Podpisywanie dokumentów i załatwianie spraw administracyjnych kojarzy się nam przede wszystkim ze staniem w wielogodzinnych kolejkach w urzędzie. Wiele osób wspomina także o tym, że jest to dla nich bardzo stresujący moment, ponieważ boją się, np. że zapomną zabrać z domu dokumentu potrzebnego do zawarcia umowy czy ze względu na własną pracę i korki nie uda im się dostać do urzędu w godzinach jego otwarcia. Sposobem na powyższe problemy jest e-podpis, system pozwalający na załatwienie całej “papierkowej roboty” z własnej kanapy.


 REKLAMA 
 ENOVA - JAK USPRAWNIĆ POLSKI BUSINESS? 
 
Popularność e-podpisu wśród Polaków

Choć formuła e-podpisu zyskała w ostatnich latach na znaczeniu i jest stosowana przez wiele znanych firm i instytucji (korzysta z niej m.in. sieć sklepów Auchan i PZU Zdrowie) duży procent Polaków nadal podchodzi do tego z rezerwą. Jaki jest główny powód? Przez wcześniejsze pokolenia zostaliśmy nauczeni, że jeśli samemu się gdzieś nie pójdzie, nie weźmie dokumentu do ręki, a następnie nie przekaże go do odpowiedniej osoby, nie zamkniemy sprawy. Nie ufamy do końca załatwianiu rzeczy on-line. Szczególnie jeśli są to ważne dla nas sprawy. Niemniej jednak, korzystanie ze sprawdzonego systemu do e-podpisu jest gwarancją bezpieczeństwa i jakości. Wystarczy znaleźć ten odpowiedni.

Dlaczego e-podpis jest bezpiecznym rozwiązaniem?

Najczęstszą formą elektroniczną jest biometryczny podpis (na tablecie czy telefonie) lub poprzez stronę internetową. Każda z powyższych form jest zgodna z prawem - korzystają z nich także urzędy administracyjne, w tym rządowe (np. Ministerstwo Zdrowia). Inną ważną kwestią jest fakt, iż zarówno dokument, jak i złożony na nim podpis zabezpieczane są każdorazowo cyfrowym certyfikatem. W przypadku chęci wprowadzenia zmian na podpisanym już dokumencie, e-podpis należy złożyć ponownie po wprowadzeniu poprawek. Bezpieczeństwo jest kluczowe w przypadku stosowania rozwiązań takich jak to, dlatego są firmy, które zajmują się takimi systemami i dbają o wprowadzenie dodatkowych zabezpieczeń. W jaki sposób? Składając podpis należy go potwierdzić, np. przez SMS-a lub mail.

Elektroniczna forma pozwala również na większą kontrolę nad całą dokumentacją. Wszystkie zatwierdzone podpisem pliki znajdują się w bezpiecznym, wirtualnym archiwum, do którego możemy w każdej chwili zajrzeć i bez problemu znaleźć interesujące nas dokumenty. Pozwala ona uniknąć także ryzyka zgubienia pojedynczej strony w umowie czy jej zalania kawą. E-podpis to dodatkowo bezpieczeństwo dla nas samych. Nic dziwnego, że szczególnie zyskał on na popularności w momencie startu pandemii. Dzięki elektronicznej formie możemy nadal wykonywać swoje obowiązki, zatwierdzać dokumenty i podpisywać umowy z... domowego zacisza. Bez konieczności spotykania się z wieloma osobami w różnych miejscach i narażania siebie czy innych na zachorowanie.

Stawiając na e-podpis w rozwiązaniach prywatnych czy firmowych można być spokojnym o bezpieczeństwo całej procedury składania podpisu, jak i dokumentów, które go zawierają. Jest to rozwiązanie, które pozwala na pójście z postępem, ale przynosi również wiele innych korzyści, np. oszczędność czasu czy dbałość o środowisko.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top