Tylko co piąta polska firma korzysta z systemów zarządzania zasobami

Systemy ERP, służące do planowania i zarządzania zasobami firmy, są wykorzystywane przez 22 proc. przedsiębiorstw – wynika z danych GUS. Średnia dla UE to 31 proc., a w takich krajach jak Belgia czy Austria korzysta z nich prawie co druga firma. Dlatego branża IT liczy na dynamiczne wzrosty w tym obszarze. Tym bardziej że zamówieniom na systemy sprzyjać będą programy unijne.


 REKLAMA 
 Wdrażasz KSeF w firmie 
 
Rynek ERP, rynek informatyczny stale rośnie, a my sukcesywnie notujemy wzrosty w segmencie zarówno średnich firm, jak i uczelni, w których jesteśmy jednym z liderów rynku. Rynek tej jest jednak zależny od dotacji unijnych. Cały czas branża czeka na uruchomienie programów unijnych i liczy na to, że nowa perspektywa będzie dużą szansą – mówi agencji informacyjnej Newseria Wacław Szary, prezes zarządu OPTeam SA.
W 2014 roku, jak wynika z raportu IDC, polski rynek systemów klasy ERP wart był ponad 270 mld dolarów, a rynek rósł w dwucyfrowym tempie.

Systemy te poprzez udostępnianie informacji między wszystkimi działami w przedsiębiorstwie ułatwiają planowanie i zarządzanie zasobami przedsiębiorstwa. Jak wynika z raportu GUS „Społeczeństwo informacyjne w Polsce 2011–2015”, wykorzystanie ERP w 2015 roku deklarowało 22 proc. firm (wzrost z 17 proc. w ciągu roku). Wśród dużych podmiotów odsetek ten jest znacząco wyższy – wynosi 83,2 proc.

Stopień wykorzystania ERP zależy też od branży. Najwyższy był w dwóch kategoriach: naprawa i konserwacja komputerów i sprzętu komputerowego (47,2 proc.) oraz wytwarzanie i zaopatrywanie w energię, gaz, parę wodną i gorącą wodę (42,7 proc.). Najrzadziej korzystały z nich natomiast firmy z dwóch branż: zakwaterowanie i gastronomia (9,3 proc.) oraz budownictwo (10 proc.).
Sytuacja na rynku IT podlega dynamicznym zmianom. Wymusza to na firmach z branży coraz to nowe działania, integratorzy systemów muszą rozszerzać swoje kompetencje, my też jako spółka to czynimy w stałym trybie, poszerzając portfolio usług i zwiększając zakres naszych kompetencji – podkreśla Szary.
Jak podkreślają eksperci, bez inwestycji w IT firmy tracą szanse w rywalizacji z bardziej zaawansowanymi pod tym względem konkurentami.
Aktualnie na rynku obserwujemy trend inwestowania przez firmy w aplikacje chmurowe. To jest trend występujący nie tylko w Polsce, lecz także na świecie. Jako liczący się integrator na rynku IT musimy również sprostać tym wymaganiom, proponując naszym klientom tego typu rozwiązania – podkreśla prezes OPTeam SA.
Rynek cloud computing w Polsce wart jest ok. 400 mln zł i szybko rośnie. W opinii analityków rynku brak wdrożenia w firmie rozwiązań chmurowych będzie w najbliższych latach porównywalny z brakiem obecności w internecie.

Źródło: Newseria

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top