ISTQB® (International Software Testing Qualifications Board) to międzynarodowe stowarzyszenie non-profit, która zajmuje się tworzeniem i standaryzowaniem reguł dotyczących pracy testerów oprogramowania. Testerzy nie są jednak jedynymi specjalistami, którzy powinni się zainteresować szkoleniem i certyfikacją ISTQB®.

 REKLAMA 
 sole mis 
 
Kto może skorzystać ze szkoleń i certyfikacji ISTQB®?

Na początek oczywistość: certyfikat poziomu podstawowego ISTQB® będzie doskonałą opcją dla kogoś, kto planuje rozpocząć pracę na stanowisku testera oprogramowania w szeroko rozumianej branży IT. Tworzenie aplikacji, systemów informatycznych, gier czy rozbudowanych stron oraz serwisów internetowych – każde z tych przedsięwzięć wymaga obecności specjalistów z działu QA, czyli kontroli jakości. Takich, jak testerzy. I nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie brakowało dla nich pracy w branży IT.

Dzieje się tak z bardzo prostego powodu: wyszukiwanie i raportowanie błędów oraz testowanie wprowadzonych poprawek jest w zasadzie koniecznością dla każdej firmy, która zajmuje się tworzeniem oprogramowania lub rozbudowanych serwisów internetowych. Wypuszczenie na rynek wadliwego produktu może doprowadzić do ogromnych strat wizerunkowych i finansowych, a tym samym do utraty wiarygodności w oczach wspólników biznesowych oraz klientów.

Rzecz jasna szkolenia ISTQB® nie są przeznaczone jedynie dla początkujących. Co więcej, mogą w nich wziąć udział nie tylko testerzy, lecz także inni specjaliści, którzy na co dzień współtworzą działy QA lub z tymi działami współpracują. Mówimy w tym przypadku o:
  • programistach; 
  • menedżerach oraz konsultantach;
  • inżynierach testów i inżynierach oprogramowania;
  • kierownikach projektów;
  • analitykach;
  • kadrze zarządzającej działami IT oraz QA.


Zdobycie certyfikatu poziomu podstawowego ISTQB® to tak naprawdę pierwszy krok w karierze kogoś, kto planuje związać swoją zawodową przyszłość z kontrolą jakości oprogramowania. Tym bardziej, że tego rodzaju certyfikat jest konieczny do tego, aby w przyszłości mieć możliwość zdobycia certyfikatów ISTQB® na poziomie zaawansowanym oraz eksperckim.

Korzyści z certyfikacji ISTQB®

Zawodowe korzyści płynące z uzyskania stosownych certyfikatów ISTQB® są oczywiste. Po prostu podnoszenie kompetencji w branży IT, w której regularnie brakuje specjalistów, znacznie zwiększa prawdopodobieństwo zatrudnienia w dobrej firmie.

Do tego dochodzą korzyści na poziomie organizacji. Jeżeli wszyscy testerzy, analitycy czy menedżerowie, którzy zajmują się kontrolą jakości, korzystają z tych samych narzędzi oraz metodologii, komunikacja między nimi przebiega znacznie sprawniej. Poza tym pamiętajmy, że standardy proponowane przez ISTQB® nie biorą się znikąd: stoi za nimi doświadczenie tysięcy specjalistów od testowania i kontroli jakości oprogramowania. Samo zarządzanie procesami testowania oprogramowania jest na tyle skomplikowane, że dobre narzędzia, które przyspieszają oraz wspomagają ten proces, są wyjątkowo przydatne. Jeżeli nie zapewnimy użytkownikom naszego oprogramowania bezpieczeństwa przed cyberatakami lub po prostu dostarczymy źle zoptymalizowany produkt, nasi klienci i kontrahenci z pewnością nie będą zadowoleni.

Szkolenia ISTQB®, po których uzyskasz uznawane na całym świecie certyfikaty testera oprogramowania, znajdziesz w programie Inprogress Plus.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top