enova365 2016Ministerstwo Finansów wprowadziło zmiany w sposobie przygotowywania i składania rocznych sprawozdań finansowych do Krajowego Rejestru Sądowego i Krajowej Administracji Skarbowej. Od 1 października 2018 r. sprawozdania finansowe muszą być sporządzane w formie elektronicznej oraz podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP.

 REKLAMA 
 Wdrażasz KSeF w firmie 
 
Kto podlega nowemu obowiązkowi?

Zgodnie z nowymi zasadami, obowiązkiem składania e-sprawozdań finansowych objęte są:
  • jednostki wpisane do rejestru przedsiębiorców KRS, które nie sporządzają sprawozdań finansowych zgodnych z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości (MSR). Wysyłają one e-sprawozdania do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS);
  • podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzący księgi rachunkowe obowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego. Wysyłają oni e-sprawozdania do Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).
Termin sporządzenia sprawozdania

Sprawozdanie finansowe za 2018 rok musi zostać przygotowane najpóźniej do 31 marca 2019 r. (nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia bilansowego).

Kierownik danej firmy czy jednostki odpowiada za sporządzenie rocznego sprawozdania finansowego i przedstawia je właściwym organom. Sprawozdanie finansowe podpisuje – podając zarazem datę podpisu – osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych i kierownik jednostki, a jeżeli jednostką kieruje organ wieloosobowy – wszyscy członkowie tego organu.

Organ zatwierdzający danej jednostki musi zatwierdzić sprawozdanie finansowe, nie później niż 6 miesięcy od dnia bilansowego, czyli maksymalnie do 30 czerwca 2019 r.

W ciągu 15 dni od dnia zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego, ale nie później niż do 15 lipca 2019 r., kierownik jednostki składa do KRS roczne sprawozdanie finansowe w postaci elektronicznej wraz z załącznikami.

Jak tworzyć elektroniczne sprawozdania finansowe?

Elektroniczne sprawozdania finansowe zgodnie z nowymi przepisami należy przygotować i wysłać w postaci pliku xml (xml. to uniwersalny język znaczników przeznaczony do reprezentowania różnych danych w strukturalizowany sposób).

E-sprawozdania posiadają ustaloną przez Ministerstwo Finansów strukturę, dlatego też ich przygotowanie wymaga pomocy odpowiednich narzędzi. Narzędziami tymi są m.in. systemy ERP, które umożliwiają wygenerowanie gotowych zestawień księgowych, uzupełnienie ich o odpowiednie opisy i podpisanie.

ERP wspierają zmiany w przepisach

Jednym z systemów ERP jest krakowska enova365. Dzięki bieżącym aktualizacjom do zmieniających się przepisów pozwala w wygodny sposób sporządzić wymaganą przepisami i akceptowaną przez KRS i KAS strukturę e-sprawozdania. enova365 oferuje e-sprawozdania jako część modułu obsługującego pracę działu księgowo-finansowego. Dzięki temu, użytkownicy przechowują wszystkie dokumenty w jednym systemie, mają zabezpieczoną obsługę ksiąg u siebie, a dodatkowo otrzymują e-sprawozdania w pakiecie.

Do e-sprawozdania można dołączać załączniki np. jpg, doc, pdf. W bazie danych enova365 przechowywane będą wszystkie wygenerowane e-sprawozdania wraz z załącznikami, a także pliki z podpisami elektronicznymi do e-sprawozdań. Dodatkowo udostępniony zostanie wydruk sprawozdania, dzięki któremu będzie można uzyskać podgląd dokumentu i zobaczyć, co się podpisuje.

Rodzaje sprawozdań, które są obsługiwane przez enova365 obejmują różnego rodzaju jednostki:
  •  mikro;
  • małej korzystające z uproszczeń odnoszących się do sprawozdania finansowego; 
  • innej niż banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji;
  • jednostki, o których mowa w art. 3 ust. 2 Ustawy z dnia 24.04.2003 r. o działalności (organizacje pozarządowe).

7 powodów, dla których warto wybrać enova365:

  1. w ramach zakupu klient uzyskuje zgodny z przepisami system finansowo-księgowy zdolny do obsługi takich procesów jak: e-sprawozdawczość, jednolity plik kontrolny czy split payment;
  2. użytkownik otrzymuje zapewnienie, że w przypadku kolejnych zmian w przepisach dodatkowe funkcjonalności będą udostępniane bezpłatnie w ramach aktualnej licencji;
  3. osoby zajmujące stanowiska kierownicze zyskują dedykowany wydruk e-sprawozdania pozwalający na przeczytanie jego treści przed złożeniem podpisu. Aby odczytać dokument nie jest potrzebna specjalistyczna, techniczna wiedza;
  4. enova365 umożliwia przechowywanie plików z podpisami elektronicznymi. Użytkownik uzyskuje informacje o osobie, która podpisała sprawozdanie, dzięki czemu ma kontrolę nad wysyłaną dokumentacją; 
  5. jeżeli użytkownik stwierdzi, że sprawozdanie podpisała niewłaściwa osoba, to ma możliwość usunięcia podpisu i zwrócenia się o podpis do wyznaczonego pracownika; 
  6. użytkownik może podpisać sprawozdanie bezpośrednio w systemie enova365, co znacząco skraca czas realizacji procesu wysyłki sprawozdania;
  7. w ramach funkcjonalności realizujących proces wysyłki sprawozdań, użytkownik dodatkowo otrzymuje noty objaśniające.

System enova365 pozwala na przygotowanie e-sprawozdania w prosty sposób, a co najważniejsze zgodny z wytycznymi Ministra Finansów.

Źródło: www.enova.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top