Low code znacznie obniża koszty budowania aplikacji. Nawet o 85 proc.
Wymagająca sytuacja gospodarcza i niezbyt optymistyczne prognozy wywierają coraz większą presję na zespoły IT, by te poszukiwały sposobów na radzenie sobie z rosnącymi wymaganiami. Okazuje się, że narzędzia low code skutecznie obniżają koszty oraz wspierają w pracy przeciążone zespoły IT.


 REKLAMA 
 Wdrażasz KSeF w firmie 
 
Na pomoc programistom

Z badania Microsoft przeprowadzonego wśród ponad 2 tys. menadżerów i specjalistów ds. IT z różnych sektorów, m.in. finansowego, opieki zdrowotnej, handlu i transportu wynika, że narzędzia ułatwiające tworzenie kodu to coraz częściej spore wsparcie dla zespołów IT.

Aż 87 proc. ankietowanych potwierdza, że narzędzia low code są skuteczne w obniżaniu kosztów. Przyspieszają modernizację aplikacji, które tego wymagają oraz tworzenie zupełnie nowych narzędzi. Zwiększają wydajność, usprawniają analizę danych i wypełniają lukę spowodowaną niedoborem programistów.

Firma PwC chwaliła się, że wykorzystała platformę low code do zbudowania zaawansowanego rozwiązania w ciągu zaledwie 6 tygodni. Według ekspertów z firmy, wdrożenie to przyniosło 85 proc. oszczędności kosztów i 30 proc. oszczędności czasu. To świetny przykład efektywności narzędzi niskokodowych, zmniejszenia nakładu pracy i przyspieszenia prac.

Recepta na wakaty w IT

Organizacje, poszukując większej wydajności i oszczędności, bardzo chętnie digitalizują swoje procesy. Obszarów, które obejmują systemy informatyczne, jest coraz więcej. Niektóre narzędzia wymagają aktualizacji, jednocześnie zapotrzebowanie na nowe aplikacje rośnie, to wszystko sprawia, że programiści stale mają pełne ręce roboty. Okazuje się, że narzędzia low code mogą być dla nich sporym wsparciem, z którego coraz chętniej korzystają – tłumaczy Grzegorz Dembicki, Business Development Director z Sagra Technology, firmy specjalizującej się w systemach IT dla handlu. – Nasi klienci z powodzeniem wykorzystują platformy low code, np. do przygotowywania zaawansowanych procesów biznesowych, jak przeprowadzanie i rozliczanie akcji marketingowych czy e-learningu. Do takich działań wystarczy administrator biznesowy, przy minimalnym wykorzystaniu programisty, co skraca czas przygotowania i wdrożenia rozwiązania oraz znacząco zmniejsza koszty.


Z raportu wynika, że 45 proc. specjalistów IT wdrożyło platformy low code właśnie z powodu braków kadrowych. Dzięki temu, że pracownicy niebędący programistami przejmują część zadań związanych z tworzeniem aplikacji, firmy mogą zmniejszyć obciążenie działów IT najprostszymi, czasochłonnymi pracami.

Potwierdza to również badanie Forrestera sprzed roku, które wykazało, że narzędzia niskokodowe zwiększyły wydajność programistów, średnio o 62 proc. w ciągu trzech lat. Taki wzrost produktywności to ogromne wsparcie dla działów IT, które mogą poświęcić się bardziej zaawansowanym zadaniom i rozwiązywaniu naprawdę wymagających, złożonych problemów. Według raportu Microsoftu, 87 proc. badanych CIO i specjalistów IT potwierdza opinię, że automatyzacja narzędzi low code, wsparta dodatkowo sztuczną inteligencją, w przyszłości jeszcze bardziej zwiększy możliwości organizacji. Ponieważ narzędzia te są cały czas rozwijane, działy IT mogą spodziewać się większego wsparcia i nowych ułatwień.

Problemy z przeprojektowaniem aplikacji


Modernizacja aplikacji ma kluczowe znaczenie dla biznesu, wynika z raportu firmy doradczej Asperitas. Jednak niemal wszystkie organizacje (93 proc. ankietowanych) mają trudne lub bardzo trudne doświadczenia z aktualizacją firmowych aplikacji. Największe problemy związane z modernizacją narzędzi, na jakie wskazywali badani, to dobór odpowiednich narzędzi i technologii (30 proc.) oraz znalezienie pracowników z odpowiednimi kompetencjami (20 proc.). Platformy low code mogą rozwiązać część problemów również w przypadku aktualizacji narzędzi IT.

Migracja starszych systemów do nowych aplikacji czy platform to często konieczność. Cyfryzacja to ciągły proces, nawet najlepsze narzędzia wymagają w pewnym momencie odświeżenia czy dostosowania do nowych warunków. Platformy low code mogą ułatwiać firmom modernizację systemów – mówi Grzegorz Dembicki. – Szczególnie, że można tutaj wykorzystać pracowników nietechnicznych, którzy doskonale znają systemy i narzędzia wymagające aktualizacji czy większej zmiany. Dodatkowo, mają wiedzę na temat samej organizacji i wszystkich procesów. Może to znacznie przyspieszyć proces udoskonalenia aplikacji, co ma również ekonomiczne znaczenie – kończy ekspert.


Platformy niskokodowe to świetne rozwiązanie dla firm, które chcą poprawić wydajność, obniżyć koszty czy usprawnić analizę danych. Na rynku jest coraz więcej wartych uwagi narzędzi. Najciekawsze rozwiązania to te, które mają wbudowane funkcje wykorzystujące sztuczną inteligencję i automatyzację.

Źródło: Sagra

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top