Praca ramię w ramię z robotem jeszcze nigdy nie była tak prosta
Schneider Electric pozwala na zrobotyzowanie zakładów produkcyjnych w prosty sposób. Coboty są łatwe w konfiguracji i współpracują z ludźmi jako część w pełni zintegrowanego systemu.

 REKLAMA 
 Wdrażasz KSeF w firmie 
 
Jeszcze do niedawna robotyzacja zarezerwowana była dla największych zakładów produkcyjnych. Wdrażanie robotów wiązało się zarówno z dużymi kosztami, jak i potrzebą wygospodarowania sporej przestrzeni. Konieczna była istotna ingerencja w istniejące linie produkcyjne, a późniejsza obsługa maszyn wiązała się z zatrudnieniem wykwalifikowanej kadry.

Coboty (ang. collaborative robot – robot współpracujący) to współczesna odpowiedź na problemy innowacyjnych firm. Są to wysoce wydajne, zaawansowane systemy robotyczne z technologią pozwalającą na wykonywanie złożonych czynności. Coboty są zaprojektowane tak, aby bez problemu móc współpracować z ludźmi. Coboty wykonują podobny zakres czynności co tradycyjne roboty, ale są mniejsze, lżejsze i zwinniejsze.

Bezpieczna i elastyczna współpraca z człowiekiem

Wiele firm wdraża obecnie innowacje technologiczne, takie jak Lexium Cobot firmy Schneider Electric, aby zmniejszyć liczbę powtarzalnych, monotonnych zadań, które muszą wykonywać pracownicy. Dzięki temu rozwiązaniu roboty nie zastępują ludzi, ale stają się ich współpracownikami. Istnieje wiele zadań, w ramach których coboty mogą odciążyć pracowników. Należy do nich np. zbieranie i przenoszenie produktów w centrach dystrybucyjnych. Dzięki tej nowoczesnej kooperacji wiele procesów produkcyjnych może zostać przyspieszonych w prosty sposób.

Oprócz tego coboty znacznie poprawiają bezpieczeństwo miejsca pracy. Nie dość, że asystują ludziom w zadaniach (takich jak przenoszenie ciężkich przedmiotów), przy których istnieje prawdopodobieństwo odniesienia obrażeń, to posiadają wbudowane funkcje wykrywające ryzyko kolizji. Coboty nie wymagają ogrodzeń ani innych przemysłowych urządzeń bezpieczeństwa, co jeszcze bardziej obniża koszty przy jednoczesnym skróceniu czasu integracji.

Lexium Cobot, pomagając przy wszelkich żmudnych i powtarzalnych czynnościach, daje pracownikom możliwość skupienia się na zadaniach o wyższej wartości. Skutkuje to większą satysfakcją z pracy, a więc niweluje wskaźnik rotacyjności pracowników.

Maszyny gotowe do pracy w kilka kliknięć

EcoStruxure Machine Expert Twin – nowe oprogramowanie do technologii cyfrowych bliźniaków, umożliwia projektowanie i praktyczne testowanie cobotów jeszcze przed wdrożeniem ich w świecie rzeczywistym. Pozwala to zminimalizować potencjalne błędy, które mogłyby mieć wpływ na bezpieczeństwo i wydajność operacji. Ułatwia również identyfikowanie możliwości dalszego zwiększenia wydajności, sprawdzanie poprawności rozwiązań oraz sprawia, że konserwacja cobotów jest łatwiejsza i tańsza. Mniejsza powierzchnia zajmowana przez robota, skrócony czas konfiguracji, łatwa integracja z istniejącym systemem i niższe koszty operacyjne pomagają przyspieszyć zwrot z inwestycji.

Wdrożenie Lexium Cobota zwykle wymaga jedynie minimalnych zmian w istniejących układach produkcyjnych. Aby zaadaptować cobota do indywidualnych potrzeb danego klienta, wystarczy szybka zmiana osprzętu. Prosta, przyjazna użytkownikowi aplikacja mobilna pozwala na ustawienie robota w dowolny sposób także osobom bez zaawansowanych umiejętności programowania.

Nowe systemy wizyjne „patrzą” na otoczenie i dostosowują operacje, wybierając odpowiednie części modułowe potrzebne do wykonania zadania. Nowa generacja robotów jest ponadto mobilna i może integrować się z wieloma maszynami. Na przykład w centrach dystrybucyjnych pojazdy z automatycznym prowadzeniem (ang. automated guided vehicles – AGV) działają jak mobilne systemy transportu, które poruszają się autonomicznie po obiekcie bez operatora lub kierowcy.

Coboty – nowy etap robotyzacji produkcji

Lexium Cobot firmy Schneider Electric to wysoce wydajny, zaawansowany system robotyczny z technologią do bezproblemowego wykonywania nawet najbardziej złożonych zadań. Jest łatwy w konfiguracji i szybko integruje się z robotami wielonośnikowymi, robotami typu delta itp. Lexium Cobot posiada systemy bezpieczeństwa i certyfikaty, których nie mają inne roboty, dzięki czemu jest gotowy do pracy ramię w ramię z człowiekiem, wyręczając go w monotonnych, żmudnych, powtarzalnych lub wymagających fizycznie zadaniach.

Źródło: Schneider Electric

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top