Nowe badania, opublikowane przed Mobile World Congress w Barcelonie, pokazują słabość w obszarze implementacji usług aplikacyjnych, które można wykorzystywać w rozrastającej się gospodarce cyfrowej i nadchodzącej erze 5G. Na tym tle pozytywnie wyróżnia się sektor telekomunikacyjny, który najszybciej też adaptuje technologię kontenerów, automatyzacje i orkiestracje.

 REKLAMA 
 Wdrażasz KSeF w firmie 
 
Raport F5 State of Application Services in 2019 (SOAS) wskazuje, że niemal 80% profesjonalistów w branży (telco) właśnie realizuje plany transformacji cyfrowej. To znacznie więcej od 69% w pozostałych, przebadanych sektorach gospodarki.

Respondenci z telekomów sięgają po zwinniejsze metodologie, ale też przeprowadzają ewaluację swoich struktur, procesów i cykli pracy pod kątem redukcji kosztów biznesu. Na przykład: 58% reprezentantów telco twierdzi, że odchodzi od jednofunkcyjnych, zsilosowanych zespołów IT, w porównaniu do 55% całej próby badania.
Sektor telekomów rozwija się bardzo szybko – wyznacza kierunki transformacji cyfrowej i usług aplikacyjnych – mówi Cindy Borovick, Business Intelligence Director w F5 Networks. Z 5G wkraczającym do świata, w którym zasoby sieciowe rozrastają się i są kontraktowane na żądanie – rentowność serwisu będzie osiągalna tylko w oparciu o mikrousługi bazujące na chmurze, automatyzacji i orkiestracji – dodaje Cindy Borovick.


Adaptacja kontenerów i usług aplikacyjnych rośnie

Kluczowym odkryciem raportu jest fakt, że reprezentanci telekomów znacznie wyprzedzają inne sektory pod względem adaptacji kontenerów. 60% z nich jest aktywnie zaangażowanych w ten proces (pracuje z technologią kontenerów), w porównaniu do 56% wszystkich uczestników badania.

Co więcej, reprezentanci telekomów zaczynają wyróżniać się pod względem wykorzystywania nowszych usług aplikacyjnych. Cztery top usługi aplikacyjne planowane do wdrożenia w telekomach stanowią: bramki SDN (37% vs 22% w innych sektorach), bramki IoT (29% vs 20% w pozostałych branżach), service mesh (28% vs 13% innych sektorach) i kompresja (28% w porównaniu do 15%). Raport sugeruje, że wzrost zainteresowania technologią kontenerów stymuluje plany wdrożeniowe kolejnych rozwiązań. Popularność kompresji wskazuje zaś na rosnącą potrzebę utrzymania pozytywnych doświadczeń konsumenta przy jednoczesnej redukcji kosztów sieciowych.

Usługi aplikacyjne pozwalają dostawcom telekomów sprostać odpowiedzialności. Ponoszą ją wobec konsumenta, biznesu i administracji. Biorą na siebie dostarczanie ciągłych usług sieciowych z poszanowaniem obowiązujących przepisów i szerszego wymiaru społecznego – wyjaśnia Borovick.


Dostawcy usług w sektorze telekomunikacyjnym znacznie częściej niż w innych branżach wdrażają także usługi aplikacyjne. W grupie wszystkich przedsiębiorstw tylko 27% wdrożyło więcej niż 20 usług aplikacyjnych. Tymczasem w telco było to 40% ankietowanych. Średnia światowa wyniosła 17 usług aplikacyjnych.

Inicjatywy i rozwiązania programistyczno-centryczne

W raporcie znajdziemy też prognozę dotyczącą zmian w zarządzaniu środowiskiem aplikacji. W badaniu firmy f5 zapytanorespondentów, w jaki sposób transformacja cyfrowa wpływa na decyzje związane z aplikacjami. Dla 66% przedstawicieli sektora telco implementacja automatyzacji i orkiestracji jest priorytetem, co stanowi 10% wzrost r/r. Ponad 70% dostawców usług z tegosektora już dziś wykorzystuje podobne rozwiązania, w porównaniu do 68% ekspertów z pozostałych branż.

Przedsiębiorstwa funkcjonują dziś w środowisku szybko zmieniających się aplikacji. Jest ono zautomatyzowane, chmuro-centryczne i znajduje się pod ciągłą presją priorytetów biznesowych. Z technologią 5G na horyzoncie, orkiestracja i automatyzacja wydają się ważniejsze niż kiedykolwiek dotąd, o czym przekonuje nas swoimi decyzjami sektor telekomunikacyjny – podsumowuje Borovick.


Źródło: F5 Networks

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top