W Gdańsku rusza system inteligentnego parkowania, który pozwoli na analizę i kontrolę zachowań kierowców. Jest to kolejny, duży krok w stronę kreowania nowoczesnej i odpowiedzialnej społecznie polityki parkingowej miasta. Do tej pory informacje o tym, jak wykorzystywane są parkingi, były zbierane tradycyjnymi metodami. Teraz Gdańsk będzie korzystał z nowoczesnej technologii parkingowej, bazującej na zautomatyzowanych systemach wizyjnych i inteligentnych algorytmach przetwarzania obrazu.
REKLAMA:
parnerzy raport erp 2018
 
 
Dostawcą systemu i technologii jest firma Comarch. Projekt realizowany jest w ramach SOLEZ, czyli unijnego programu finansującego inteligentne rozwiązania oraz niskoemisyjne strategie w miastach UE. Gdańsk jako jeden z dziesięciu partnerów zdecydował się na tego typu rozwiązanie do analizy zajętości miejsc parkingowych.
Projekt ma charakter pilotażowy i obejmuje monitoring miejsc postojowych położonych przy ulicy Długie Ogrody. Korzystają z nich mieszkańcy, pracownicy pobliskich firm i instytucji, ale też liczni turyści oraz osoby odwiedzające centrum miasta. Liczymy, że analiza z wykorzystaniem danych zbieranych przez system dostarczy wielu użytecznych spostrzeżeń. System finansowany z grantu europejskiego obejmie pilotażowo 200 z 300 miejsc postojowych i będzie badać rotację samochodów w ciągu całej dobry – mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej.
Z systemu mogą korzystać również mieszkańcy oraz turyści odwiedzający Gdańsk. Dla wszystkich zainteresowanych udostępniona została aplikacja na urządzenia mobilne, prezentująca aktualny stan miejsc parkingowych na monitorowanym obszarze. Dzięki niej użytkownicy mają stały dostęp do informacji o wolnych miejscach parkingowych. Aplikacja korzysta z nawigacji wbudowanej w telefonie i po wybraniu wolnego miejsca parkingowego, wskaże najszybszą trasę do punktu docelowego. Aplikacja Comarch Smart Parking dostępna jest bezpłatnie i można ją pobrać na urządzenia mobilne oparte o system Android. Partnerem projektu Comarch Smart Parking jest firma Energa Oświetlenie.
Takie rozwiązanie to przede wszystkim wygoda dla mieszkańców i turystów, odwiedzających miasto. Po pierwsze, dostarcza kierowcom na bieżąco informacje o wolnych miejscach parkingowych, co oznacza dużą oszczędność czasu. Kierowcy nie muszą krążyć po mieście w poszukiwaniu wolnego miejsca parkingowego, dodatkowo ograniczają ruch, co przyczynia się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza związanego z emisją spalin. Wdrożone rozwiązanie to idealny przykład nowoczesnych technologii z obszaru Smart City, inteligentne kamery umieszczone wprost na latarniach ulicznych dokonują błyskawicznych analiz wideo i przekazują dane o stanie wolnych miejsc instytucji samorządowej i mieszkańcom. Comarch działając w partnerstwie technologicznym wspólnie z Energa Oświetlenie wdrożył rozwiązania w niespełna 60 dni. Bardzo krótki czas wdrożenia rozwiązania, nie inwazyjność samej metody w infrastrukturę parkingu i brak niedogodności związanych z samym montażem dla użytkowników parkingu to zdecydowane zalety naszego rozwiązania – mówi Wojciech Dec, product manager rozwiązań z obszaru Comarch Smart City.
Źródło: www.comarch.pl

PODOBNE


loading...
MAGAZYNIT.PL
KRAJ
ERP
BUSINESS INTELLIGENCE

MAGAZYNIT.PL to serwis prezentujący najnowsze wydarzenia z rynku systemów  ERP i MRP, CRM, Business Intelligence, wspomagających zarządzanie zasobami ludzkimi oraz rozwiązań mobilnych (platformy iOS i Android) mających na celu usprawnienie procesu zarządzania. Przedstawiamy najnowsze artykuły, studia przypadków oraz materiały video.