Założenia Przemysłu 4.0 to jeden z najbardziej popularnych tematów w ostatnich miesiącach. Co jest zatem najważniejsze w tej koncepcji i dlaczego ma ona wpływać na rozwój firm? Podstawowym założeniem Przemysłu 4.0 jest zdolność maszyn i urządzeń do komunikacji pomiędzy sobą w celu wzrostu efektywności, wydajności oraz oszczędności.

 REKLAMA 
 Wdrażasz KSeF w firmie 
 
Jednym z najważniejszych kwestii, nad którymi pracuje się obecnie w zakładach produkcyjnych jest cyfryzacja. Podstawowymi problemami przed jakimi stoją menadżerowie to pytania co zrobić, gdy komunikacja maszyn i urządzeń jest niewystarczająca? Rozwiązaniem jest z pewnością cyfrowa modernizacja, dzięki której maszyny i urządzenia biorące udział w procesie produkcji zostaną wyposażone w odpowiednią technologię komunikacyjną.

Jednym z takich inteligentnych rozwiązań jest nowy adapter IoT (Internet of things) do klimatyzatorów Blue e, wprowadzony przez firmę Rittal. Umożliwia on integrację urządzeń chłodzących z inteligentnymi systemami zarządzania. Adapter do klimatyzatorów Blue e zapisuje dane oraz sporządza analizy efektywności systemu chłodzenia. Oznacza to, że urządzenie umożliwia monitorowanie do dziesięciu klimatyzatorów w układzie master-slave. Dzięki nowemu rozwiązaniu system monitorowania automatycznie powiadamia użytkownika o nieprawidłowościach oraz może być również skonfigurowany w celu wykrywania usterek. Pozwala to na wyeliminowanie w przedsiębiorstwie kosztownych przestojów maszyn, które są jednym z większych problemów w procesie produkcji. Adapter do klimatyzatorów Blue e Rittal przeznaczony jest do wszystkich urządzeń serii Blue e pracujących z kontrolerem Comfort - zarówno w wersji do zabudowy dachowej, jak i naściennej. Dotyczy to nie tylko urządzeń standardowych, ale również w wersji ze stali nierdzewnej. Także klimatyzatory Rittal z klasyfikacją Nema 3R/4 lub Nema 4X, które często wykorzystywane są na zewnątrz budynku, można teraz połączyć z aplikacjami IoT.

Nowy adapter został opracowany w celu umożliwienia komunikacji dla urządzeń starszej generacji. Integrację klimatyzatorów serii Blue e z innymi systemami można obecnie w prosty sposób zaprojektować za pomocą interfejsu IoT, a uruchomienie systemu odbywa się łatwo, szybko i wygodnie – za pośrednictwem internetowego serwera zintegrowanego z interfejsem.

Źródło: Rittal

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top