logo proalpha 2018Wdrożenie systemu ERP to kluczowa dla wielu przedsiębiorców decyzja strategiczna, która w większości przypadków wiąże się z koniecznością poniesienia dużych wydatków. Odpowiednio dobrane oprogramowanie zwiększa jednak znacząco efektywność pracy, poprzez możliwość optymalizacji procesów biznesowych. W rozmowach na temat wyboru i wdrożenia systemów ERP klienci często narzekają na te same czynniki kosztowe. Postanowiliśmy się im bliżej przyjrzeć i podpowiedzieć, jak można ich uniknąć.

 REKLAMA 
 Wdrażasz KSeF w firmie 
 
Prototyp zamiast metody waterfall

Pierwsze pułapki podczas wdrażania ERP napotkać można już w samej metodyce projektu. W klasycznym kaskadowym podejściu, gdzie wymagania są najpierw definiowane, opracowywane, a następnie wdrażane, użytkownicy muszą długo czekać, aż będą mogli użytkować wybrany system. Niestety często kończy się to stwierdzeniem: Ups, zupełnie o tym zapomnieliśmy! Albo: Cóż, to nie jest dokładnie to, co mieliśmy na myśli! Dlatego firmy powinny polegać na znacznie szybszej metodzie prototypowej. Wówczas można poznać przyszłe środowisko pracy już na wczesnym etapie i dostosować je do indywidualnych preferencji, co ma pozytywny wpływ na budżet projektu.

Przestrzeganie integralności kompleksowych procesów

Wdrażając system ERP, należy zawsze pamiętać o typowych schematach procesów, które zostały przemyślane od początku do końca i często zostały opracowane w formie szablonów. Dzięki nim można skupić się na tym, co odbiega od standardu. W ten sposób projekt może rozwijać się szybciej. Optymalnym kosztowo rozwiązaniem podczas wdrażania systemu ERP jest sytuacja, gdy dostawca ERP oferuje w pełni cyfrowe rozwiązania dla każdego procesu. Wówczas nie jest potrzebne żadne inne oprogramowanie, przez co można zaoszczędzić na kosztach licencji oprogramowania innych firm.

Elastyczność oprogramowania

Zróżnicowanie jest jedną z najmocniejszych stron małych i średnich przedsiębiorstw. W kontekście ERP oznaczało to kiedyś jednak potrzebę wykonania wielu kosztownych dostosowań, także związanych z koniecznością utrzymania czy aktualizacji systemu. Dzisiaj droga do systemu ERP dostosowanego do potrzeb klienta jest o wiele prostsza. Doświadczeni i wyspecjalizowani w konkretnych branżach dostawy ERP oferują bowiem kompletne rozwiązania, które zaspokajają większość firmowych potrzeb.

Przemyślana integracja

Integracja oprogramowania ERP z różnymi innymi systemami, wykonywana bez wizji na przyszłość, wprowadza do organizacji chaos. Po latach ciężko jest odtworzyć kolejne kroki i w razie potrzeby wykonania aktualizacji czy integracji nowego oprogramowania, pojawiają się problemy. Aby uniknąć niepotrzebnych nerwów i zaoszczędzić pieniądze, warto już na początku pomyśleć o inwestycji w oprogramowanie pośredniczące z magistralą usług korporacyjnych. Po jej wdrożeniu można szybko i łatwo podłączyć również inne systemy. Te ustandaryzowane interfejsy nie tylko uniezależniają od poszczególnych dostawców, ale także obniżają koszty procesu wraz ze wzrostem stopnia automatyzacji.

Bezpieczeństwo

Gdy procesy obejmują wiele obszarów działalności, krajów lub spółek zależnych, sprawy mogą się bardzo szybko skomplikować. Różne regulacje i waluty sprawiają, że procesy wewnątrz firmowe stają się dużym wyzwaniem i pochłaniają spory budżet z racji konieczności ujednolicenia działalności. Można uniknąć tego ryzyka poprzez respektowanie konieczności stosowania wyznaczonych wersji systemu już podczas procesu wyboru ERP.

Modułowe systemy ERP

Wdrażając system ERP, należy dokładnie przemyśleć, czego od niego oczekujemy i jakich funkcjonalności faktycznie potrzebujemy. Zamiast kupować rozbudowane oprogramowanie, z zaawansowanymi funkcjami o wielu możliwościach konfiguracji, lepiej jest wybrać system modułowy. Wówczas zyskujemy pewność, że faktycznie będziemy używać potrzebnych nam rozwiązań systemu ERP, co znacznie zredukuje koszt zakupu i utrzymania systemu.

Obsługa serwisowa oraz dostępność konsultantów ERP

Chcąc zaoszczędzić pieniądze na wdrożeniu systemu ERP, warto także zwrócić uwagę na dostępność oraz sposób obsługi serwisowej. Jeśli każda sprawa wymagałaby przyjazdu konsultanta ds. ERP, to czas realizacji zgłoszeń znacznie by się wydłużał. Możliwość korzystania ze zdalnej obsługi rozwiązuje ten problem – oszczędza czas i pieniądze, eliminując przestoje w pracy. proALPHA opracowała nawet nową usługę: zdalny konsulting. Zamiast czekać na wizytę konsultanta, użytkownicy mogą teraz uzyskać szybką i profesjonalną pomoc w formie zdefiniowanych pakietów lub indywidualnego wsparcia.

Wdrożenie systemu ERP to inwestycja dla każdej firmy. Takie przedsięwzięcie nie powinno jednak generować zbytniego obciążenia dla budżetu. Zwracając uwagę na przedstawione w artykule czynniki ryzyka podwyższenia kosztów wdrożenia ERP, możemy uniknąć kłopotliwych sytuacji i z powodzeniem korzystać z rozwiązań technologicznych zwiększających rentowność prowadzonych działań.

Źródło: www.proalpha.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top