Premiera Multi-Robota firmy L-Systems coraz bliżej
L systems logoDużymi krokami zbliża się premiera autorskiego projektu firmy L-Systems: Multi-Robota. W 2019 roku firma podjęła wyzwanie zbudowania innowacyjnego w skali światowej systemu zarządzającego produkcją, którego działanie zostało oparte na programowaniu agentowym. Wykorzystanie technologii agentów pozwoliło stworzyć rozwiązanie, które w znaczący sposób poprawia wydajność, terminowość i jakość wszystkich procesów produkcyjnych zachodzących w zakładach przemysłowych.


 REKLAMA 
 ENOVA - JAK USPRAWNIĆ POLSKI BUSINESS? 
 
Multi-Robot to stworzone przez L-Systems rozwiązanie, którego zadaniem jest obsługa i rozwiązywanie typowych zdarzeń występujących podczas procesów produkcyjnych. Projekt stworzony jest w oparciu o agenty, czyli autonomiczne, wyspecjalizowane w pewnych działaniach programy, które nie tylko wykonują proste czynności, ale również uczą się wykorzystując algorytmy sztucznej inteligencji.

Multi- Robot powinien w łatwy sposób zaadaptować się do przyszłych zmian w branży. Kolejna rewolucja przemysłowa opiera się przede wszystkim na wykorzystaniu postępów w programowaniu oraz wymianie danych, a analizy wskazują, że to właśnie systemy agentowe staną się systemami dominującymi. Projekt jest obecnie w zaawansowanej fazie prac i przewidujemy, że jego komercyjna wersja będzie dostępna na rynku już pod koniec bieżącego roku. Jego realizacja przebiega przy współpracy z Polską Akademią Nauk, której członkowie przygotowali badanie analityczne bieżących prac.

W tym momencie, biorąc pod uwagę to co zostało zrealizowane do tej pory należy podkreślić bardzo wysoki stopień innowacyjności tworzonego rozwiązania. Wprawdzie o podobnych rozwiązaniach mówi się w pracach naukowych i są pogłoski o tym, że są one „po cichu wdrażane”, ale od roku 2010 nie ma oficjalnych informacji o tym, że podobne rozwiązanie istnieje i działa. To prowadzi do dwu istotnych potencjalnych implikacji. (1) Rozwiązanie to będzie miało duży potencjał komercjalizacji na całym świecie. (2) Należy jak najszybciej przygotować wspomniane powyżej publikacje oraz zacząć analizować możliwość opatentowania tworzonego rozwiązania, w postaci jednego (całościowego), lub wielu (cząstkowych) patentów. Patenty te muszą być zrealizowane tak w Polsce jak i w Europie i w USA. – piszą pani prof. dr hab. Maria Ganzha i pan prof. dr hab. Marcin Paprzycki z Instytutu Badań Systemowych PAN.


Źródło: l-systems.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top