erp dzisiaj 5

Kwestia połączenia wszystkich operacji zakładu produkcyjnego, zwłaszcza w przypadku kapitałochłonnej fabryki wymaga szczególnej uwagi. Głównymi celami systemu realizacji produkcji (MES) są zwiększenie wydajności, ograniczenie strat, szczupłe zarządzanie i przejrzystość procesu produkcyjnego, ale realizację tych celów mogą zakłócać niekompletne połączenia maszynowe.


REKLAMA:
2018 03 16 Oracle Code Conference POLAND banner 350x350
 
Firma FORCAM światowy lider w tej dziedzinie, przy użyciu oprogramowania MES Factory Framework, podłączyła już do systemu ponad 60.000 maszyn na całym świecie. Korzystając więc ze swojego wieloletniego doświadczenia i wiedzy specjaliści Forcam opracowali dokument, w którym przedstawiają rozwiązanie problemów, związanych z integracją maszyn.

Trudności związane z połączeniem maszyn rodzą się z wielu powodów. Każdy producent maszyn stosuje różne warianty systemu do zbierania i przekazywania danych operacyjnych. Wiodący producenci, tacy jak: Heidenheim, Siemens czy Fanuc, stosują oprogramowanie komunikacyjne ze standardowymi protokołami, ułatwiającymi połączenie maszyn. Natomiast w urządzeniach starszego typu znajdziemy oprogramowanie ze strumieniową transmisją, które w sposób przestarzały i niejasny zbiera dane. Konieczne jest aby dane takie były agregowane i przetworzone, w taki sposób, aby były przesyłane do systemu MES w spójnym formacie. Odpowiedzią FORCAM w tym zakresie jest stosowanie zaawansowanych wtyczek (plug-ins), które są odpowiednie dla różnych maszyn i protokołów kontroli. Umożliwiają one spójne i niezawodne przesyłanie danych, obejmując wiele aspektów operacji takich jak: alarmowanie, alokacja zasobów, przesyłanie plików NC. Andrew Steel, Dyrektor Zarządzający FORCAM w Wielkiej Brytanii wyjaśnia:
Skuteczny MES wymaga kompletnej integracji danych, nie wykluczając przy tym maszyn starszego typu lub trudnych do podłączenia. Tylko przy 100% zebraniu danych, otrzymamy pełny i przejrzysty obraz wszystkich działań produkcyjnych w czasie rzeczywistym. Te obiektywne informacje dadzą kierownictwu możliwość podjęcia właściwych decyzji. Jest to tym bardziej istotne, ponieważ MES przekazuje dane do systemu ERP, z którego korzysta management wyższego szczebla, odpowiedzialny za planowanie.
Bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia w zakresie MES producenci mogą napotkać problemy i opóźnienia w kwestii integracji maszyn. FORCAM ostrzega przed dystrybutorami nie posiadającymi odpowiedniej biblioteki plug-ins i doświadczenia w integracji maszyn na dużą skalę, co może skutkować korzystaniem z oprogramowania firm trzecich, ponoszeniem wysokich dodatkowych opłat licencyjnych i dodatkowych kosztów.

Źródło: Forcam

PODOBNE


loading...