Z ERP na podbój nowych rynków

sageTruizmem jest stwierdzenie, że ERP to informatyczne serce każdego prawidłowo zarządzanego przedsiębiorstwa. Obecnie należałoby jednak doprecyzować, że jest to system, który jest przygotowany do obsługi rynków w innych krajach.

 

Dla dynamicznie rozwijającej się firmy podbój rodzimego rynku lub zdobycie w nim udziałów to jedynie etap w rozwoju. Następny naturalnym krokiem jest ekspansja na nowe rynki. Sprzyjają temu wzajemne brak granic i powiązania rynków kapitałowych, zwłaszcza na terytorium Unii Europejskiej. Do rozwiązania pozostają jedynie „szczegółowe” kwestie związane z odmienną legislacją, inną walutą i specyficzną dla danego kraju kulturą biznesową.

Zmiana otoczenia biznesowego zawsze była dodatkowym wyzwaniem, któremu należało sprostać, by firma wraz z filiami nadal była sprawnie zarządzana, by nadal stanowiła jedność. Dotychczas tego rodzaju kwestie rozwiązywano w różny sposób, np. poprzez zakup oprogramowania ERP dostosowanego do lokalnego rynku. Konsekwencje takiego scenariusza często przyprawiały o ból głowy firmowych informatyków, którzy musieli zadbać o sprawną i bezbłędna wymianę danych między systemami i lokalizacjami.

Obecnie zmienił się sposób funkcjonowania firm, coraz więcej z nich, korzystając ze sprzyjającego otoczenia biznesowego zmieniło strategię działania, stawiając na ekspansję, co związane jest z prowadzeniem biznesu na obcych rynkach. Ta już reguła wymusiła na dostawcach systemów ERP zmianę ich strategii związanej z oferowanymi systemami ERP.

Według danych Panorama Consulting ponad połowa firm, które zdecydowały się na korzystanie z któregoś systemu typu ERP, prowadzi swoje działania biznesowe w skali międzynarodowej lub światowej. Coraz trudniej znaleźć też dynamicznie rozwijające się przedsiębiorstwo, które ograniczałoby się do prowadzenia działalności w jednej lokalizacji. To właśnie do takich firm, do których poza nielicznymi wyjątkami dołączą te przedsiębiorstwa, które jeszcze działają w skali lokalnej, są adresowane nowoczesne systemy ERP, które są od razu przystosowane do planów ekspansji firmy, bez względu na to, na którym rynku ma ona zamiar podjąć aktywność.

Systemy ERP dostosowane do obsługi firm działających na rynku międzynarodowym mają wbudowane wiele funkcji, wychodzących naprzeciw potrzebom firm, jednak na pierwszym planie znajduje się zarządzanie m.in. różnymi walutami, zgodność regulacjami prawnymi lokalnych rynków czy wymogami fiskalnymi. To umożliwia bezproblemowe rozpoczęcie działań na wybranym rynku, bez konieczności inwestowania w nowe rozwiązania informatyczne lub uzupełnianie istniejących.

System ERP pochodzący od Sage uwzględnia potrzeby przedsiębiorców, także tych planujących ekspansję na nowe rynki. Dlatego do funkcji umożliwiających natychmiastowe rozpoczęcie działań na nowych rynkach, nowa wersja systemu Sage oznaczona jako 7 dodatkowo uwzględnia dotychczasowe doświadczenie użytkowników, udostępniając im wyszukiwarkę, podobną do tej znanej z internetu, a dopełnieniem funkcjonalności są potężne mechanizmy analityczne, które do systemu ERP wprowadzają elementy Business Intelligence.

To sprawia, że nowy system jest przyjazny dla użytkownika, wychodzi naprzeciw jego doświadczeniu związanemu zarówno z profesjonalnymi systemami z których korzysta zawodowo, jak też prywatnie. To połączenie – przyjazność korzystania, rozbudowane narzędzia analityczne, umożliwiające wydobycie z systemu dowolnej pożądanej informacji wraz z kontekstem, a także dostosowanie do wymogów innych rynków sprawiają, że firma korzystająca z systemu dysponuje efektywnym narzędziem, które daje jednolity obraz i spójne dane, bez względu na ilu rynkach lub w ilu lokalizacjach firma aktualnie działa lub ma zamiar podjąć działalność.

Autor: Jacek Chojnacki Architekt ds. Sprzedaży Rozwiązań Sage ERP X3
Źródło: www.sage.com.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top