Perspektywy dla specjalistów IT

Systemy ERP stworzono z myślą o wspieraniu strategicznych procesów biznesowych. Jedną z ich ważnych funkcji jest także odciążanie działów IT firm. Ta funkcja jest realizowana dzięki centralizacji systemu – w warstwach rejestrowania, przetwarzania i raportowania z transakcji biznesowych. Centralny system wspomagający zarządzanie ma tę zaletę, iż eliminuje działania IT (z reguły czasochłonne i kosztowne) ukierunkowane na integrację.


Zaoszczędzony czas można przeznaczyć na wypracowanie dodatkowej wartości dla użytkowników, w zakresie możliwości dostosowań oprogramowania, tworzenie nowych raportów oraz poprawę wydajności. Z drugiej strony, rozwiązania scentralizowane projektowane jako systemy uniwersalne, w swoich wersjach standardowych rzadko spełniają wszystkie oczekiwania przedsiębiorców. Każdy bowiem ma inne wymagania, a te można zaspokoić albo poprzez zastosowanie dodatkowych, specjalistycznych aplikacji, albo przez dalekie dostosowywanie oprogramowania, które z kolei uniemożliwiałyby jego późniejszą aktualizację. Trzeba też dodać, że systemy klasyfikowane jako ERP dla dużych firm (tzw. Tier 1)*, mają już na starcie bardzo rozbudowane funkcjonalności i dokonywanie w nich dalszych zmian po uruchomieniu jest bardzo trudne.

Systemy ERP dedykowane firmom średnim (Tier 2)*, takie jak np. Sage ERP X3, bazują na pierwotnej koncepcji rozwiązania scentralizowanego, ale dzięki warstwie technologicznej można je zarówno łatwo zintegrować z innymi aplikacjami, jak również dostosowywać ich funkcjonalność bez wpływu na podstawową część kodu. Dzięki temu udaje się uniknąć sytuacji, w której przedsiębiorstwo użytkuje rozwiązanie indywidualne powiązane z konkretną wersją oprogramowania. System można więc aktualizować do nowych wersji (np. dostosowanych do zmian prawnych). Rozwiązania ERP z segmentu Tier 2 pozwalają więc obsługiwać procesy bez obciążania pracy CIO oraz ich pracowników, a zatem są platformą, w ramach której można generować nowe wartości bez zwiększania nakładów.

Architektura zorientowana na usługi – SOA (Service Oriented Architecture)


Kluczową zaletą systemów ERP z segmentu Tier 2 jest posiadanie wbudowanych, elastycznych narzędzi dostosowawczych. Ta architektura to rezultat przejścia filozofii ERP z nastawienia transakcyjnego (prawidłowa i efektywna obsługa konkretnych zdarzeń i typów transakcji), do nastawienia procesowego (efektywna obsługa pełnego procesu biznesowego na wskroś organizacji). Przy czym, procesy to zbiór zdefiniowanych obiektów, które można na różne sposoby konfigurować. Nowoczesny system ERP oferuje tzw. „Best Practices”, co pozwala użytkownikom szybko doprecyzować i wdrożyć efektywny proces. Jest to rodzaj sprawdzonych w praktyce ram, dzięki którym wspólnie z działem IT użytkownicy końcowi mogą wdrażać i uruchamiać własne, indywidualne procesy stosownie do ich specyfiki. Dodatkowym atutem są narzędzia wspierające modelowanie tych procesów. Np. z Sage ERP X3 modelowanie odbywa się z wykorzystaniem narzędzi graficznych, umożliwiających rozrysowanie procesów na logiczny ciąg zdarzeń, ról użytkowników oraz dokumentów. Rozwiązanie to współpracuje z narzędziami developerskimi i pozwala szybko wdrożyć i uruchomić proces w ramach działającego systemu.

Dzięki dodatkowej funkcjonalności, w niektórych przypadkach użytkownicy końcowi mogą również samodzielnie wprowadzać w interfejsie niewielkie zmiany za pomocą udostępnianych im kreatorów i narzędzi. Ta funkcjonalność dodatkowo odciąża działy IT.

Podsumowując, systemy ERP z segmentu Tier 2 pomagają menadżerom IT w godzeniu współczesnych, często sprzecznych wyzwań: redukcji kosztów IT i jednoczesnym zwiększaniem efektywności biznesu poprzez wykorzystywanie technik IT.

*) Strategia systemów ERP dla dużych (tzw. Tier 1) i średnich (tzw. Tier 2) firm polega na wykorzystaniu pakietów ERP pochodzących od różnych sprzedawców do obsługi działalności centrali firmy oraz filii lokalnych. Dyrektorzy działów informatyki (CIO) powinni zweryfikować strategie swoich pakietów ERP w świetle nowych modeli (takich jak, „oprogramowanie jako usługa” [SaaS – Software as a Service]), potrzebę modernizacji aplikacji do bardziej aktualnych wersji oraz możliwości racjonalizacji portfela pakietu ERP. Powinni również rozważyć przyjęcie powyższej strategii, jako alternatywy dla strategii opartej na rozwiązaniach pochodzących od jednego dostawcy, w warunkach w których strategia taka jest nierealna, czasochłonna i bardziej kosztowna.

Artykuł, prezentujący perspektywy dla branży IT w kontekście Architektury Zorientowanej na Usługi (Service Oriented Architecture), powstał na podstawie materiału zamieszczonego na Blogu Sage ERP X3, którego autorem był Matt Muldoon, Dyrektor firmy Clear Business Outcome.

Komentarzem opatrzył Maciej Brzeziński, Konsultant systemu Sage ERP X3.

Źródło: www.sage.com.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top