pory gry online – mówi Łukasz Seweryniak.
Zakłady bukmacherskie cechuje duża sezonowość. Najbogatsza oferta powstaje w szczycie rozgrywek piłkarskich na świecie, wtedy jest generowana największa liczba transakcji. Co dwa lata odbywają się najważniejsze imprezy: mistrzostwa świata oraz mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Właściwe przygotowanie się do tych wydarzeń jest dla organizatora zakładów wzajemnych za każdym razem wielkim wyzwaniem. Na zbliżających się mistrzostwach Euro 2012 polskie firmy bukmacherskie, takie jak Totolotek SA, będą miały wyjątkową okazję trafienia z ofertą do szerokiego grona klientów.
Branża bukmacherska jest młoda – zakłady przyjmujemy niewiele ponad 10 lat. Podczas wielkich imprez sportowych, które odbywają się co dwa lata, widzimy duży wzrost zainteresowania, wtedy pozyskujemy najwięcej nowych klientów. Duże perspektywy otwierają się przed nami w związku z mistrzostwami Euro 2012 z tego względu, że nie tylko będą się odbywały u nas, ale przede wszystkim dlatego, że weźmie w nich udział polska drużyna. Liczymy na bardzo duże zainteresowanie ze strony klientów. Przygotowania do Euro 2012 to nasz główny cel na najbliższe dwa lata. Pracujemy nad nowymi produktami, szykujemy specjalną ofertę, planujemy również powiększenie sieci punktów przyjmowania zakładów, by zapewnić klientom jak największą dostępność naszej oferty – informuje Łukasz Seweryniak.
Konieczne inwestycje w IT

Rozwój działalności, poszerzanie oferty produktowej oraz ciągła rozbudowa sieci sprzedaży Totolotka stawiają coraz większe wymagania co do infrastruktury informatycznej oraz wydajności systemów wspomagających zarządzanie przedsiębiorstwem. Szczególnego znaczenia nabiera usprawnienie obsługi ogromnej liczby operacji finansowych generowanych w punktach przyjmowania zakładów na terenie całego kraju.

W połowie 2010 r. Zarząd spółki Totolotek SA podjął decyzję o wdrożeniu rozwiązania wspomagającego zarządzanie przedsiębiorstwem w obszarze finansów. W wyniku porównania ofert rynkowych w drodze przetargu wybrano rozwiązanie IFS Finanse, stanowiące integralną część systemu wspomagającego zarządzania klasy ERP – IFS Applications.
Naszym celem było zwiększenie efektywności działania poprzez lepszą koordynację i usprawnienie operacji w dziale finansów. O wyborze firmy IFS zdecydowała funkcjonalność oraz elastyczność oferowanego przez nią rozwiązania, gwarantująca łatwą adaptację do zmieniających się potrzeb naszego przedsiębiorstwa – mówi Eleftherios Maroulis, Prezes Zarządu Totolotek SA.
Dotychczasowy system nie pozwalał na uzyskanie pełnej informacji zarządczej. Wszelkie analizy dotyczące sieci sprzedaży Totolotka oraz oferowanych produktów były przeprowadzane poza systemem, na podstawie informacji z różnych źródeł. Wdrażane obecnie rozwiązanie IFS Finanse pozwoli na integrację wszystkich dotychczas wykorzystywanych systemów informatycznych w obszarze finansów.
Na obecnym etapie naszej działalności wydajność dotychczasowego systemu finansowo-księgowego stała się już niewystarczająca. Przetwarzanie danych odbywało się coraz wolniej, co utrudniało nam realizację bieżących zadań. W związku z tym podjęliśmy decyzję o zmianie dotychczasowego systemu na nowy, bardziej wydajny. Warunkiem koniecznym z naszej strony była współpraca systemu z wydajną bazą danych, która będzie w stanie obsłużyć ogromną liczbę transakcji generowanych w naszej sieci. Obecnie wszystkie informacje o transakcjach w punktach sprzedaży są wgrywane do systemu finansowo-księgowego raz na 10 dni. Planujemy, że w przyszłości – po wdrożeniu IFS Finanse – będzie się to odbywało codziennie, co umożliwi nam korzystanie z wszelkich informacji na bieżąco oraz usprawni ich analizę– wyjaśnia Hanna Godek, Dyrektor Finansowy Totolotek SA.
Szybkie tempo wdrożenia

Umowę na wdrożenie IFS Finanse podpisano we wrześniu br., a już 12 listopada gotowy był projekt rozwiązania. Rozwiązanie pozwoli na usprawnienie operacji finansowych przeprowadzanych w sieci Totolotka poprzez poprawę wydajności systemu finansowo-księgowego oraz jego integrację z istniejącymi systemami: magazynowym, windykacyjnym oraz środków trwałych.
Zależy nam na tym, by system finansowo-księgowy był systemem zintegrowanym, gdyż do tej pory w ramach finansów korzystaliśmy z czterech oddzielnych systemów: windykacyjnego, finansowo-księgowego, środków trwałych oraz magazynowego. Rozwiązanie firmy IFS pozwoli na integrację w obszarze systemu informatycznego i w efekcie zapewni nam szybszy dostęp do wszystkich informacji operacyjnych – informuje Hanna Godek. – Z naszego punktu widzenia kluczowe znaczenie ma możliwość szczegółowej analizy rentowności każdego punktu sprzedaży, regionu oraz wszystkich naszych produktów. Wdrożenie rozwiązania IFS Finanse umożliwi przeprowadzanie takich analiz w jednym systemie na podstawie zintegrowanych danych – kontynuuje Hanna Godek. – Ponadto bardzo istotna jest integracja rozwiązania z systemem środków trwałych, dzięki której zyskujemy możliwość kontroli online środków trwałych znajdujących się w punktach sprzedaży. Pozwoli to na sprawniejsze zarządzanie nimi, a w przyszłości ułatwi nam również inwentaryzację.
Wdrożenie posuwa się w szybkim tempie. Odbywa się ono przy dużym zaangażowaniu zarówno całego zespołu wdrożeniowego Totolotka, przede wszystkim pracowników działu finansów. Obecnie kończy się etap realizacji szkoleń. Jak podkreślają przedstawiciele Totolotka, współpraca z konsultantami przebiega sprawnie, a pojawiające się problemy są rozwiązywane na bieżąco w ramach zespołu wdrożeniowego.
Przed nami najważniejsze etapy: weryfikacja rozwiązania, testy oraz start produkcyjny. Nie możemy sobie pozwolić nawet na jeden dzień przerwy w działaniu naszego systemu windykacyjnego, gdyż musimy na bieżąco prowadzić monitoring całej sieci naszych placówek. W każdej chwili musimy mieć pełny obraz tego, co się dzieje w punktach sprzedaży, ile przyjęto zakładów i jaki jest stan gotówki. Słowem, start nowego systemu musi przebiec płynnie, co wymaga od nas wszystkich pełnej mobilizacji – podsumowuje Dyrektor Hanna Godek.
Wdrożenie rozwiązania IFS zapewni możliwość rejestracji wszystkich zdarzeń mających wpływ na wyniki finansowe przedsiębiorstwa na każdym poziomie: w podziale na miejsca powstawania kosztów, na produkty i regiony. Zgodnie z planem start produkcyjny rozwiązania IFS Finanse w warszawskiej centrali Totolotka nastąpi na początku stycznia 2011 r. Z rozwiązania będzie korzystać 26 jednoczesnych użytkowników.

Krótka historia bukmacherstwa

Ojczyzną bukmacherstwa jest Anglia, gdzie w Londynie około 1780 r., w domu licytacji Richarda Tattersalla rozpoczęto przyjmowanie zakładów na wyścigi koni. Termin bukmacherstwo, wywodzący się od prowadzenia księgi zapisów handlowych, przyjął się, jako określenie czynności polegających na dokonywaniu zapisu i potwierdzaniu przyjęcia zakładów. W 1866 r. bukmacherstwo dotarło za ocean, do Stanów Zjednoczonych. Pierwsze amerykańskie przedsiębiorstwo bukmacherskie powstało w Filadelfii.

W 1922 r. angielska firma Littlewood Pools z Liverpoolu zaprosiła graczy do typowania wyników meczów piłkarskich. W odróżnieniu od tradycyjnie znanych wśród Anglików zakładów bukmacherskich, typowano rozstrzygnięcia meczów ujętych w zestawy par i wypłacano wygrane za trafienie określonych regulaminem stopni wygranych, dzieląc pulę stawek na część przeznaczoną na wygrane. Około 10 lat później podobną koncepcję gry wypracowali Szwedzi. Pierwsze zakłady piłkarskie zaczęto zawierać w tym kraju w 1934 r. Szwedzi, jako pierwsi wprowadzili metodę typowania systemowego na specjalnych blankietach. Angielskie i szwedzkie doświadczenia przyjęły się w innych krajach europejskich. Począwszy od lat 50. ubiegłego wieku grano w piłkarskie zakłady wzajemne praktycznie w całej Europie.

W Polsce piłkarskie zakłady wzajemne wprowadzono z powodzeniem w 1956 r. już w dwa tygodnie po inauguracji liczba zawartych zakładów przekroczyła 1,5 mln.

Dzięki rozwojowi telekomunikacji i transmisji danych pojawiła się możliwość zawierania zakładów w systemach online. Takie rozwiązanie zastosowano po raz pierwszy w Kanadzie w 1972 r.

Źródło: www.ifsworld.com

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top