Cisco prezentuje wizję prywatnych sieci 5G dla przedsiębiorstw
Cisco, wraz z partnerami, zaprezentowało szczegóły strategii wprowadzenia na rynek usługi Cisco Private 5G zwiększającej produktywność w firmach wykorzystujących technologię IoT na masową skalę.

 REKLAMA 
 Wdrażasz KSeF w firmie 
 
Większość firm zaczyna dostrzegać korzyści wynikające z cyfryzacji – łączenia działań fizycznych z systemami informatycznymi oraz wykorzystania analityki, sztucznej inteligencji, automatyzacji oraz uczenia maszynowego do zwiększenia produktywności i wydajności. Organizacje są przyzwyczajone do łączenia urządzeń i ludzi za pośrednictwem Wi-Fi. To czego jeszcze nie doświadczyły, to połączona moc Wi-Fi, 5G oraz IoT.

Transformacja organizacji z każdej branży

Oprócz Wi-Fi, prywatne sieci 5G i technologia Internetu rzeczy mają potencjał, aby przekształcić branże i na nowo zdefiniować przyszłość pracy hybrydowej. Cisco postrzega prywatne sieci 5G jako uzupełnienie, a nie zamiennik inwestycji poczynionych przez firmy w Wi-Fi czy Ethernet i połączone z nimi systemy do zarządzania. Private 5G ma umożliwić łączność dla pełnego zakresu zastosowań: hal fabrycznych, łańcuchów dostaw, sieci korporacyjnych, kampusów uniwersyteckich, stadionów, szpitali i wielu innych.

Cisco Private 5G – prywatna sieć 5G

Fundamentem rozwiązania jest sieć rdzeniowa oraz portfolio rozwiązań Cisco z zakresu Internetu rzeczy – obejmujące czujniki i bramki sieciowe IoT, oprogramowanie do zarządzania urządzeniami, a także narzędzia monitorujące i panele sterowania. Technologia Open Radio Access Network (ORAN) to kluczowy komponent tego rozwiązania. Cisco ściśle współpracuje z dwoma czołowymi dostawcami ORAN: Airspan i JMA. Obecnie prowadzone są testy u klientów, wykorzystujących ich technologię.

Kluczowe wyróżniki sieci prywatnej 5G Cisco klasy enterprise:
  • Dystrybucja w modelu „as-a-Service”: oferta prywatnej sieci 5G, dostarczana wspólnie z globalnymi dostawcami usług i partnerami zajmującymi się integracją systemów, zmniejsza ryzyka techniczne, finansowe i operacyjne związane z prywatnymi sieciami 5G dla przedsiębiorstw.
  • Komplementarność z Wi-Fi: prywatna sieć 5G integruje się z istniejącymi systemami korporacyjnymi, w tym z istniejącymi i przyszłymi wersjami Wi-Fi - Wi-Fi 5/6/6E, upraszczając tym samym realizację wielu operacji. • Wgląd w sieć i urządzenia: korzystając z prostego portalu do zarządzania, zespoły IT w przedsiębiorstwach mogą utrzymywać polityki bezpieczeństwa i zarządzać tożsamościami zarówno w sieci Wi-Fi, jak i 5G. 
  • Model subskrypcji „płać za użytkowanie” (ang. pay-as-you-use): prywatna sieć 5G jest łatwa do zarządzania pod względem finansowym. Dzięki modelowi abonamentowemu pay-as-you-use, klienci mogą zaoszczędzić pieniądze nie ponosząc wstępnych kosztów na infrastrukturę. Ponadto umożliwia on zwiększanie zakresu usługi w miarę potrzeb.
  • Szybszy wzrost produktywności: dzięki tej technologii firmy mogą oszczędzić osobom odpowiedzialnym za IT konieczności uczenia się, projektowania i obsługi złożonej sieci prywatnej klasy operatorskiej.


Kluczowe korzyści z usługi prywatnej sieci 5G dla partnerów:
  • Droga do rentowności dla partnerów: Cisco skraca czas, ogranicza energię i kapitał potrzebny partnerom handlowym do sprzedaży tego typu usług, umożliwiając im szybsze osiągnięcie rentowności.
  • Wykorzystanie marek własnych: partnerzy mogą używać oznaczeń własnej marki oraz uniknąć początkowych nakładów kapitałowych i długich cykli opracowywania rozwiązań poprzez korzystanie z prywatnej sieci 5G Cisco na zasadzie subskrypcji. Mogą również tworzyć wartość dodaną, wzbogacając Cisco Private 5G o własne rozwiązania.


Cisco opracowało uniwersalną strategię bezprzewodową dla przyszłości pracy hybrydowej. Sieć 5G musi współpracować z Wi-Fi i istniejącymi środowiskami IT, aby ułatwić cyfrową transformację” — powiedział Jonathan Davidson, wiceprezes wykonawczy Cisco i dyrektor generalny, Mass-Scale Infrastructure Group. „Przedsiębiorstwa kontynuujące strategię cyfryzacji z wykorzystaniem IoT, analityki i automatyzacji stworzą znaczącą przewagę konkurencyjną w zakresie wartości, zrównoważonego rozwoju, wydajności i sprawności.


Źródło: Cisco

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top