O ile firmy produkcyjne nie przeżyły prawdziwego lockdownu, gdyż większości zadań nie da się wykonywać zdalnie, o tyle w obliczu pandemii koronawirusa musiały przejść przyspieszoną cyfrową transformację. Tegoroczna edycja targów Hannover Messe odbyła się wirtualnie, co również stanowi swojego rodzaju znak obecnych czasów.

 REKLAMA 
 Wdrażasz KSeF w firmie 
 
Tworząc nasze rozwiązania, skupiamy się na ludzkim aspekcie rewolucji przemysłowej. W trakcie rozmów z klientami wykonującymi swoje obowiązki zdalnie podczas pandemii dowiedzieliśmy się, że sposób ich pracy uległ zmianie. Pracownicy w fabrykach zostali sami i musieli komunikować się z resztą zespołu, która znajdowała się w innych lokalizacjach. Wdrożenie odpowiednich procedur pracy zdalnej stało się absolutnie kluczowe” – powiedział podczas wydarzenia Carlos Rojas, Global Industry Lead for Manufacturing w Cisco.


Produkcja i technologia to idealne połączenie

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez firmę McKinsey, produktywność pracowników wzrasta o 20%, gdy dysponują odpowiednimi aplikacjami biznesowymi umożliwiającymi współpracę. Aby zapewnić sprawne działanie tych narzędzi, niezbędna jest stabilna sieć. Doskonale rozumie to firma z branży motoryzacyjnej Daimler Trucks North America (DTNA), która podjęła współpracę z Cisco oraz Rockwell Automation w celu optymalizacji procesów wytwórczych i inżynieryjnych. Bezprzewodowe rozwiązania sieciowe Cisco w hali produkcyjnej umożliwiły sprawdzanie statusu prac w czasie rzeczywistym, a także elektroniczną aktualizację procesu produkcyjnego. Pracownicy odpowiedzialni za produkcję zyskali bezpieczny dostęp do sieci (niezależnie od tego, gdzie się znajdują) oraz wgląd w procesy produkcyjne.

Cyberprzestępcy atakują firmy produkcyjne

Środowisko IT w firmie Daimler Trucks North America zostało odpowiednio zabezpieczone m.in. zaporami sieciowymi i oprogramowaniem antywirusowym. Jest to niezwykle ważne, gdyż, jak wynika z raportu firmy Accenture „The cost of cybercrime”, średnie roczne straty spowodowane przez cyberataki wymierzone w firmy z branży wytwórczej wynoszą 16 milionów dolarów, co oznacza wzrost o 48% od 2017 roku.

Jednym z głównych powodów, dla których cyberprzestępcy za cel ataków obierają firmy produkcyjne, jest duża liczba systemów IT oraz urządzeń IoT, które obejmują cały łańcuch produkcyjny. Taka mnogość rozwiązań sprawia, że mogą oni łatwiej znaleźć sposób na zainfekowanie złośliwym oprogramowaniem ekosystemu IT. Rozwiązanie Cisco Cyber Vision pozwala na bezpieczne korzystanie z Internetu Rzeczy, jednocześnie nie rezygnując z korzyści, jakie daje cyfryzacja produkcji. Zespoły IT zyskują wgląd w przemysłowe systemy kontrolne oraz informacje: jak, kiedy, gdzie i dlaczego użytkownicy oraz urządzenia są połączeni z siecią. Pozwala to na zrozumienie ruchu sieciowego w ramach organizacji oraz tego, w jaki sposób urządzenia porozumiewają się ze sobą. Dzięki temu firmy mogą podjąć szybkie działania w przypadku cyberataku, przeprowadzić segmentację sieci i tworzyć polityki bezpieczeństwa.

Transfer wiedzy między pokoleniami

Technologia pozwala stawić czoła również innemu wyzwaniu, z jakim w najbliższym czasie będzie musiał zmierzyć się sektor produkcji. Szacuje się, że 40% pracowników z branży wytwórczej będzie mogło przejść na emeryturę w ciągu najbliższych 5 lat. Ponadto do 2030 roku millenialsi będą stanowili 75% siły roboczej w Stanach Zjednoczonych. To oznacza, że firmy wytwórcze muszą zapewnić narzędzia umożliwiające transfer wiedzy między pokoleniami specjalistów. Z pomocą przychodzą narzędzia do współpracy, które pozwalają bardziej doświadczonym pracownikom asystować ich młodszym kolegom i koleżankom podczas pracy, co przekłada się na mniejsze opóźnienia, wzrost produktywności i skrócenie czasu wprowadzenia produktu na rynek.

Źródło: Cisco

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top