Firma Hewlett Packard Enterprise ogłosiła uzyskanie kontraktu o wartości ponad 160 milionów dolarów od European High Performance Computing Joint Undertaking (EuroHPC JU) na budowę jednego z najszybszych na świecie superkomputerów, który będzie zlokalizowany w Finlandii. Nowy superkomputer, określany przez EuroHPC JU jako „LUMI”, pomoże europejskim naukowcom oraz organizacjom prywatnym i publicznym w znacznym rozwoju badań oraz pobudzaniu innowacji w takich obszarach, jak opieka zdrowotna, prognozowanie pogody i planowanie urbanistyczne, a także produkty wykorzystujące sztuczną inteligencję.

 REKLAMA 
 sole mis 
 
Ponadto, dzięki współpracy z EuroHPC JU, HPE rozszerza zasoby superkomputerów, aby przyspieszyć rozwój Europy na drodze do osiągnięcia obliczeń eksaskalowych i zapewnić 5–10 razy większą wydajność niż dzisiejsze systemy.

Jesteśmy zaszczyceni, że zostaliśmy wybrani do budowy LUMI i będziemy mogli wykorzystać nasze technologie z ery eksaskali, aby stworzyć jeden z najszybszych superkomputerów na świecie” - powiedział Peter Ungaro, senior vice president and general manager, High Performance Computing (HPC) and Mission Critical Solutions (MCS), HPE „Jesteśmy zaangażowani we wspieranie European High Performance Computing Joint Undertaking (EuroHPC JU), aby wykorzystać możliwości superkomputerów nowej generacji w celu poszerzenia badań naukowych, rozwoju innowacji i odblokowania wzrostu gospodarczego. Cieszymy się także, że dzięki naszej współpracy z AMD wykorzystamy nasze możliwości obliczeniowe, wysokowydajne sieci, pamięć masową i oprogramowanie.


HPE napędza jeden z najszybszych na świecie superkomputerów przedeksaskalowych w Europie

LUMI będzie napędzane przez superkomputery HPE Cray EX wyposażone w procesory AMD EPYC ™ nowej generacji i procesory graficzne AMD ™ Instinct, aby zapewnić bezprecedensową wydajność i ukierunkowane możliwości głębokiego uczenia się w celu ulepszenia kombinacji obciążeń związanych z modelowaniem, symulacją, analizą i sztuczną inteligencją do rozwiązywania złożonych problemów badawczych.

LUMI będzie zlokalizowane w CSC - IT Center for Science w Kajaani w Finlandii i będzie współdzielone przez dziesięć krajów europejskich w ramach nowo utworzonego konsorcjum LUMI, obejmując: Polskę, Belgię, Czechy, Danię, Estonię, Finlandię, Islandię, Norwegię, Szwecję i Szwajcarię. Nowy system będzie dostępny w połowie 2021 roku.

LUMI będzie jednym z najbardziej konkurencyjnych i ekologicznych superkomputerów na świecie!” – mówi Anders Dam Jensen, Executive Director w EuroHPC Joint Undertaking. „System ten będzie służył jako wsparcie dla europejskich naukowców, przemysłu i sektora publicznego w lepszym zrozumieniu złożonych wyzwań i reagowaniu na nie oraz przekształceniu ich w innowacje – dodaje Jensen.


AMD z dumą łączy się z HPE, aby zasilać przyszły superkomputer LUMI” – podkreśla Forrest Norrod, senior vice president and general manager, data center and embedded systems group w AMD. „Nasze procesory AMD EPYC nowej generacji i procesory graficzne AMD Instinct w połączeniu z unikalnymi technologiami superkomputerowymi HPE napędzają nowe możliwości w dziedzinie obliczeń o wysokiej wydajności i cieszymy się, że dzięki naszemu wsparciu wzmocnimy europejskie środowisko naukowe.


HPE przyspiesza europejską drogę do osiągnięcia obliczeń eksaskalowych

HPE dostarczy zaawansowane technologie superkomputerowe i sztuczną inteligencję, aby rozwinąć misję EuroHPC JU polegającą na wdrażaniu superkomputerów nowej generacji, w tym systemów przedeksaskalowych i eksaskalowych. LUMI jest już drugim systemem zleconym HPE do budowy, zaraz po systemie Euro_I4TI dla IT4Innovations National Supercomputing Center w Ostrawie, który będzie najpotężniejszym superkomputerem w Czechach.

HPE rozszerzy również swój łańcuch dostaw superkomputerów w Europie, produkując chłodzone cieczą superkomputery HPE Cray EX i systemy HPE Apollo w swojej fabryce w Kutná Hora w Czechach. Ponadto, HPE utworzy również Center of Excellence w Europie, które zapewni narzędzia badawczo-rozwojowe i wiedzę fachową do opracowywania i testowania aplikacji, programowania, procesorów i innych rozwiązań wymaganych do zbudowania eksaskalowego programu w gotowości.

Źródło: Hewlett Packard Enterprise

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top