bpscW 2020 roku wydatki na technologie informatyczne będą o 2,7% mniejsze niż w 2019 roku - podaje IDC. Według ekspertów na zyski liczyć mogą tylko dostawcy infrastruktury i systemów IT. Dramatycznie wyglądają prognozy dla sektora urządzeń.

 REKLAMA 
 KLIKNIJ I POBIERZ RAPORT ERP 
 
Jeszcze w styczniu b.r., czyli w epoce przed koronawirusem, rok 2020 dla branży IT zapowiadał się co najmniej dobrze. Według prognoz analityków IDC tempo rozwoju globalnego rynku technologii informatycznych miało być wyższe niż w 2019 i osiągnąć wartość 5,1%.

Na początku roku nic nie zapowiadało tego, co się wydarzy. Rynek spodziewał się stabilnego, kilkuprocentowego tempa wzrostu. Niewielkiego progresu względem 2019. - mówi Sławomir Kuźniak, Dyrektor ds. Zarządzania Produktem w BPSC i dodaje – Jednak w lutym pojawiły się pierwsze sygnały, że być może prognozy ulegną zmianie. Powód był oczywisty, początek epidemii COVID-19 w Azji. Groźny wirus zaatakował nie tylko społeczeństwo, ale i biznes. Paraliż tego regionu miał również wpływ na całą światową gospodarkę, ponieważ obszar ten nie tylko produkuje, ale też inwestuje w technologie. - zauważa Kuźniak.


Dlatego już w lutym IDC opublikowało pierwszą, odświeżoną wersję prognoz. Nowe były znacznie gorsze niż te ze stycznia i mówiły jasno - rok 2020 będzie słabszy niż 2019. Zamiast spodziewanego ponad pięcioprocentowego tempa, rynek urośnie o 4,3% i będzie to o 0,5 punktu procentowego wolniej niż w roku ubiegłym.

Jednak postępująca pandemia brutalnie rozprawiła się i z tymi predykcjami. W kwietniu IDC opublikowało kolejną korektę, która brzmi jak czarny scenariusz - w 2020 roku rynek skurczy się o 2,7% względem 2019.

Globalny sektor IT wyceniany jest na ponad 5 bln dolarów, każda zmiana dynamiki to miliony dolarów, które uciekają z rynku technologii cyfrowych, a ten, jak podaje Biuro Analiz Ekonomicznych USA, odpowiada za 15,5% globalnego PKB. To daje nam obraz skali problemu. - komentuje Sławomir Kuźniak z BPSC.


Źródło: www.bpsc.com.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top