Aktualnie około stu sensorów monitoruje działanie nowoczesnego samochodu. Wiele wskazuje na to, że niebawem liczba sensorów ulegnie podwojeniu. Dane uzyskane dzięki ich działaniu, są przetwarzane w czasie rzeczywistym. W ten sposób kierowca szybko otrzymuje wszelkie informacje o tym, co dzieje się na drodze. Chodzi m.in. o dane na temat wypadków drogowych, korków, utrudnień spowodowanych remontami dróg itd.

 REKLAMA 
 Wdrażasz KSeF w firmie 
 
Dzięki zastosowaniu technologii rzeczywistości rozszerzonej (ang. augmented reality, AR) informacje wyświetlane są na przedniej szybie pojazdu. Rozwiązanie informatyczne umożliwia także wyświetlanie informacji, które podążają za ruchami głowy kierowcy. Dzięki temu, kierowca w poszukiwaniu danych, nie musi odrywać wzroku od toru jazdy. Powoduje to poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Rozwiązanie informatyczne, m.in. o takich funkcjonalnościach, opracowała firma GlobalLogic Polska.

Gra toczy się o niebagatelne pieniądze. Według danych International Data Corporation (IDC) globalny rynek internetu rzeczy (ang. Internet of Things - IoT) osiągnie w tym roku wartość 1,3 bln USD. Wydatki na internet rzeczy w Europie Środkowo-Wschodniej w 2018 roku wyniosły 11,3 mld USD, z czego 2,2 mld USD w Polsce. IDC w raporcie „Worldwide Semiannual Internet of Things for Spending Guide” prognozuje, że wydatki na rozwiązania IoT w Europie Środkowo-Wschodniej osiągną w 2022 roku wartość 22 mld USD. Wartość całego europejskiego rynku IoT do 2022 roku wyniesie 210 mld euro. Według General Electric, IoT do 2030 r. doda 10 do 15 bln USD do światowego wzrostu PKB. Gartner przewiduje, że do 2020 r. ponad 65% przedsiębiorstw zaadaptuje technologię i produkty IoT.

Dynamiczny rozwój internetu rzeczy stanowi technologiczne wyzwanie, ale i szansę na rozwój dla firm, które potrafią wykorzystać wspomniany trend – stwierdza Piotr Krzysztofik, prezes GlobalLogic Polska i Chorwacja. Nasza firma dostrzegła potencjał tych zmian. Znaleźliśmy sposób na ich wykorzystanie. Świadczą o tym m. in. coraz lepsze wyniki finansowe firmy. Cieszymy się, że efekty naszej pracy dostrzegli analitycy monitorujący rynek usług IT w Polsce.

W tegorocznym rankingu ComputerWorld TOP200, firma GlobalLogic Polska zajęła pozycję lidera, wśród największych w Polsce dostawców rozwiązań i usług IT dla sektora przemysłowego. Tylko w pierwszym półroczu 2019 roku firma wypracowała 131,9 mln złotych przychodu. Na koniec tego roku GlobalLogic Polska planuje zwiększyć przychód co najmniej o kilkadziesiąt procent, w porównaniu do 2018 roku. W ubiegłym roku wypracowany został przychód na poziomie 226,3 mln zł. Natomiast w roku 2017 przychód wyniósł 144,3 mln zł. Oznacza to wzrost aż o 57%, licząc rok do roku.

Narzędzia budowlane w chmurze obliczeniowej

GlobalLogic zaprojektował i opracował platformę IoT dla narzędzi budowlanych. Rozwiązanie informatyczne umożliwia zarządzanie sprzętem w magazynie, biurze oraz w terenie. Platforma gromadzi i analizuje wiele danych m.in. na temat wydajności poszczególnych narzędzi, statystyk ich użytkowania, pojawiających się kodach błędów. Dane gromadzone są w chmurze obliczeniowej. Dzięki temu szybko można uzyskać informacje na temat historii użytkowania poszczególnych narzędzi, m.in. czasu oraz częstotliwości ich wykorzystania, a także ilości dokonywanych napraw. Rozwiązania informatyczne zastosowane w platformie, umożliwiają także aktualizacje oprogramowania dedykowanego dla danego narzędzia. Wdrożenie platformy zwiększa efektywność wykorzystania narzędzi, ułatwia także kontrolę ich zastosowania. Oznacza to znaczne ograniczenie kosztów, związanych z użytkowaniem narzędzi.

Nowy wymiar transferu informacji

Specjaliści z GlobalLogic Polska z powodzeniem tworzą rozwiązania informatyczne, bazujące na technologii rzeczywistości rozszerzonej (ang. augmented reality, AR). Jej zastosowanie umożliwia wyświetlenie, na przedniej szybie samochodu, wszelkich informacji na temat zdarzeń na drodze. Chodzi m.in. ostrzeżenia o wypadkach drogowych, korkach, remontach dróg itd. Rozwiązanie umożliwia wyświetlanie informacji, które podążają za ruchami głowy kierowcy. Dzięki temu kierowca, w poszukiwaniu informacji, nie musi odrywać wzroku od toru jazdy. Wpływa to na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

GLOFace – cyberstrażnik samochodu

Zespół specjalistów z GlobalLogic Polska opracował GLOFace - samochodowy system, który umożliwia rozpoznawanie wielu twarzy w czasie rzeczywistym. W odróżnieniu od innych rozwiązań, dostępnych na rynku, aplikacja posiada mechanizm weryfikacji. Potrafi także filtrować obrazy niskiej jakości. GLOFace umożliwia także zdalny dostęp do bazy danych zarejestrowanych twarzy przy użyciu osobnej aplikacji.

GlobalLogic – gigant z Doliny Krzemowej

Firma GlobalLogic powstała w 2002 roku. Główna siedziba firmy znajduje się w Dolinie Krzemowej w Stanach Zjednoczonych. GlobalLogic jest liderem w zakresie rozwoju cyfrowej transformacji produktu. Firma tworzy innowacyjne rozwiązania w obszarze nowych technologii dla przemysłu motoryzacyjnego, telekomunikacji, branży medycznej, bezpieczeństwa i aplikacji mobilnych.

W Polsce GlobalLogic działa od 2015 roku. W naszym kraju firma ma 5 oddziałów. Znajdują się one we Wrocławiu, Krakowie, Szczecinie, Koszalinie i Zielonej Górze. Aktualnie GlobalLogic Polska zatrudnia 1150 osób. Jeszcze w tym roku zaplanowano wzrost zatrudnienia o 350 osób do 1500 pracowników.

Źródło: GlobalLogic

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top